2004
APEL O POMOC OFIAROM TRZĘSIENIA ZIEMI
W drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia świat obiegła wiadomość o tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Południowej Azji. Niszczycielski żywioł pochłonął tysiące ofiar, a setki tysięcy osób pozbawił środków do życia i dachu nad głową.
Zawierzając Bożemu miłosierdziu tych, którzy ponieśli śmierć, łączymy się duchowo z tymi, którzy przeżyli i chcemy śpieszyć im z konkretną pomocą.
Proszę Was, aby w niedzielę 9 stycznia 2005 r. przed wszystkimi kościołami naszej diecezji przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi. Niech miłość Nowonarodzonego uczyni naszą chrześcijańską solidarność jeszcze bardziej skuteczną.
Abp A. Nossol
----------------------
PS. Zebrane ofiary proszę w możliwie szybkim terminie przekazać do cen-trali Caritas Diecezji Opolskiej (ul. Szpitalna 5a) lub na konto: Caritas Diecezji Opolskiej 66124016331111000026513092 z dopiskiem "trzęsienie ziemi"
2004-12-17
Świąteczne podarunki
Dziesięć tysięcy świątecznych paczek przygotowały parafialne zespoły Caritas Diecezji Opolskiej. Na przedświąteczną pomoc mogły liczyć przede wszystkim dzieci, osoby starsze, chore i niepełnosprawne. Paczki zawierały głównie artykuły żywnościowe. Fundusze na przygotowanie podarunków wolontariusze parafialnych zespołów Caritas zdobywali przez cały rok. Chociaż wartość finansowa paczek wyniosła 164 tysiące złotych, najcenniejsza była radość sprawiona drugim.
2004-12-17
Milionowa świeca Caritas Diecezji Opolskiej
Przed świętami Bożego Narodzenia Caritas Diecezji Opolskiej rozprowadzi milionową świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W ciągu jedenastu lat prowadzenia Wigilijnego Dzieła opolska Caritas przekazała prawie dwa miliony trzysta tysięcy złotych na projekty pomocowe dla dzieci.
Co roku część funduszy przeznaczano na wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży. Jeden raz wyposażono świetlice socjoterapeutyczne prowadzone przez Caritas, innym razem zakupiono 50 tys. obiadów dla dzieci w placówkach oświatowych. Największe środki inwestowano w projekty stałe, które w sposób strukturalny stawiały czoła problemom. Były to: Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu; dwa pokoje dla dzieci i młodzieży w Centrum Opieki Paliatywnej w St. Siołkowicach; dokończenie budowy Ośrodka Rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży w Kluczborku. Co roku 10 gr. z każdej świecy wędrowało za granicę: do diecezji Sokode w Togo na budowę sierocińca; do parafii w Orenburgu na Uralu na dożywianie dzieci; do domu sierot w Tbilisi prowadzonego przez Caritas Gruzji oraz na projekty pomocowe w najbiedniejszych krajach świata realizowane przez Caritas Polską. Od siedmiu lat 50 gr. z każdej świecy pozostaje w parafiach na pomoc niesioną przez parafialne zespoły Caritas.
2004-12-08
Paczki
W środę 8. grudnia br. przyjechali do Opola członkowie holenderskiej Fundacji Przyjaciół Dziecka Polskiego z Raalte (Stichting Vrienden van het Poolse Kind), by jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia przygotować pół tysiąca paczek żywnościowych.
Paczki zostaną przekazane biednym, wielodzietnym rodzinom przez wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas.
Holenderska Fundacja od 12. lat współpracuje z centralą Caritas Diecezji Opolskiej. Między innymi wspierała finansowo i rzeczowo budowę Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu, Warsztatów Terapii Zajęciowej w St. Siołkowicach, przekazała kilkadziesiąt transportów ze sprzętem rehabilitacyjnym, meblami szkolnymi i odzieżą.
Pakowanie paczek będzie miało miejsce w czwartek 9. grudnia br. w Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym przy ul. Mickiewicza 5 w Opolu w godzinach od 10.00 do 12.30.
2004-11-26
Garażowa Misja Caritas
22 listopada br. w Opolu zainaugurowała działalność "Misja Garażowa Caritas". O godz. 15.30 od poniedziałku do piątku, przez dwa miesiące opolscy bezdomni otrzymują gorącą zupę, bigos, fasolkę lub łazanki. Akcja wpisuje się w program "ratownictwa zimowego" tj. działań doraźnych w sytuacji kiedy zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie. Chodzi o to, by bezdomni z pełnym żołądkiem i nieco ogrzani przetrwali kolejną noc.
Pięć lat temu Caritas Diecezji Opolskiej rozpoczął dożywianie bezdomnych przybywających na zimę do Opola. Posiłki wydawane były na dworcu kolejowym, w ramach "misji dworcowej". Po dwóch latach władze PKP wycofały się ze współpracy twierdząc, że obecność bezdomnych przeszkadza podróżnym. W trzecim roku posiłki były wydawane na podwórku centrali Caritas w Opolu przy ul. Szpitalnej 5a pod gołym niebem. W ub. roku "Misja" przeniosła się do garażu przy Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym przy ul. Mickiewicza 5.
Codziennie z gorących posiłków korzysta ok. 50 osób. Wyżywienie tej grupy przez dwa miesiące będzie kosztowało Caritas około 9 tys. zł. Z Urzędu Wojewódzkiego w Opolu Caritas Diecezji Opolskiej otrzymał dotację w wysokości 2.900 zł.
Osoby pragnące wesprzeć "Misję Garażową", mogą się zgłaszać do centrali Caritas przy ul. Szpitalnej 5a, tel. 453 12 41, lub do Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym przy ul. Mickiewicza 5 w Opolu.
2004-11-24
I. nagroda dla
Tomasz Pszonak z Frączkowa k. Nysy zdobył I. nagrodę w kategorii rzeźba na ogólnopolskiej wystawie prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie w dniu 9. listopada 2004 r. Rzeźba wykonana z gliny nosi tytuł "Najważniejsza rzecz na świecie" i przedstawia zamyślonego anioła.
Tomek ma 22 lata. Porusza się na wózku inwalidzkim. Od września 2002 r. jest uczestnikiem WTZ w Nysie przy ul. Głuchołaskiej 8, prowadzonego przez Caritas Diecezji Opolskiej. Tomek interesuje się sztuką a ponadto jest słuchaczem policealnej szkoły pracowników socjalnych w Nysie.
2004-11-04
Dzień otwartych drzwi w Centrum Opieki Paliatywnej
W najbliższą niedzielę 7. listopada w Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej w St. Siołkowicach odbędzie się dzień otwartych drzwi. Impreza przeprowadzona zostanie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na rzecz hospicjów. Jej celem jest informacja o ruchu hospicyjnym i ośrodkach medycyny paliatywnej. Organizatorzy pragną, aby hospicja przestały być kojarzone z miejscem gdzie czeka się na śmierć. Chcą pokazać, że tętni w nich życie i dokonują się bardzo ważne sprawy. Dzień otwartych drzwi stworzy okazję do spotkań i rozmowy z pracownikami hospicjów, wysłuchania wykładów, udziału w nabożeństwie.
Program dnia otwartych drzwi w Centrum Opieki Paliatywnej w St. Siołkowicach przedstawia się następująco:
9.00 Msza Święta w intencji zmarłych pacjentów Centrum Opieki
10.00 Zwiedzanie Ośrodka, wystawa fotograficzna, rozmowy z personelem placówki (poczęstunek)
11.00 Panel - dyskusja
- Historia Hospicjum w St. Siołkowicach, finansowanie działalności, najbardziej palące problemy, plany na przyszłość;
- Idea ruchu hospicyjnego, zadania opieki paliatywnej;
- Kiedy umiera nasz bliski;
10.00-12.00 Możliwość wykonania pomiarów RR krwi i konsultacji lekarsko-pielęgniarskich.
Wszystkich chętnych serdecznie zaprasza Caritas Diecezji Opolskiej.
2004-09-28
20 tysięcy złotych dla dzieci w Biesłanie
20 tysięcy złotych wpłynęło na konto Caritas Diecezji Opolskiej dla ofiar zamachu terrorystycznego w Biesłanie w Północnej Osetii. Wpłat dokonywały parafie, szkoły, firmy i osoby indywidualne.
Pieniądze przekazane zostały do Caritas Polskiej w Warszawie, która przygotowuje kolejny transport pomocy drogą lotniczą i świadczyć będzie długofalową pomoc psychologiczną we współpracy z przedstawicielami Caritas we Władykaukazie oraz księdzem proboszczem w Biesłanie.
2004-09-27
Pielgrzymka do Trzebnicy
Caritas Diecezji Opolskiej serdecznie zaprasza wszystkich duszpasterzy, wolontariuszy i pracowników Caritas na XII Pielgrzymkę do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy.
Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 2 października 2004 r. Rozpocznie ją o godz. 10.45 msza św. koncelebrowana w bazylice pod przewodnictwem Ks. bpa Jana Kopca.
Po przerwie na posiłek ks. Marian Kluczny, doktorant z KUL, wygłosi konferencję nt. pracy parafialnych zespołów Caritas.
Po konferencji pielgrzymi udadzą się do lasku bukowego na nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
2004-07-16
Skutery i wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych
Caritas Diecezji Opolskiej sprowadziła z Holandii i Niemiec 15 elektrycznych skuterów i wózków inwalidzkich. Duża wartość urządzeń sprawia, że niewiele osób niepełnosprawnych może cieszyć się ich posiadaniem. Osoby pragnące nabyć pojazdy proszone są o nadsyłanie na adres centrali Caritas w Opolu podania wraz z kopią orzeczenia Komisji Lekarskiej ds. inwalidztwa.
2004-06-07
Hotel
W Dniu Dziecka hotel Mercure w Opolu zorganizował zabawę dla dzieci z dysfunkcjami neurologicznymi z Centrum Rehabilitacji, prowadzonego przez Caritas Diecezji Opolskiej. Dyrektor hotelu p. Krzysztof Kulikowski osobiście zatroszczył się o program pobytu oraz o przewóz dzieci taksówkami. W najbardziej prestiżowym hotelu Opola, który podejmował wiele gwiazd Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, bawiło się 40 niepełnosprawnych dzieci.
Około godziny 10.00 pod budynek Centrum Rehabilitacji na ul. Mickiewicza podjechały taksówki. Przy wejściu do hotelu Mercure dzieci powitał dyrektor i wolontariuszki ze Studium Medycznego. Program imprezy obejmował:
- trzy bajki: "Szewczyk Dratewka", "Alibaba i 40 rozbójników", "Pinokio" w wykonaniu Teatru Jednego Wiersza,
- poczęstunek (hamburgery, hotdogi, chipsy, frytki, sałatka, ciastka, soki),
- bajkę na dużym ekranie pt. "Tomcio Paluch"
- zabawy ruchowe przy muzyce,
- zajęcia plastyczne nt. "Wakacje" (rysowanie kredkami),
- wręczenie upominków (maskotki, słodycze, napoje).
O godzinie 14.00 dzieci pełne wrażeń i radości wróciły taksówkami do Centrum Rehabilitacji. Caritas Diecezji Opolskiej przesłał na ręce dyrektora Krzysztofa Kulikowskiego serdeczne podziękowanie.
2004-05-13
Czek na 900 złotych przekazały dzieci z niepublicznego przedszkola Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Małym dla Centrum Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu. Pieniądze pochodziły ze skarbonek wielkopostnych. Jak zapewniają Siostry – "oprócz pieniędzy dzieci ofiarowały codzienną modlitwę w intencji chorych rówieśników oraz o powstanie «sali doświadczania świata»". Oszczędności ze skarbonek wielkopostnych Caritas Diecezji Opolskiej przeznaczy na wybudowanie sali dydaktyczno-relaksacyjnej, w której dzieci z upośledzeniem umysłowym oraz porażeniem mózgowym będą mogły uczestniczyć w zajęciach rozwijających zmysł dotyku, smaku, węchu. Nadto prowadzone w niej będą ćwiczenia stymulujące doznania termiczne, wzrokowe i słuchowe związane z porami dnia i roku, różnymi strukturami powierzchni itp.
W całej Diecezji Opolskiej dzieci zebrały do skarbonek 35.500 złotych. Udowodniły, że potrafią sobie wyobrazić co przeżywają ich niepełnosprawni rówieśnicy, którzy nie mogą biegać po boisku, bawić się w piaskownicy albo jeździć na rowerze.
2004-05-12
Szkolenie dla pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej
W dniach od 13 do 16 maja br. w Ośrodku Formacyjno-Wypoczynkowym "Skowronek" w Głuchołazach prowadzone będzie szkolenie dla 50 osób w tym 35 pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej. Organizatorami szkolenia są absolwenci Szkoły Trenerów STOP z Warszawy.
Program szkolenia dotyczy trzech dziedzin: pracy w zespole oraz zasad skutecznego porozumiewania się; tworzenia projektów i wykorzystania ich w działalności Caritas; poznania metod i strategii pozyskiwania środków na działalność Caritas. Do udziału w szkoleniu zaproszeni zostali kierownicy największych placówek Caritas, pracownicy centrali Caritas i biur rejonowych oraz przewodniczący 16-tu najbardziej zaangażowanych parafialnych zespołów Caritas z terenu całej diecezji opolskiej.
2004-05-11
Święto Pielęgniarek
Ośrodek Formacyjno-Wypoczynkowy "Skowronek" w Głuchołazach gościł blisko 100 pielęgniarek, lekarzy i rehabilitantów Caritas Diecezji Opolskiej zatrudnionych w Stacjach Opieki, Poradniach Paliatywnych, Hospicjach, Gabinetach i Ośrodkach Rehabilitacyjnych.
Personel medyczny Caritas spotkał się z okazji przypadającego w dniu 9 maja br. Święta Pielęgniarek. Po homilii i życzeniach wygłoszonych w czasie nabożeństwa majowego, uczestnicy spotkania biesiadowali nad brzegiem rzeki Biała. Zwieńczeniem uroczystości był koncert skrzypcowy Konstantego Andrzeja Kulki i zespołu Camerta Vistula w sali balowej Ośrodka "Skowronek".
2004-04-28
I Konferencja Księży Dyrektorów Caritas Diecezjalnych Polski w zjednoczonej Europie
W dniach od 4 do 6 maja br. w Ośrodku Formacyjno Wypoczynkowym "Skowronek" w Głuchołazach odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Księży Dyrektorów Caritas Diecezjalnych. Spotkanie będzie pierwszym tego typu po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej.
Oprócz dyskusji nad programem pracy Caritas w Polsce, wiele miejsce zostanie poświęcone wyzwaniom stojącym przed pracą charytatywną Kościoła w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej.
Uczestnicy Konferencji spotkają się z ks. bpem Pawłem Stobrawą. Zapoznają się także z formami pracy Caritas Diecezji Opolskiej; odwiedzą m.in. Centrum Opieki Paliatywnej i Warsztaty Terapii Zajęciowej w St. Siołkowicach.
2004-04-28
Szkolenie dla pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej
W dniach od 13 do 16 maja br. w Ośrodku Formacyjno-Wypoczynkowym "Skowronek" w Głuchołazach prowadzone będzie szkolenie dla 50 osób w tym 35 pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej. Organizatorami szkolenia są absolwenci Szkoły Trenerów STOP z Warszawy.
Program szkolenia dotyczy trzech dziedzin: pracy w zespole oraz zasad skutecznego porozumiewania się; tworzenia projektów i wykorzystania ich w działalności Caritas; poznania metod i strategii pozyskiwania środków na działalność Caritas. Do udziału w szkoleniu zaproszeni zostali kierownicy największych placówek Caritas, pracownicy centrali Caritas i biur rejonowych oraz przewodniczący 16-tu najbardziej zaangażowanych parafialnych zespołów Caritas z terenu całej diecezji opolskiej.
2004-04-19
Wizyta twórcy Fundacji Pomocy Polsce działającej w Nadrenii Palatynacie
Z dwudniową roboczą wizytą gości w siedzibie Caritas Diecezji Opolskiej twórca jedynej działającej w Nadrenii Palatynacie Fundacji Pomocy Polsce p. Bernd Moser. We wtorek spotka się z on ordynariuszem opolskim ks. Arcybiskupem Alfonsem Nossolem. W ciągu 5 lat Fundacja Mosera wysłała do Diecezji Opolskiej 50 transportów ze sprzętem pielęgnacyjno-rehabilitacyjnym. Wartość pomocy przekracza pół miliona euro. Na łóżkach podarowanych przez Mosera leżą chorzy w 14 szpitalach woj. opolskiego. Z blisko dwóch tysięcy łóżek, wózków inwalidzkich, krzeseł toaletowych i balkoników korzystają w swoich mieszkaniach pacjenci Stacji Opieki Caritas.
2004-03-04
Wielkopostna pomoc Opola dla Stryja
Caritas Diecezji Opolskiej przygotowuje transport z pomocą humanitarną dla "Caritas–SPES–STRYJ" Archidiecezji Lwowskiej. W transporcie znajdą się leki, środki opatrunkowe, meble, sprzęt AGD, wanny i brodziki, wykładzina, łóżka szpitalne, wózki inwalidzkie, krzesła toaletowe, chodziki, balkoniki, śpiwory oraz wózki dziecięce. Wartość pomocy opiewa na 20 tysięcy złotych. Transport jest efektem współpracy nawiązanej podczas spotkania dyrektorów Caritas diecezjalnych z Polski z dyrektorami Caritas–SPES Ukraina w Gród-ku na Podolu w październiku 2003 r.
Ks. Jan Nikiel dyr. Caritas–SPES–STRYJ dwukrotnie gościł w centrali Caritas Diecezji Opolskiej w celu przygotowania formalności sanitarnych i celno-podatkowych związanych z transportem. Dary wyruszą na Ukrainę jeszcze w marcu br.
2004-02-27
Szkolenie rehabilitantów Caritas Diecezji Opolskiej
Dwunastu magistrów rehabilitacji zatrudnionych w Gabinetach Rehabilitacyjnych Caritas Diecezji Opolskiej wzięło udział w I. edycji kursu z zakresu terapii McKenziego. Szkolenie zorganizowane zostało przez Wojewódzkie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Wykłady prowadzili przedstawiciele Instytutu Terapii McKenziego w Polsce. Uczestnicy poznawali nowe metody diagnozowania i leczenia schorzeń kręgosłupa. Na terenie Diecezji Opolskiej działa 38 Gabinetów Rehabilitacyjnych Caritas. W 2003 r. przyjęły one 39.320 pacjentów, u których wykonały 328.360 zabiegów rehabilitacyjnych.
2004-02-17
250 tys. z diecezji opolskiej dla poszkodowanych w Bam
W dwóch ratach (200 tys. zł. oraz 50 tys. zł.) przekazane zostały pieniądze wiernych diecezji opolskiej dla ofiar trzęsienia ziemi w Iranie. Pieniądze trafiły na konto Caritas Polskiej i zasilą programy pomocy długofalowej. Obrazy spustoszenia, okaleczonych ciał i zgładzonych istnień ludzkich wyzwoliły w parafiach diecezji opolskiej falę współczucia i ofiarności. Jak zaznaczył w swoim apelu biskup opolski Alfons Nossol pomoc wyznawcom islamu wpisała się w treść dialogu między religiami.
2004-02-13
Skarbonki wielkopostne
Czcigodni Księża,
w tegorocznym orędziu na Wielki Post Jan Paweł II wzywa wierzących do refleksji nad sytuacją dzieci oraz konkretnej troski o dzieci w rodzinach, w społeczeństwie i w Kościele.
Caritas Diecezji Opolskiej, Radio Plus oraz Redakcja Gościa Niedzielnego w Opolu podejmują inicjatywę, która ma na celu urzeczywistnienie apelu Ojca Świętego.
Z tej okazji przygotowana zostanie papierowa skarbonka z logo Caritas, nawiązująca do utrwalonej i dobrze znanej tradycji jałmużny wielkopostnej. Dzieci i młodzież będą mogły składać w niej pieniądze zaoszczędzone na wiele różnych sposobów, podyktowanych im przez wyobraźnię miłosierdzia. W ciągu ostatnich ośmiu lat oszczędności ze skarbonek wielkopostnych zostawały w parafiach. W bieżącym roku chcemy je połączyć w jednym, wspólnym projekcie pomocy dzieciom. Caritas Diecezji Opolskiej, Radio Plus oraz Gość Niedzielny proponują przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na budowę sali terapeutycznej dla dzieci z porażeniem mózgowym w Centrum Rehabilitacji im. ks. bpa Józefa Nathana w Opolu. Ponieważ liczba rehabilitowanych dzieci sięga już pół tysiąca i stale rośnie, w budynku zaczyna brakować pomieszczeń. Na urządzenie sali potrzeba ok. 110.000 zł. W przypadku zebrania wystarczającej kwoty, budowa pomieszczenia rozpocznie się w połowie maja i zakończy w lipcu br.
Radio Plus w swoich audycjach, a Gość Niedzielny na swoich łamach przybliżać będą problemy, na jakie napotykają dzieci z porażeniem mózgowym i ich rodzice: trudności związane z leczeniem, edukacją, integracją, wychowaniem. Nadto, nasze lokalne media poruszać będą kwestie dotyczące wielkopostnej pracy nad kształtowaniem osobowości człowieka, rozwoju „wyobraźni miłosierdzia” oraz rozumienia daru jałmużny.
Czcigodni Księża,
skarbonki wielkopostne można będzie odbierać z centrali i biur rejonowych Caritas od dnia 19. lutego br. W tym roku skarbonki rozprowadzane będą bezpłatnie. Na termin zbiórki jałmużny wielkopostnej proponujemy wybrać najdogodniejszy dzień Wielkiego Tygodnia (np. Wielką Sobotę przy poświęceniu pokarmów). Zebrane oszczędności prosimy przesłać na konto Caritas Diecezji Opolskiej z dopiskiem „leczenie dzieci”.
Ufamy, że korzystając z poparcia duszpasterzy i katechetów, a także Radia Plus i Gościa Niedzielnego uda nam się pokazać, że Kościół opolski nie tylko mówi o problemach dzieci, ale także skutecznie działa dla ich dobra.
2004-01-26
240 tys. z Wigilijnego Dzieła dla dzieci z porażeniem mózgowym
W ramach jubileuszowego X. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2003, Caritas Diecezji Opolskiej rozprowadziła 92.815 świec, osiągając dochód w wysokości 296.475 zł. Pieniądze z Wigilijnego Dzieła przeznaczone zostaną na:
– dokończenie budowy Centrum Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Kluczborku w kwocie 240.787 zł.
– programy pomocowe dla dzieci realizowane przez parafialne zespoły Caritas w kwocie 46.407 zł. (50 gr. z każdej sprzedanej świecy)
– zagraniczne programy pomocowe dla dzieci realizowane przez Caritas Polską w kwocie 9.281 zł. (10 gr. z każdej sprzedanej świecy).
Caritas Diecezji Opolskiej dziękuje wszystkim osobom, które nabywały świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i wsparły programy pomocowe dla dzieci. Podziękowanie kierujemy również w stronę duszpasterzy oraz wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas za pomoc w promocji Dzieła i dystrybucji świec.
2004-01-22
Oświadczenie Caritas Diecezji Opolskiej skierowane do organów administracji publicznej, współfinansujących działalność placówek Caritas Diecezji Opolskiej
Szanowni Państwo,
w związku z licznymi zapytaniami kierowanymi na adres Caritas Diecezji Opolskiej dot. określenia podstawy prawnej przy zawieraniu umów na zlecanie zadań placówkom Caritas Diecezji Opolskiej (m.in. Stacjom Opieki, Gabinetom Rehabilitacyjnym, Poradniom Opieki Paliatywnej, Kuchniom, Warsztatom Terapii Zajęciowej, Świetlicom Socjoterapeutycznym, Ośrodkom Interwencji Kryzysowej) przez jednostki administracji samorządowej, uprzejmie przedstawiamy nasze stanowisko w sprawie.
Podstawą prawną podpisywania przez Caritas Diecezji Opolskiej umów o wykonywanie zadań z zakresu pomocy społecznej zlecanych przez organy jednostek samorządu terytorialnego jest art. 12a ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 z późn. zm.) oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i form współdziałania administracji publicznej z innymi podmiotami oraz wzorów ofert, umów i sprawozdań z realizacji zadań pomocy społecznej (Dz. U. Nr 55 poz. 662).
Art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) określa, że zlecanie odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, chyba że w przepisach odrębnych został przewidziany inny tryb. Za takie przepisy odrębne należy uznać art. 12a ustawy o po-mocy społecznej wraz z przepisami rozporządzenia.
W związku z powyższym do zlecania zadań z pomocy społecznej nie mają zastosowania przepisy rozdziału 2 działu II ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Prezentowane stanowisko Caritas Diecezji Opolskiej jest zgodne ze stanowiskiem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie. (www.mpips.gov.pl)
2004-01-21
Dla poszkodowanych w Iranie
21. stycznia br. Caritas Diecezji Opolskiej przekazał 200 tys. zł. na konto Caritas Polskiej dla osób poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Iranie. Pieniądze pochodzą ze zbiórki przeprowadzonej 11. stycznia br. na apel ks. abpa Alfonsa Nossola przed kościołami diecezji opolskiej. Kwota zbiórki powiększy się o środki zbierane przez część parafii również 18. stycznia. Caritas Diecezji Opolskiej ocenia, że wysokość zbiórki przeprowadzonej we wszystkich parafiach diecezji opolskiej znana będzie pod koniec stycznia br.
2004-01-21
Pomoc żywnościowa
9.113 osób otrzymało konserwy mięsne, które Agencja Rynku Rolnego przekazała Caritas Diecezji Opolskiej pod koniec 2003 r. Osoby potrzebujące wytypowali wolontariusze parafialnych zespołów Caritas z 201 parafii diecezji opolskiej. Pomoc żywnościowa, w ilości średniej 1,5 kg na osobę, dotarła do potrzebujących jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Oprócz osób indywidualnych pomoc otrzymało 25 placówek Caritas Diecezji Opolskiej prowadzących działalność socjalno-opiekuńczą. Łącznie z zasobów Agencji Rynku Rolnego Caritas Diecezji Opolskiej otrzymała 21.715 kg konserw mięsnych. Wszystkie koszty administracyjne oraz transportowe związane z dystrybucją żywności sfinansowane zostały ze środków Caritas Diecezji Opolskiej.
2004-01-08
Sprawozdanie z działalności Caritas Diecezji Opolskiej w latach 1997-2002
Działalność Caritas Diecezji Opolskiej rozwija się w trzech zasadniczych kierunkach:
1. tworzenie i rozwijanie parafialnych zespołów Caritas. W diecezji opolskiej działa 210 parafialnych zespołów Caritas, które skupiają ok. 1700 wolontariuszy.
2. inicjowanie rozwiązań strukturalnych, tworzenie placówek o zasięgu rejonowym i ogólnodiecezjalnym. Placówki Caritas Diecezji Opolskiej zajmujące się ochroną zdrowa, pomocą socjalną, edukacją zatrudniają blisko 500 pracowników etatowych.
3. praca formacyjna.
1.1
Do najważniejszych grup osób, którym świadczona jest pomoc należą dzieci i rodziny wielodzietne. Od 1997 r. do 2002 r. około 40 parafialnych zespołów Caritas dożywiało codziennie 1.600 dzieci w wieku szkolnym. Około 60 parafialnych zespołów Caritas dofinansowało kolonie letnie i zimowe i wysyłały co roku ok. 1000 dzieci. Parafialne zespoły Caritas prowadzą 16 świetlic dla dzieci. Wartość pomocy materialnej i finansowej świadczona potrzebującym przez parafialne zespoły Caritas wynosi w skali roku 1,5 miliona złotych.
1.2
Wolontariusze parafialnych zespołów Caritas opiekują się ludźmi starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Na terenie diecezji opolskiej Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi 13 dziennych klubów seniora. Około 150 zespołów Caritas organizuje spotkania dla osób starszych kilka razy w roku. Regularnie odwiedzane są osoby chore i starsze w domach a także jubilaci. Przy okazjach odwiedzin wręczana jest pomoc materialna.
1.3
Na terenie diecezji opolskiej istnieje 40 parafialnych magazynów odzieżowych Caritas. Dzięki nim zaspakajane są potrzeby odzieżowe wielu osób biednych, bezdomnych a zwłaszcza rodzin wielodzietnych. Używana odzież sprowadzana jest przez centralę Caritas Diecezji Opolskiej z zagranicy ale także przekazywana w ramach pomocy międzyparafialnej.
1.4
Parafialne zespoły Caritas oraz Centrala Caritas Diecezji Opolskiej regularnie świadczą pomoc w sytuacjach klęsk żywiołowych w kraju i za granicą. W czerwcu 1997 r. Caritas Diecezji Opolskiej przekazał 20 tys. DM na budowę sierocińca w diecezji Sokode w Togo (Afryka). W okresie od lipca 1997 r. do końca 1998 r. Caritas Diecezji Opolskiej za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas udzielił pomocy finansowej i rzeczowej, której wartość wyniosła blisko 50 milionów złotych. Pomoc ta nadeszła do diecezji opolskiej z kraju i ze świata po dramatycznej powodzi w 1997 r. W 1999 Caritas Diecezji Opolskiej przekazał do Kosowa pomoc finansową w wysokości 506 tys. zł. oraz 6 tys. zł. do parafii MB Loretańskiej w Orenburgu na Syberii w Rosji. W czasie klęski suszy w 2000 r. Caritas Diecezji Opolskiej wysłał na Podlasie do czterech diecezji Białystok, Łomża, Ełk, Drohiczyn 1.366 ton płodów rolnych. Transport odbywał się samochodami i koleją. W 2000 r. Caritas Diecezji Opolskiej wysłał 10 tys. zł. dla Caritas Gruzji w Tbilisi. W 2001 r. w czasie powodzi na południu kraju Caritas Diecezji Opolskiej przekazał poszkodowanym w diecezji Tarnowskiej, Sandomierskiej i Krakowskiej 945 ton darów w tym 830 ton zboża, ziemniaków i paszy. Przekazano również 850 tys. zł. W 2001 r. Caritas Diecezji Opolskiej wysłał 10 tys. zł. na dożywianie dzieci do parafii MB Loretańskiej w Orenburgu na Syberii w Rosji. W 2002 r. Caritas Diecezji Opolskiej przekazał ofiarom powodzi w Czechach i Niemczech 150 tys. Euro (po 50 tys. Euro do archidiecezji Praga, Drezno, Magdeburg). Wysłał również pomoc rzeczową.
2.1.
Specyfiką działalności charytatywnej w diecezji opolskiej jest wysoki stopień jej zinstytucjonalizowania. To właśnie w diecezji działa największa w Polsce sieć kościelnych placówek medycznych w postaci Stacji Opieki Caritas i Gabinetów Rehabilitacyjnych Caritas.
2.2
W latach 1997 do 2002 pielęgniarki 59 Stacji Opieki Caritas sprawowały co roku opiekę domową u ok. 16 tys. pacjentów w domu. Stacje Opieki posiadają 15 tys. urządzeń do pielęgnacji chorych, które wypożyczają do domów (m.in. tysiąc wózków inwalidzkich, tysiąc trzysta łóżek zwykłych i elektrycznych, tysiąc sześćset materacy przeciwodleżynowych). Centrala Caritas Diecezji Opolskiej pozyskuje sprzęt medyczny od Caritas Niemiec i Holandii. Rocznie sprowadza ok. 60 transportów. Stacje Opieki Caritas krzewią kulturę, która ceni starość i akceptuje chorobę. Działalność Stacji Opieki wspiera nie tylko osoby chore w miejscu zamieszkania ale również rodzinę chorego. Stacje Opieki Caritas zatrudniają 120 pielęgniarek. Z działalnością Stacji Opieki Caritas ściśle współpracuje Hospicjum stacjonarne Caritas w Starych Siołkowicach, które zostało uruchomione w czerwcu 2003 r. Dysponuje ono 26 łóżkami.
2.3
W latach od 1997 do 2002 personel 39 Gabinetów Rehabilitacyjnych Caritas usprawniał co roku ok. 18 tys. pacjentów. Gabinety zlokalizowane są głównie na terenach wiejskich. Gabinety usprawniają rów-nież dzieci i młodzież szkolną. Caritas Diecezji Opolskiej zatrudnia 50 magistrów i techników rehabilitacji.
2.4
Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi 5 kuchni dla ubogich w Kluczborku, Nysie, Głuchołazach, Raciborzu i Opolu. W latach od 1997 do 2002 kuchnie wydawały co roku 105 tys. obiadów. Młodzieńcy wykonujący zastępczą służbę wojskową w kuchniach Caritas rozwozili codziennie ok. 350 posiłków do domów osób chorych i niedołężnych.
2.5
Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi 2 nowoczesne ośrodki rehabilitacyjne dla dzieci z porażeniem mózgowym w Opolu i Raciborzu. Prowadzi również 5 Warsztatów Terapii Zajęciowej dla 165 osób niepełnosprawnych w Nysie, Głuchołazach, Raciborzu, Kluczborku i Starych Siołkowicach oraz Dom Dziennego Pobytu w Raciborzu dla 30 osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi.
2.6
Caritas Diecezji Opolskiej udziela wieloraką pomoc materialną i finansową osobom bezdomnym. Dla noclegowni prowadzonych przez Towarzystwo im. św. Brata Alberta w Bielicach przekazał m.in. nowy samochód dostawczy oraz wyposażenie piekarni. W Nysie Caritas prowadzi noclegownię dla 45 osób. Co roku w okresie zimowym w Opolu Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi Misję, która codziennie udziela pomocy ok. 50 bezdomnym.
3.1
Caritas Diecezji Opolskiej troszczy się o formację religijną i zawodową pracowników i wolontariuszy Caritas. Osoby zaangażowane w dzieła Caritas Diecezji Opolskiej pielgrzymują co roku na Górę św. Anny (czerwiec) oraz do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy (październik). W obydwu pielgrzymkach uczestniczy łącznie ok. 1.500 osób. Wszystkie pielęgniarki i rehabilitanci Stacji Opieki i Gabinetów Caritas uczestniczą regularnie w comiesięcznych spotkaniach z kapłanem odpowiedzialnym za pracę Caritas w rejonie. Członkowie parafialnych zespołów Caritas animują wspólnoty parafialne do praktykowania miłosierdzia chrześcijańskiego szczególnie z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz Tygodnia Miłosierdzia a także w okresie adwentu i Wielkiego Postu.
W 2002 r. w ramach Synodu Diecezji Opolskiej powołana została Komisja Synodalna ds. Charytatywnych.