Centrum Opieki Paliatywnej
Stare Siołkowice
ul. Piastowska 26
Tel./fax: 77/ 469 29 79, 77/ 469 29 80
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.cop-siolkowice.com.pl
7. października 1999 r. Caritas Diecezji Opolskiej otrzymała od Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek wg III Reguły św. Franciszka z Ołdrzychowic Kłodzkich, ustną ofertę nieodpłatnego przekazania szpitala w Starych Siołkowicach. Po rozmowie z biskupem ordynariuszem Caritas Diecezji Opolskiej podjęła decyzję o przejęciu obiektu i w grudniu 2000 r. przystąpiła do remontu i modernizacji dwóch mocno zniszczonych budynków szpitala. W ciągu 20 miesięcy w miejsce budynku gospodarczego powstał nowy obiekt, w którym znalazł siedzibę Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia administracyjne oraz sala konferencyjna. Budynek główny szpitala wymagał większych nakładów.
Po remoncie jego powierzchnia użytkowa zwiększyła się o 60% i wyniosła 1180 m2. W obiekcie zaprojektowano 14 dwuosobowych pokoi. Wydzielono dwa pokoje dla dzieci. Zamontowano windę i zlikwidowano wszystkie bariery architektoniczne. W budynku urządzono kaplicę, kuchnię i jadalnię dla gości. W opinii tych ostatnich standard pomieszczeń i wyposażenia plasował ośrodek w gronie najbardziej komfortowych placówek tego typu w kraju.
Uroczystość poświęcenia i otwarcia stacjonarnego Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej odbyła się 4. czerwca 2003 r. Przewodniczył jej ks. abp Alfons Nossol.
12. lipca 2003 r. w Centrum Opieki Paliatywnej bp Paweł Stobrawa erygował, poświęcił i oddał do użytku chorych kaplicę p.w. Bożego Miłosierdzia. Poddana całkowitej restrukturyzacji placówka służy wszystkim mieszkańcom woj. opolskiego w zakresie medycyny paliatywnej.
W przeddzień poświęcenia placówki w dniu 2 czerwca 2003 r., Centrum Opieki Paliatywnej podpisało kontrakt z NFZ na organizowanie świadczeń zdrowotnych w oddziale medycyny paliatywnej. Świadczenia obejmowały opiekę lekarską, pielęgniarską, zabiegi lecznicze, diagnostyczne i rehabilitacyjne oraz zapewnienie bezpłatnych leków i materiałów medycznych. Do końca 2003 r. hospicjum w Starych Siołkowicach objęło opieką 87 osób, z których 50 zmarło a 26 zostało wypisanych do opieki domowej. W 2004 r. liczba przyjętych pacjentów wyniosła 219 a w 2005 r. sięgnęła już 290. Od początku działalności do końca 2005 r. w Hospicjum zmarło 365 osób.
W połowie 2005 r. w Centrum rozpoczęła działalność Poradnia dla osieroconych. Celem poradni było udzielanie wsparcia duchowego i pomocy psychologicznej w przeżywaniu choroby i żałoby. Pomocy udzielano pacjentom oraz rodzinom pacjentów leczonych w placówce. Poradnictwo obejmowało porady indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne prowadzone przez psychologa, pedagoga, duszpasterza, pielęgniarkę, specjalistę ds. poradnictwa rodzinnego. Działalność poradni finansowana były ze środków Samorządu Wojewódzkiego w Opolu.
Sukcesem Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach było uzyskanie certyfikatu systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001:2000.
opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej