Dnia 26 maja br. ks. Grzegorz Matynia, koordynator Orszaku Trzech Króli w Łodzi i Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej odwiedzili Diecezjalną Szkołę Podstawową i Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie.
Celem spotkania było przekazanie wsparcia finansowego na remont szatni szkolnej, zniszczonej w wyniku powodzi we wrześniu 2024 roku. Pieniądze w kwocie 151.754 zł zebrane zostały w ramach zbiórki "Dar dla Nowonarodzonego", towarzyszącej Orszakowi Trzech Króli w Łodzi.
Archiwum aktualności z roku 2025
W dniach 24 i 25 maja br. grupa pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie miała zaszczyt uczestniczyć w dwudniowych warsztatach poświęconych treningom funkcji poznawczych.
Projekt „Siłownia Pamięci” realizowany przez Caritas Polska i Fundację Stocznia jest odpowiedzią na potrzebę upowszechniania skutecznych i innowacyjnych rozwiązań na rzecz profilaktyki zdrowotnej osób starszych. Udział w szkoleniu wzbogacił terapeutów z ŚDS o konkretne narzędzia oraz materiały pomocne w pracy z osobami cierpiącymi na choroby otępienne, a także fachową wiedzę z zakresu procesów poznawczych.
Nieocenioną wartością warsztatów było budowanie sieci wsparcia i wymiana dobrych praktyk służących poprawie komfortu życia i bezpieczeństwa podopiecznych ośrodków Caritas z całej Polski.
opr.: Barbara Smyrak - ŚDS w Nysie
Na konkurs „Niech się powodzi” wpłynęło 19 wniosków o dofinansowanie. Konkurs ma na celu udzielenie pomocy dzieciom i młodzieży w przezwyciężaniu traum i urazów wywołanych kataklizmem ubiegłorocznej powodzi.
Dziękujemy wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas oraz duszpasterzom za przygotowanie wniosków.
Kwoty dofinansowania projektów, Caritas Diecezji Opolskiej przekaże na wskazane przez beneficjentów rachunki bankowe.
Uprzejmie informujemy, że 90% kwoty dofinansowania pochodzi z kościelnej zbiórki ogólnopolskiej koordynowanej przez Caritas Polska. 10% kwoty dofinansowania przekazała Caritas Diecezji Opolskiej.
W tym tygodniu kolejne placówki obdarowały naszych bezdomnych, korzystających z Łaźni Caritas w Opolu przy ul. Szpitalnej 3A plecakami z pełnym wyposażeniem.
Do grona darczyńców Łaźni dołączyły: Szkolne Koło Caritas (SKC) przy PSP z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim, SKC przy PSP nr 2 w Zdzieszowicach, SKC przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Raszowej, uczniowie wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu przy ul. Bytnara Rudego oraz parafianie parafii pw. św. Ojca Pio w Zdzieszowicach.
12 maja br. został rozstrzygnięty konkurs na Wyobraźnię Miłosierdzia. Na Konkurs wpłynęło 58 wniosków. Komisja konkursowa zmuszona była odrzucić dwa wnioski ze względów merytorycznych. Pozostałych 56 wniosków, nadesłanych przez Parafialne Zespoły i Szkolne Koła Caritas zostało zaakceptowanych i otrzymało dofinansowanie.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy sięgnęli po dofinansowanie. Zarówno organizatorom jak i uczestnikom życzymy błogosławionego czasu rekreacji i integracji w ramach organizowanych wydarzeń.
Niedziela Miłosierdzia Bożego objawia nam uczucia, jakie Bóg żywi względem każdego z nas.
W Wielki Piątek Bóg w Chrystusie dowiódł, że jest gotów zapłacić za człowieka każdą cenę.
Wielki Papież Benedykt XVI w encyklice Spe salvi napisał, że częścią Triduum Paschalnego jest także perspektywa Sądu Ostatecznego. Sąd Boży jest zarówno sprawiedliwością jak i łaską. Gdyby Sąd był tylko sprawiedliwością, byłby dla nas wszystkich jedynie przyczyną lęku. Gdyby Sąd był tylko łaską, tak że wszystko co na ziemi byłoby bez znaczenia, Bóg byłby nam winien odpowiedź na pytanie o sprawiedliwość.
Nowy Testament pokazuje, że sprawiedliwość jest ustanowiona ze stanowczością, niemniej łaska pozwala nam wszystkim mieć nadzieję i ufnie zmierzać ku Sędziemu, który jest naszym Towarzyszem drogi i Rzecznikiem.
Niedziela Bożego Miłosierdzia przynagla nas do okazywania miłosierdzia bliźnim. Wciąż powinny nas intrygować słowa Pana: „Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?” (Mt 18, 33). Miłosierdzie względem bliźniego uzdalnia nas do dostąpienia miłosierdzia Bożego.
Do wszystkich pełniących dzieła miłosierdzia, zwłaszcza pod znakiem Caritas, kierujemy słowa serdecznej wdzięczności i zachęty do dalszego, wytrwałego naśladowania miłosierdzia Boga.
Ks. dr Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej
Wzorem poprzednich lat Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie po raz kolejny zaangażował się w realizację Dnia Dobra.
W dniu 24 kwietnia br. uczestnicy ŚDS wraz z opiekunami odwiedzili Dzienny Dom Pobytu w Nysie. Dla podopiecznych tego domu przygotowano spektakl słowno-muzyczny, podczas którego w symboliczny sposób przedstawione zostały sceny z życia św. Jadwigi Śląskiej – pobożnej księżnej, która na co dzień wspierała biednych, zajmowała się chorymi, pomagała potrzebującym.
Ponad pięćdziesięcioro dzieci, uczęszczających do szkoły podstawowej w parafii Piotrówka, wzięło udział w jałmużnie wielkopostnej.
Na początku Wielkiego Postu ks. proboszcz Alojzy Piechota wyłożył papierowe skarbonki pod chórem kościoła.
W Wielką Sobotę skarbonki były składane do kosza ustawionego obok krzyża Pana Jezusa.
Przypomnijmy, że tegoroczna jałmużna trafi do seniorów-powodzian, którzy nie potrafią sprostać wydatkom na leki i produkty higieniczne.
Caritas dziękuje dzieciom, które wzięły udział w jałmużnie wielkopostnej.
Drodzy Współpracownicy i Przyjaciele Caritas Diecezji Opolskiej,
w wielu dziedzinach życia zawierzamy innym osobom, znającym sprawy lepiej od nas. Mamy zaufanie do architekta, który buduje nasz dom, do farmaceuty, który nam daje lekarstwo mające nas uzdrowić, do adwokata broniącego nas w sądzie. Potrzebujemy również kogoś, kto byłby wiarygodnym świadkiem Boga.
Gdy w świetle zmartwychwstania patrzymy na śmierć Chrystusa, odsłania się całkowita wiarygodność Boga. Przez śmierć i zmartwychwstanie Jezus został uwierzytelniony jako Posłaniec Boga, jako Świadek Wiarygodny.
Temu wydarzeniu uczniowie nie mogli się oprzeć. Zmartwychwstanie było wydarzeniem tak zdumiewającym i realnym, narzucającym się z tak wielką mocą, że rozproszyło wszystkie ich wątpliwości. Z odwagą stanęli przed światem, aby świadczyć: Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzę wszystkim ufnego powierzenia się Chrystusowi Zmartwychwstałemu, który jest Świadkiem Wiernym. Życzę uszczęśliwiającego przekonania, że znajdujemy się na właściwej drodze życia.
Ks. dr Arnold Drechsler
Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej
Jeden tysiąc i pięćdziesiąt osiem kart przedpłaconych – każda o wartości sześciu tysięcy złotych – przekazali powodzianom naszej diecezji koordynatorzy ds. pomocy powodzianom.
W piątek w centrali Caritas spotkali się by omówić realizację projektu, którego wartość wyniosła 6.348.000 złotych. Wymienili spostrzeżenia zebrane w trakcie setek spotkań z poszkodowanymi. Omówili współpracę z duszpasterzami, wolontariuszami Parafialnych Zespołów Caritas oraz powodzianami. Zgodnie podkreślali, że we wspólnotach w których w sukurs przychodzili im wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas, pomoc organizowana była bardzo szybko i trafnie.
Caritas Diecezji Opolskiej wyraża wdzięczność koordynatorom pomocy za ogrom włożonej pracy, dyspozycyjność na każde wezwanie i wzorowe - także w ocenie Caritas Polska - przeprowadzenie i rozliczenie programu pomocy.
opr. Anna Spałka
Zaproszenie dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów (PZC) i Szkolnych Kół Caritas (SKC)
Caritas Diecezji Opolskiej oraz Caritas Polska zaprasza wolontariuszy PZC i SKC 62 parafii, które zostały poszkodowane przez ubiegłoroczną powódź, do udziału w projekcie pod nazwą „Niech się powodzi”. Projekt polega na dofinansowaniu wydarzeń, które mają pomóc dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z problemami związanymi z powodzią.
Zasady projektu zbliżone są do zasad Konkursu na wyobraźnię miłosierdzia. Wolontariusze PZC lub SKC sami przygotowują program projektu i kosztorys. Ponoszą odpowiedzialność za jego organizację oraz rozliczenie.
Starość też radość. Czcij ojca i matkę. Tak wykorzystamy 1,5%.
Najbardziej naturalnym środowiskiem przeżywania starości jest dom i rodzina, miejsce w którym człowiek czuje się u „siebie”, wśród krewnych, przyjaciół, znajomych.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których okoliczności zalecają umieszczenie człowieka starszego w domu dziennej opieki. Pod nadzorem terapeutów może przebywać w nim przez kilka godzin dziennie. Uczestniczy w zajęciach i korzysta z wyżywienia. Takim miejscem od 2019 roku jest prowadzony przez Caritas Diecezji Opolskiej, Dzienny Dom Pomocy „Sancta Trinitas” w Gorzowie Śląskim. 20 seniorów dba o swoją kondycję fizyczną i intelektualną, rozwija relacje z innymi. Oddaje innym swoje umiejętności i doświadczenie. To wszystko pozwala im zachować i pogłębić świadomość wartości życia, największego daru Boga.
Wolontariusze Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Opolskiej podczas Wielkanocnej Zbiórki Żywności „TAK-POMAGAM” zebrali ponad 4 tony artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia (m.in. makaron, ryż, mąka, kasza, olej, konserwy, świąteczne słodkości, kawa, bakalie). Zbiórka odbyła się 28 i 29 marca w ponad 20 sklepach sieci handlowych Biedronka, Lidl, Netto oraz w kilku mniejszych. W zbiórkę zaangażowanych było 300 wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej, głównie dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas oraz zawsze „młodzi duchem” wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas. Ich zaangażowanie, uśmiech i dobre słowa sprawiały, że kupujący chętniej dzielili się swoimi zakupami i szybko zapełniali kosze.
Przed Hospicjum św. Anny, które Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Szymanowskiego 33A, pięknie rozkwitły żonkile. „Zapatrzone w chłodną, błękitną toń niebios, czasu nie trwonią bo wiedzą, że zwiędną. Śnią o szczęściu w każdy dzień słoneczny.”
Widok barwnych, pięknych, świeżych kwiatów zawdzięczamy młodzieży z Koła Wolontariatu VIII klasy ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Mechnicy. To nie przypadek, że na miejsce zasadzenia wybrali naszą placówkę.
Caritas Diecezji Opolskiej ogłasza nabór wniosków do XI Konkursu na wyobraźnię miłosierdzia.
Konkurs adresowany jest do Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas (PZC i SKC), które brały udział w rozprowadzaniu świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2024.
Zasady Konkursu i formularze wniosków podane są w załączniku. Wnioski należy przesyłać na adres Caritas Diecezji Opolskiej, ul. Szpitalna 5A, 45-010 Opole.
Termin naboru wniosków upływa z dniem 30 kwietnia 2025 r. Lista wniosków, które otrzymały pozytywną ocenę wraz z kwotą dofinansowania, zostanie opublikowana w terminie do 12 maja 2025 r.
28 marca br., w biurze Caritas Rejonu Opole, odbyło się spotkanie organizacyjno - instruktażowe dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas (PZC). Tematem spotkania był program "Na Codzienne Zakupy". Spotkanie prowadzili koordynator diecezjalny Mateusz Syrzysko i koordynator rejonowy Aniela Jeleniewicz. Takie same spotkania dotyczące programu „Na codzienne zakupy”, odbyły się dzień wcześniej w Nysie i w Raciborzu. Prowadziła je koordynator programu Natalia Kretek.
W trakcie spotkań omówiono zasady kwalifikacji kandydatów do programu. Zwrócono uwagę na zmiany. Wydano niezbędne dokumenty. Cennym elementem były rozmowy i wymiana doświadczeń. Program „Na codziennie zakupy” realizowany jest na terenie Diecezji Opolskiej we współpracy z Caritas Polska już po raz ósmy. W tym roku skorzysta z niego 291 osób.
Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych upływa pod znakiem wzmożonych wydatków finansowych związanych m.in. z konsumpcją. Rynek artykułów spożywczych nas nie rozpieszcza. Każdy podarowany produkt oznacza wymierną ulgę dla budżetu rodzinnego. Właśnie w tym celu wolontariusze Caritas – arystokraci ducha, rozstawili w ponad 20 sklepach naszej diecezji kosze na żywność. Ludzie dobrej woli i wyobraźni miłosierdzia otrzymali okazję do wielkopostnej dobroczynności. Jak widać na załączonych zdjęciach chętnie z niej korzystają. Żywności przybywa z godziny na godzinę. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.
W najbliższy piątek i sobotę tj. 28 i 29 marca Caritas Diecezji Opolskiej już po raz 26 przystąpi do ogólnopolskiej zbiórki żywności „TAK POMAGAM”. Zbiórka przeprowadzona zostanie w sklepach sieci Biedronka, Lidl, Netto, a także mniejszych sklepach. W akcję zaangażowanych będzie ok. 300 wolontariuszy Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas, którzy z wielkim sercem i uśmiechem będą zachęcać kupujących do podzielenia się swoimi zakupami z osobami, które najbardziej potrzebują wsparcia. Prosimy o artykuły spożywcze długoterminowe takie jak: kasza, makaron, cukier, mąka, oliwa, konserwy, kawa, herbata, ale także świąteczne słodkości, powidła, miód, orzechy, bakalie.
Z zebranej żywności wolontariusze Caritas przygotują świąteczne paczki, które zostaną przekazane osobom najbardziej potrzebującym z naszej diecezji jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, aby na ich stołach nie zabrakło podstawowych produktów.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji pomocy.
opr. mgr inż. Katarzyna Paprocka
Koordynator Projektu
W kilkudziesięciu parafiach diecezji opolskiej, koordynatorzy pomocy z ramienia Caritas podpisują umowy z rodzicami dzieci, które ucierpiały w wyniku ubiegłorocznej powodzi. Specjalna edycja programu „Skrzydła”, pragnie wzmocnić szanse edukacyjne dzieci i młodzieży powodzian. 350 beneficjentów programu, którzy mieli zalane mieszkania lub domy, otrzymają refundację kosztów związanych m.in. z zakupem odzieży, obuwia, przyborów szkolnych, podręczników, sprzętu komputerowego, wyżywieniem w stołówkach, udziałem w korepetycjach, zajęciach pozalekcyjnych, zajęciach sportowych.
Kwota refundacji dla jednej osoby wynosi 1.500 złotych brutto. Wartość programu „Skrzydła” w naszej diecezji opiewa na kwotę 525 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą ze zbiórki ogólnopolskiej przekazanej przez Caritas Polska.
Tymi słowami wypisanymi na skarbonce wielkopostnej, Caritas Diecezji Opolskiej pragnie zachęcić dzieci i młodzież do udziału w 30 dziele Jałmużny Wielkopostnej.
Małe papierowe skarbonki, do których trafią pieniądze zaoszczędzone w ramach wyrzeczeń i postanowień, mogą stać się miejscami wsparcia i realnej pomocy, a tym samym nadziei dla tych, którzy jej potrzebują. Przez gest jałmużny wielkopostnej możemy przyczynić się do tego, żeby świat bliźnich w potrzebie stał się bardziej promienny i otwarty na przyszłość.
Pieniądze złożone do skarbonek w Wielkim Poście 2025 roku przeznaczymy na pomoc powodzianom, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie potrafią sprostać wydatkom na leki i produkty higieniczne.
Osoby indywidualne, które pragną uczestniczyć w dziele jałmużny wielkopostnej bez pośrednictwa papierowych skarbonek, mogą wpłacać darowizny na konto Caritas Diecezji Opolskiej: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „jałmużna wielkopostna”.
- 1
- 2