2003
Paczki dla rodzin wielodzietnych i najbiedniejszych
Pół tysiąca paczek przygotowała holenderska Fundacja Pomocy Dziecku Polskiemu z miasteczka Raalte dla rodzin wielodzietnych i najbiedniejszych z diecezji opolskiej. Wartość pomocy wyniosła 14 tysięcy złotych. W paczce obok konserw znalazły się słodycze i witaminy, łącznie 20 artykułów spożywczych.
Przy pakowaniu paczek Holendrom pomagali wolontariusze parafialnego zespołu Caritas w Zakrzowie oraz pracownicy centrali Caritas.
Caritas dostarczył podarunki na teren najbiedniejszych dekanatów diecezji opolskiej: Kietrz, Głubczyce, Branice, Paczków i Grodków.
2003-11-14
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Czcigodni Duszpasterze, Caritas Diecezji Opolskiej przygotowuje dziesiąte Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
Dochód z Wigilijnego Dzieła podobnie jak w roku ubiegłym przeznaczony zostanie na dokończenie budowy Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Kluczborku. Za część funduszy zorganizowany zostanie wypoczynek letni dla dzieci z ubogich rodzin.
Cena małej świecy wynosi 4 złote a dużej 10 złotych. Kwotę 50 gr. ze sprzedaży każdej świecy można pozostawić w parafii i przeznaczyć na pomoc dzieciom.
Jak co roku Wigilijne Dzieło promowane będzie w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Caritas Diecezji Opolskiej przygotowała 90 tysięcy świec (75 tys. małych i 15 tys. dużych). Świece Wigilijnego Dzieła można odbierać z biur rejonowych Caritas oraz centrali Caritas w Opolu od dnia 24. listopada br.
Caritas Diecezji Opolskiej dziękuje wszystkim duszpasterzom za pomoc w rozprowadzaniu świec i promocji jubileuszowego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Ks. Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej
Ps. Caritas Diecezji Opolskiej uprzejmie przypomina, że Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest autorskim projektem Caritas Polskiej, realizowanym za pośrednictwem Caritas diecezji. Dochód z Dzieła przeznaczony jest na projekty ogólnodiecezjalne, które nie są w stanie pozyskać środków finansowych z innych źródeł. Gorąco prosimy o nierozprowadzanie w parafiach, w tym samym czasie, w ramach tej samej kampanii reklamowej, świec nie pochodzących z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
2003-11-07
Caritas Diecezji Opolskiej uczestniczy w rządowym programie nieodpłatnego przekazywania konserw mięsnych z zapasów Agencji Rynku Rolnego placówkom pomocy społecznej i osobom indywidualnym.
24. placówki prowadzone przez Caritas Diecezji Opolskiej otrzymają 8.083 kg konserw. 13.638 kg konserw trafi do osób najbiedniejszych za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas.
2003-10-07
Spotkanie integracyjne w Głuchołazach
W środę 8. października br. o godz. 10.00 w ośrodku "Skowronek" przy ul. Andersa 74 w Głuchołazach odbędzie się spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych. Spotkanie odbędzie się w ramach obchodzonego w Kościele Tygodnia Miłosierdzia, którego hasło brzmi: "Umiłować Chrystusa we wspólnocie z niepełnosprawnymi". W imprezie weźmie udział 200 uczestników i pracowników z pięciu Warsztatów Terapii Zajęciowej, prowadzonych przez Caritas Diecezji Opolskiej. W programie przewidziano program artystyczny, zawody i zabawy a także nabożeństwo i obiad. Spotkanie potrwa do godz. 14.00.
2003-10-06
XI Pielgrzymka Wolontariuszy i Pracowników Caritas Diecezji Opolskiej
Jedenastu kapłanów i blisko dziewięciuset wiernych wzięło udział w XI. Pielgrzymce Wolontariuszy i Pracowników Caritas Diecezji Opolskiej do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy w sobotę 4. października br.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. biskup Paweł Stobrawa. W homilii ks. biskup powiedział m.in., że osoby zaangażowane w dzieła Caritas podobne są do św. Jadwigi, która w swoim życiu uobecniała miłosierdzie Boga względem ludzi. Sama podobna do biblijnego Hioba, zachowała współczujące serce dla wszystkich potrzebujących. Ks. biskup podziękował zgromadzonym za całoroczną, pełną poświęcenia pracę na rzecz biednych, która jest często niewdzięczną i niezauważalną służbą. Zachęcił wszystkich do wytrwałości.
Po wysłuchaniu konferencji nt. perspektyw posługi charytatywnej w parafiach, wygłoszonej przez dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej, pielgrzymi odmówili modlitwę różańcową.
W Caritas Diecezji Opolskiej pracuje 1.620 wolontariuszy i blisko 500. pracowników etatowych.
2003-10-06
Meble szkolne dla placówek oświatowych
Blisko tysiąc sztuk mebli szkolnych przekazała Caritas Diecezji Opolskiej dziesięciu placówkom oświatowym województwa opolskiego. Ławki, krzesła i biurka są darem Zespołu Szkół Zawodowych i przekazane zostały przez Kuratorium Oświaty z miasteczka Düren (czyt. Diren) w Nadrenii – Westfalii. Jak napisała w podziękowaniu dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Kluczborku mgr Urszula Rybka: "Przekazane meble są w dobrym stanie i stanowią wymierną pomoc dla naszej placówki".
2003-09-19
Caritas dzieciom - szczepienia przeciw grypie
Caritas Diecezji Opolskiej będzie zbierał pieniądze na pomoc dzieciom poprzez akcję szczepień przeciw grypie. Wszyscy zainteresowani, w tym także szkoły i zakłady pracy, mogą się zaszczepić u pielęgniarek najbliższej Stacji Opieki Caritas. Cena szczepionki i usługi wynosi 25,00 zł. Jedna złotówka z każdego szczepienia przeznaczona zostanie na pomoc dzieciom.
2003-09-19
Pielgrzymka Wolontariuszy i Pracowników Caritas Diecezji
Dnia 4 października br. (w sobotę) odbędzie się XI Pielgrzymka Wolontariuszy i Pracowników Caritas Diecezji Opolskiej do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.45 w bazylice. Mszy św. przewodniczyć będzie i Słowo Boże wygłosi ks. bp Paweł Stobrawa. Również w bazylice o godz. 13.00, wygłoszona zostanie konferencja nt. perspektyw rozwoju działalności Caritas w parafiach. Na zakończenie w kościele w lasku bukowym odmówimy modlitwę różańcową. (Pielgrzymów prosimy o zabranie suchego prowiantu, gdyż Siostry Boromeuszki mogą poczęstować nas tylko herbatą.)
2003-07-11
Pomoc humanitarna
10. lipca br. dotarł do centrali Caritas Diecezji Opolskiej w Opolu transport z pomocą humanitarną, zawierający 100 łóżek dla chorych, 70 wózków inwalidzkich oraz drobny sprzęt rehabilitacyjno-pielęgnacyjny. Dwa tiry nadesłane zostały przez Fundację Pomocy Polsce, prowadzoną przez Państwa Moser z Etschberg w Nadrenii Palatynacie. Fundacja współpracuje z opolską Caritas od 1999 r. i przekazuje rocznie ok. 9 transportów. Sprzęt o wartości blisko 250 tys. zł. trafi do podopiecznych Stacji Opieki Caritas oraz kilku szpitali.
2003-06-17
Pielgrzymka
Dnia 7 czerwca br. odbyła się doroczna Pielgrzymka Pracowników i Wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej na Górę Św. Anny. We Msza św. koncelebrowanej, której przewodniczył ks. Infułat Marian Żagan uczestniczyło blisko 300 osób. Po Mszy św. można było zjeść smaczną grochówkę w Domu Pielgrzyma a także obejrzeć wystawę prac podopiecznych Środowiskowej Świetlicy Samopomocy "Nadzieja" prowadzonej przez Caritas w Raciborzu.
O godz. 13.00 wysłuchano konferencji, której tematem był dokument roboczy I Synodu Diecezji Opolskiej dot. działalności charytatywnej. Podziękowaniem za całoroczny trud pracy charytatywnej był koncert prowadzony przez wodzireja Pana Krystiana Niewrzoła w wykonaniu kwartetu smyczkowego ARCO oraz rodzinnego zespołu Ploch z Raciborza. Zwieńczeniem pielgrzymki było nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
2003-06-10
Centrum Opieki Paliatywnej
Dnia 4 czerwca 2003 roku ordynariusz opolski arcybiskup Alfons Nossol dokonał poświęcenia i otwarcia Centrum Opieki Paliatywnej i Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Opolskiej w Starych Siołkowicach. Uroczystość zgromadziła blisko 130. gości m.in. władze wojewódzkie, samorządowe, duchowieństwo, lekarzy, pielęgniarki, wykonawców robót. Obecni byli goście z Niemiec, Holandii i Szwajcarii. W homilii biskup opolski powiedział, że "Centrum Opieki jest placówką na wskroś humanistyczną, człowieczą, z której diecezja opolska może być dumna. Stwierdził, że Hospicjum, które ma pomagać w umieraniu, czyli w spełnianiu się najważniejszego aktu życiowego jakim jest śmierć, musi mieć charakter najbardziej ludzki. Hospicjum to miejsce potężnej nadziei, która pokonuje wszystkie bariery czysto ludzkie i sięga nieba. Placówka w Starych Siołkowicach pokazuje wszystkim, że liczymy się z godnością człowieka."
W ramach Centrum Opieki Paliatywnej działać będzie: - Hospicjum stacjonarne na 26 łóżek (Narodowy Fundusz Zdrowia zakontraktował jedynie 11 łóżek),
- Poradnia Opieki Paliatywnej (udziela porad i konsultacji oraz wsparcia choremu i rodzinie),
- Poradnia Leczenia Obrzęku Limfatycznego.
Centrum Opieki Paliatywnej Caritas sprawować będzie holistyczną opiekę medyczną, psychologiczną, duchową i społeczną nad chorymi z zaawansowanymi, niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu, postępującymi, zagrażającymi życiu schorzeniami (zazwyczaj są to pacjenci z chorobą nowotworową znajdujący się w terminalnym okresie choroby). Centrum zapewni pacjentom możliwość kontroli objawów trudnych do opanowania w warunkach domowych. Ważnym celem opieki będzie poprawa jakości życia chorych i ich rodzin. Dotyczy to zwłaszcza zwalczania bólu, leczenia objawowego, łagodzenia cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych oraz wsparcia rodziny.
Centrum Opieki Paliatywnej wyposażone jest w specjalistyczną aparaturę medyczną (ultrasonograf Adara firmy Siemens, aparat EKG, aparat do masażu limfatycznego, pompy infuzyjne, koncentratory tlenu, lampę Bioptron, ssaki elektryczne, inhalatory i inne). Do dyspozycji wszystkich pacjentów pozostają łóżka elektryczne, sterowane pilotem, wyposażone w materace przeciwodleżynowe. Centrum działa w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci przyjmowani są ze skierowaniem wypisanym w książeczce RUM. Pobyt pacjenta jest bezpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 469-29-79, 469-29-80.
Warunki lokalowe Centrum Opieki Paliatywnej
W skład Centrum wchodzą dwa wolno stojące budynki: - budynek główny, w którym znajduje się oddział stacjonarny i poradnie (powierzchnia użytkowa 1.180 m2), - budynek administracyjny Centrum, w którym mieszczą się m.in. gabinet rehabilitacyjny, pracownie terapii zajęciowej, sala konferencyjna, pokoje wolontariuszy, gabinet psychologa i pracownika socjalnego, mieszkanie kapelana (powierzchnia użytkowa 712 m2).
Budynki Centrum znajdują się w odległości 100 metrów od drogi krajowej Opole-Brzeg. Położone są wśród pól, w malowniczym parku ze stawem. Budynek główny Hospicjum posiada charakter domowy. Posiada trzy kondygnacje stanowiące funkcjonalną całość. Do budynku głównego prowadzi holl wejściowy z zadaszonym podjazdem dla ambulansów. W całym obiekcie zlikwidowano wszystkie bariery architektoniczne. Budynek wyposażony został w windę z poziomu piwnic na II piętro. W piwnicy znajduje się nowoczesna kuchnia z jadalnią dla rodzin pacjentów i personelu. Na tym samym poziomie zlokalizowano zaplecze magazynowe (artykułów spożywczych, sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych, depozyt ubrań, itp.).
Na parterze budynku głównego przy wejściu znajduje się recepcja, w której istnieje możliwość nabycia czasopism i drobnych przedmiotów codziennego użytku. Na parterze mieszczą się: pokój lekarski z łazienką, pokoje chorych, pokój szkoleniowy personelu, pokój socjalny personelu i kuchnia oddziałowa do dystrybucji posiłków. Na parterze zlokalizowany jest pokój pożegnań z oddzielnym wejściem na zewnątrz budynku.
Na I piętrze oprócz pokoi chorych znajduje się dyżurka pielęgniarska i gabinet zabiegowy z sejfem do przechowywania środków opioidowych. Ważnym miejscem jest kaplica z zainstalowaną kamerą telewizyjną, transmitującą przebieg nabożeństw do pokoi chorych. Na I piętrze chorzy mogą korzystać z tarasu.
Pokoje chorych są dwuosobowe urządzone w stylu apartamentowym (wariant I: dla dwóch chorych, wariant II: dla chorego i członka rodziny). Pokoje wyposażone są w aneksy szafowe i umywalkowe. Przy każdym łóżku zamontowana jest instalacja oświetleniowa, przyzywowa, telefoniczna oraz telewizyjna.
Na I i II piętrze znajdują się dwa pokoje chorych ze wspólną łazienką. Dodatkowo na każdym piętrze znajduje się przestronna łazienka z wanną i natryskiem oraz pomieszczenia wc. Wszystkie łazienki dostosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Na korytarzach parteru, I i II piętra urządzono aneksy kuchenne dla pacjentów oraz gości. Na każdym poziomie wydzielono podręczny magazyn sprzętu medycznego i pomieszczenia porządkowe.
Historia byłego szpitala Sióstr Franciszkanek w Starych Siołkowicach
22. sierpnia 1928 r. Siostry Franciszkanki nabyły od pani Rozalii Kupczyk posiadłość w Starych Siołkowicach. W tym samym roku Siostry przybyły do parafii. Równocześnie Zgromadzenie rozpoczęło budowę szpitala, którą prowadził ks. Teofil Plotnik, proboszcz parafii.
Po zakończeniu budowy w 1932 roku Siostry wprowadziły się do szpitala i rozpoczęły w nim pracę. W 1950 roku szpital przejęty został przez Wydział Zdrowia w Opolu i upaństwowiony. Wprawdzie nie przyjmowano do pracy nowych Sióstr jednak te, które już tam pracowały nie otrzymały wypowiedzenia. Siostry były zmuszone opuścić szpital dopiero w 1982 roku.
W 1993 roku na wniosek Sióstr Komisja Majątkowa w Warszawie przekazała szpital Zgromadzeniu jako jego prawowitą własność. Przekazanie szpitala miało nastąpić do dnia 31.12.1997 r. Dnia 30. czerwca 1997 r. Zarząd Miasta Opola podjął decyzję o nie przedłużaniu umowy użyczenia szpitala ze Zgromadzeniem i nie utrzymywaniu go w strukturach ZOZ-u. Powodem był zły stan techniczny obiektów i brak środków finansowych na ich remont i restrukturyzację. (Faktyczne przekazanie szpitala właścicielkom przez SPZOZ Opole nastąpiło 14.02.2000 roku.) 7. października 1999 r. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek złożyło Caritas Diecezji Opolskiej ofertę nieodpłatnego przekazania na własność szpitala w Starych Siołkowicach. Darowanie szpitala nastąpiło 14. marca i 9. października 2000 roku.
W grudniu 2000 roku Caritas Diecezji Opolskiej rozpoczął remont obiektu, który pochłonął kwotę 6. milionów złotych. Remont budynku gospodarczego, w którym utworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej dla 25 osób niepełnosprawnych, przeprowadzono do końca sierpnia 2002 r. Modernizację budynku głównego szpitala, dla celów Centrum Opieki Paliatywnej, zakończono w maju 2003 r.
2003-05-19
Parafie diecezji opolskiej dla ludności Iraku
55 tys. złotych przekazały parafie diecezji opolskiej dla cywilnej ludności Iraku, poszkodowanej w wyniku działań wojennych. O wysokości zbiórki pieniężnej przeprowadzone na terenie całego kraju, poinformowany zostanie Ojciec Święty w trakcie dzisiejszej audiencji dla Polaków w Watykanie. Zbiórka będzie nie tylko pomocą dla cierpiących Irakijczyków ale również symbolicznym darem dla Jana Pawła II, niestrudzonego rzecznika pokoju i rozwiązań dyplomatycznych, z okazji 25-lecia Jego pontyfikatu.
2003-05-13
Poświęcenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Caritas Diecezji Opolskiej
12. maja br. w Głuchołazach przy ul. Andersa 74/76 poświęcony został Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Caritas Diecezji Opolskiej. Poświęcenia dokonał ks. abp Alfons Nossol oraz ordynariusz diecezji gliwickiej ks. bp Jan Wieczorek. Ośrodek otrzymał nazwę swego fundatora, ks. prał. Ludwika Skowronka, twórcy i autora "Drogi do nieba". Uroczystość poświęcenia połączona została z sesją naukową zorganizowaną przez Katedrę Liturgiki i Hagiografii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego z okazji 100-lecia I. wydania modlitewnika. W ośrodku "Skowronek" prowadzona jest formacja pracowników i wolontariuszy Caritas, rehabilitacja osób niepełnosprawnych oraz wypoczynek dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
2003-04-03
Pomoc dla Caritas Gruzji w Tbilisi
Dwa i pół tysiąca Euro z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przekazała Caritas Diecezji Opolskiej na konto Caritas Gruzji w Tbilisi. Pieniądze trafią do polskiego misjonarza ks. Witolda Szulczyńskiego, który otacza opieką dwa domy dla sierot w miejscowości Kodjori, oddalonej 25 km od Tbilisi. Sytuacja sierot jest bardzo trudna. Od władz lokalnych każde dziecko otrzymuje 300 gram chleba dziennie. Ks. Szulczyński w każdy wtorek i czwartek dowozi dzieciom obiady. Jak zapewnia misjonarz "Te dwa razy w tygodniu dzieci jedzą naprawdę dobrze i do syta".
2003-02-20
Działalność Stacji Opieki Caritas
Ponad 15 tys. urządzeń do pielęgnacji niepełnosprawnych i samoobsługi chorych pozostaje na wyposażeniu Stacji Opieki Caritas Diecezji Opolskiej. Wartość sprzętu przekracza kwotę 5 milionów złotych. (Stacje posiadają m.in. ponad 1.000 wózków inwalidzkich, 300 łóżek elektrycznych modułowych, 1.000 łóżek zwykłych, 1.600 materacy przeciwodleżynowych, ponad 4.000 balkoników, lasek i kul, 75 koncentratorów tlenowych.) Działalność 59 Stacji Opieki Caritas, w całości nastawiona na pomoc chorym w domu, wpisuje się w życzenie papieża Jana Pawła II wyrażone w Orędziu na XI Światowy Dzień Chorego, aby "właściwą troskę okazywać chorym, którzy przebywają w swoich domach, ponieważ pobyt w szpitalu coraz bardziej się skraca i często chorzy zostają powierzeni swoim krewnym".
2003-02-05
Pieniądze dla Centrum Rehabilitacji
40 tys. złotych otrzyma prowadzone przez Caritas Diecezji Opolskiej Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu przy ul. Mickiewicza 5. Pieniądze pochodzą z akcji charytatywnej, zorganizowanej przez Pana Leona Motzko b. mieszkańca Opolszczyzny, przebywającego od 30. lat w Niemczech. Największe kwoty pieniędzy przekazały Firmy Peri Polska oraz Polbau Opole.
2003-01-31
Zimowiska dla dzieci
Ponad 100 dzieci wypoczywa na zimowiskach w Głębinowie i Głuchołazach zorganizowanych przez Caritas Diecezji Opolskiej. Połowa dzieci pochodzi z rejonu głubczyckiego, zwłaszcza z miejscowości Debrzyce, która w ubiegłym roku została poszkodowana przez ulewny deszcz i gradobicie. Na organizację wypoczynku Caritas nie otrzymał żadnych dotacji ze strony Kuratorium Oświaty. Koszt wypoczynku w wysokości 26 tys. zł. sfinansowany został ze środków własnych Caritas.
2003-01-22
Posiłki dla bezdomnych
Od poniedziałku do piątku o godz. 17.00 czterdziestu bezdomnych z Opola otrzymuje gorące zupy od Caritas Diecezji Opolskiej. Posiłki wydawane są na podwórku Centrali Caritas w Opolu przy ul. Szpitalnej 5a. Środki finansowe jakie Caritas otrzymała na ten cel od Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej wyczerpały się na początku stycznia. Obecnie posiłki finansowane są z darowizn osób prywatnych. Po raz kolejny okazało się, że instytucje kościelne niosące pomoc bez-domnym w Polsce, bardziej mogą liczyć na datki wiernych niż podatki państwa.