Standardy ochrony dzieci.
STANDARDY OCHRONY DZIECI STOSOWANE W CENTRUM REHABILITACJI DLA DZIECI im. ks. bpa Józefa Nathana w Opolu, ul. Mickiewicza 5
1. Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego.
- Pracownicy Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu zwracają uwagę na symptomy i czynniki ryzyka, które mogą świadczyć o krzywdzeniu małoletnich.
- W przypadku zauważenia takich symptomów pracownik zobowiązany jest do natychmiastowego zgłoszenia tego faktu koordynatorowi wyznaczonemu przez dyrekcję placówki.
- Koordynatorem jest Pelagia Chojak lub pod jej nieobecność Agnieszka Setnikowska.
- Koordynator ma obowiązek zareagowania zgodnie ze standardami obowiązującymi w Centrum Rehabilitacji dla Dzieci.
- W przypadku kiedy podejrzanym o krzywdzenie dziecka jest rodzic:
Ø Koordynator wraz z psychologiem przeprowadza rozmowę z dzieckiem z uwzględnieniem jego możliwości komunikacyjnych i poznawczych.
Ø Koordynator wraz z psychologiem podejmuje się rozmowy z rodzicami dziecka.
Ø Sporządzony zostaje protokół interwencji.
Ø W przypadku gdy podejrzenie wydaje się być zasadne lub gdy rodzic/opiekun dziecka nie jest zainteresowany pomocą dziecku, ignoruje zdarzenie wtedy koordynator informuje o zaistniałej sytuacji policję.
- W przypadku kiedy podejrzanym o krzywdzenie dziecka jest pracownik:
Ø Koordynator wraz z psychologiem przeprowadza rozmowę z dzieckiem oraz jego rodzicami/opiekunami prawnymi.
Ø Koordynator oraz kierownik placówki przeprowadza rozmowę z pracownikiem, kiedy zaistnieje potrzeba wspólnie ustalają plan mający na celu poprawę sytuacji i przeciwdziałanie krzywdzeniu dziecka.
Ø Koordynator na bieżąco monitoruje sytuacje i spotyka się z pracownikiem w celu omawiania stosowania programu naprawczego.
Ø Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie wtedy kierownik placówki wszczyna procedury zawarte w Kodeksie Pracy.
- W przypadku kiedy podejrzanym o krzywdzenie dziecka jest inny małoletni (np. podczas zajęć grupowych):
Ø Prowadzący grupę przeprowadza rozmowę z dzieckiem (pokrzywdzonym) w obecności jego rodzica/opiekuna oraz z dzieckiem (stosującym zachowanie nieakceptowalne) w obecności jego rodzica/opiekuna. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego krzywdzonego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
Ø Wspólnie z rodzicem/opiekunem małoletniego krzywdzącego należy opracować plan, celem wyeliminowania zachowań nieakceptowalnych.
Ø Z rodzicem/opiekunem małoletniego poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.
Ø W trakcie rozmów należy upewnić się, że małoletni podejrzewany o krzywdzenie innego małoletniego nie jest krzywdzony przez opiekuna lub inne osoby.
- Wszelkie podejmowane interwencje zostają odnotowane wraz z protokołem w rejestrze zgłoszeń, który znajduje się w sekretariacie.
2. Zasady bezpiecznych relacji dziecko – personel i dziecko – dziecko.
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje:
Ø Podczas zajęć dbamy o zapewnienie potrzeb dziecka.
Ø Podczas zajęć dbamy o bezpieczeństwo wszystkich obecnych na sali.
Ø Komunikujemy się z dziećmi językiem dla nich zrozumiałym z uwzględnieniem metod alternatywnej komunikacji.
Ø W kontakcie z dzieckiem zachowujemy cierpliwość i szacunek.
Ø Staramy się w miarę możliwości uprzedzać dziecko jeżeli mamy zamiar podjąć decyzję wbrew jego woli lub taką, która może zaskoczyć dziecko, aby miało ono możliwość przygotowania się na to co ma się za chwilę wydarzyć.
Ø Nie rozmawiamy o dzieciach z ich rodzicami/opiekunami w obecności innych osób. Jeżeli mamy potrzebę rozmowy z rodzicem/opiekunem wtedy umawiamy się z nim w godzinie zajęć z dzieckiem. Dziecku w miarę możliwości staramy się zapewnić opiekę innego personelu, jeżeli rodzic nie możliwości nie zabierać dziecka na rozmowę ze sobą.
Ø Podczas pierwszej wizyty dziecka rodzic zawsze musi być obecny na sali.
Ø Podczas badania dziecka, w czasie którego dziecko jest częściowo rozebrane rodzic jest obecny na sali.
Ø Zapewniamy dziecku miejsce do komfortowego i dyskretnego przebrania się.
Ø Szanujemy i nie przekraczamy granic fizycznych dziecka.
Ø Nie zawstydzamy dziecka, nie wyśmiewamy się niego i nie komentujemy jego zachowania/wyglądu w sposób obraźliwy.
Ø W przypadku wystąpienia sytuacji mogących zagrażać zdrowiu dziecka (zachowania agresywne, autoagresywne) lub terapeuty czy innych dzieci obecnych na sali, niezwłocznie wzywamy rodzica.
Ø Każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu – jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny oraz przede wszystkim w naszej placówce wynika z charakteru pracy (rehabilitacja). Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Kieruj się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy twoich dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.
- Zachowania niedopuszczalne wobec dzieci:
Ø Wyśmiewanie dziecka, ośmieszanie go przy innych, wprowadzanie w zawstydzenie.
Ø Dyskryminowanie dziecka ze względu na płeć, pochodzenie, kolor skóry itp.
Ø Stosowanie kar fizycznych wobec dzieci.
Ø Pokazywanie dzieciom treści nieodpowiednich do ich wieku i poziomu funkcjonowania.
3. Zasady aktualizacji standardów
- Koordynator wraz z kierownikiem i psychologiem co najmniej raz na dwa lata dokonuje weryfikacji i aktualizacji standardów.
- Każdy pracownik Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu może w dowolnej chwili zgłosić koordynatorowi uwagi, proponować zmiany dotyczące standardów ochrony małoletnich.
- Zmian w standardach dokonuje koordynator w porozumieniu z kierownikiem placówki.
Zatwierdził w dniu 22.02.2024 r.
Ks. dr Arnold Drechsler - dyrektor Centrum Rehabilitacji dla Dzieci