Informacje ogólne
Środowiskowa Świetlica Samopomocy „Nadzieja” Caritas Diecezji Opolskiej działa od 1 stycznia 2002 roku i prowadzi działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną dla osób niepełnosprawnych dorosłych z upośledzeniem umysłowym oraz chorobami psychicznymi w stopniu niepełnosprawności umiarkowanym i znacznym.
Świetlica realizuje zadania zlecane przez PFRON na podstawie podpisywanych umów (art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych współfinansuje realizowane w Świetlicy projekty przyznając środki celowe w ramach organizowanych konkursów.
Aktualnie w placówce Caritas Diecezji Opolskiej realizowany jest projekt pn. „Samodzielność zwiększamy bo razem działamy”. Termin realizacji projektu: 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2026 r.
Placówka dysponuję 21 miejscami dla osób niepełnosprawnych. Beneficjenci przyjmowani są do projektu na podstawie aktualnego w dniu przystąpienia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub aktualnego orzeczenia równoważnego (orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów) oraz zaświadczenia od lekarza psychiatry/neurologa o braku przeciwwskazań do terapii.
Rekrutacja do projektów odbywa się na ok. 14 dni przed rozpoczęciem projektu. Placówka organizuje kampanię informacyjną na temat rozpoczęcia nowego projektu.
Działania kampanii:
- poinformowanie na piśmie aktualnie uczestniczących beneficjentów o rozpoczęciu nowego projektu oraz możliwości dalszego uczestnictwa,
- zamieszczenie na stronach internetowych placówki informacji o rozpoczęciu nowego projektu oraz możliwości skorzystania z oferty,
- poinformowanie współpracujących z placówką instytucji o nowym projekcie i możliwości skorzystania z oferty.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach terapeutycznych zgłaszają się razem z opiekunem do placówki na spotkanie informacyjne i rozmowę zapoznawczą.
W przypadku zwolnienia się miejsca w Świetlicy w trakcie realizacji projektu, placówka wznawia proces rekrutacji na podstawie istniejącej listy rezerwowej.
Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 15.00, zajęcia dla beneficjentów odbywają się w godz. 7.30-14.30, przez 11 miesięcy w roku. Miesiąc sierpień jest dla beneficjentów miesiącem wakacji.
Opieką i prowadzeniem zajęć z beneficjentami zajmuje się wykwalifikowana kadra trzech terapeutów zajęciowych oraz fizjoterapeuta.
Placówka regularnie wzbogaca oferowany wachlarz prowadzonych zajęć wychodząc naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, tak aby zwiększyć ich samodzielność oraz aktywność w życiu rodzinnym i społecznym. Staramy się, aby każda z proponowanych form wsparcia była ciekawa i dotyczyła różnych dziedzin potrzebnych w funkcjonowaniu w życiu codziennym oraz była indywidualnie dopasowana do potrzeb każdego beneficjenta.