Encyklika Benedykta XVI popiera przekazywanie 1% podatku
Opisując rolę Kościoła w oczyszczaniu rozumu i budzeniu sił moralnych, które pomagają tworzyć sprawiedliwe struktury społeczne, Benedykt XVI często przypomina szczególnie skuteczną zasadę pomocniczości.
W swojej pierwszej encyklice prosił rządzących o taki porządek państwowy, który "wesprze, w duchu pomocniczości, inicjatywy podejmowane przez różnorakie siły społeczne, łączące w sobie spontaniczność i bliskość z ludźmi potrzebującymi pomocy” (Dce, nr 28).
Papież apeluje o organizowanie władzy państwowej, w duchu pomocniczości i różnicowania kompetencji, przy czynnym udziale podmiotów prywatnych i społeczeństwa obywatelskiego. W poszukiwaniu zasobów i energii, które można by wprzęgnąć w służbę solidarności społecznej, Ojciec Święty wskazał na korzyści płynące ze stosowania tak zwanej pomocniczości fiskalnej (steuerliche Subsidiarität). Subsydiarność podatkowa – pisze papież w najnowszej encyklice – "pozwoliłaby obywatelom decydować o przeznaczeniu części podatków przekazanych państwu” (Civ, nr 60). Istniejąca w polskim prawodawstwie możliwość wpłacania przez podatników 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, bez wątpienia stanowi bodziec dla oddolnych, obywatelskich form solidarności społecznej.
opr. ks. dr Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej