Kalendarium 01.04.2023 – 31.03.2024.
Wyjazd na „Wrześniowe Country” do Nysy
Dnia 07.09.2023 r. na zaproszenie ŚDS Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie pojechaliśmy na integracyjny festyn „Wrześniowe Country”. Pojechaliśmy całą grupą podzieloną na dwie tury: jedni małym autobusem, pozostali busikiem. Cała impreza rozpoczęła się o 10.00. Na miejscu przywitano nas bardzo serdecznie, dostaliśmy także mały podarunek. Następnie poszliśmy zająć miejsce i pooglądać przygotowane atrakcje. Każdy dostał talon na darmowy bigos. Dla lubiących słodkości była kawka i różne rodzaje ciast oraz owoce w czekoladzie. Na festynie były następujące atrakcje: malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki, kolorowe tatuaże, robienie bransoletek, sensoplastyka, ujeżdżanie byka, strzelanie z kuszy, mała kuźnia, kowale i rycerze. Bogdan, Piotr, Krzysztof i Martin pracowali w kuźni, rozgrzewali metal i wykuli sobie gwoździe, które zabrali na pamiątkę do domu. Przedstawiciele Świetlicy: Marzena i Piotr wzięli udział w konkursie malarskim, gdzie malowali na płótnie konie. Poszło im super. Bardzo nam się ten obraz podobał. Dodatkowo leciała przyjemna muzyka i były różne konkursy np. rzut kartoflem, przechodzenie pod liną. Wszyscy fajnie się tam bawiliśmy. Pani Basia porobiła nam zdjęcia.
Na zakończenie festynu była zabawa z kolorowymi proszkami holi. Brali w niej udział najodważniejsi z nas. Potem zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie przy balach słomy. Bardzo nam się podobały dekoracje, przy których można było zrobić pamiątkowe zdjęcia. Zmęczeni ale szczęśliwi pojechaliśmy w drogę powrotną do Raciborza.
oprac.: Wojtek, Krzysztof, Mirek, Bogusia
Wyjście do kina Bałtyk na film pt. ”Akademia Pana Kleksa”.
W piątek 02.02.2024 r. pojechaliśmy do kina Bałtyk w Raciborzu na film pt. ”Akademia Pana Kleksa”. Film rozpoczął się o godz. 11.00, a zakończył o godz.13.00. Film rozpoczął się tym, że młoda dziewczynka została wybrana przez Pana Kleksa, żeby uratować jego Akademię przed złymi Wilkołakami (postaciami z innej krainy). Pan Kleks wybrał dzieci również z innych państw na całym świecie. Dziewczynka Ada miała za zadanie znaleźć guzik i zakończyć opowiadanie - historię tej bajki. Przyjaciel Ady zginął w zamarzniętej rzece, wpadając pod lód. Dziewczynka musiała także uratować ptaka Mateusza. Dała mu czapkę z odnalezionym i przyszytym guzikiem, który spowodował jego przemianę w człowieka. Bohaterom-dzieciom udało się uratować Akademię przed tragedią.
Ten film był fantastyczny, ciekawy i pouczający. Bardzo nam się podobał. Były w nim fajne efekty specjalne. Z całego serca polecamy obejrzenie filmu pt. ”Akademia Pana Kleksa”.
oprac.: Madzia K., Krzysztof, Gabriel, Wojtek, Bogusia, Piotr, Mirek
Wyjazd do teatru do Gliwic
W dniu 22.11.2023 r. pojechaliśmy z naszymi Paniami terapeutkami do Gliwic na spektakl teatralny pt.: ”Opowieść Wigilijna”. Wyjechaliśmy ze Świetlicy rano małym autobusem. Spektakl był na godz. 10.30. Przedstawienie było bogate w efekty świetlne i dźwiękowe. Bardzo nam się one podobały. Przedstawienie było o starym kupcu Ebenezerze Scrooge, znanym ze swego skąpstwa. Powraca on w Wigilię Bożego Narodzenia do domu, po pracy w swoim kantorze i pokazuje mu się duch wspólnika, Jakuba Marleya. Duch ostrzega go, że jeśli Scrooge się nie zmieni, po śmierci czeka go wieczna męka. Zjawa zapowiada także odwiedziny trzech innych duchów, dzięki którym los starego skąpca może się odmienić. Duchy rzeczywiście przybywają i ukazują Ebenezerowi przeszłość, teraźniejszość i przyszłość (jeśli jego życie się nie zmieni). Po tych wizytach skąpiec uległ wielkiej przemianie. Podwyższa pensję pracownikowi, opiekuje się jego kalekim synkiem, małym Tomem. Od tego spotkania obchodzi i lubi każde Boże Narodzenie. Udało mu się zmienić swoją przyszłość i stał się lepszym człowiekiem. Po zakończeniu przedstawienia poszliśmy wszyscy na scenę i zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z występującymi aktorami. Następnie pojechaliśmy na obiad do Rud do restauracji Rudzianka. Każdy dostał i zjadł swoją porcję obiadową, która była bardzo smaczna. Osoby chętne jeszcze sobie coś dokupiły: kawę, ciastko, kawę mrożoną lub mus czekoladowy. Później wszyscy poszliśmy do autobusu i pojechaliśmy z powrotem do Raciborza. Wyjazd do Gliwic wszystkim nam się podobał, przedstawienie było bardzo ciekawe i interesujące, choć chwilami bardzo przerażające. Zachęcamy do obejrzenia tego przedstawienia.
oprac.:Bogusia, Krzysiu
Bal karnawałowy
W czwartek 25.01.2024 r. w naszej Świetlicy odbył się bal karnawałowy. Prawie wszyscy byli przebrani w następujące stroje: Ewelina - lajkonik, Martin - jeden z muszkieterów, Krzysztof - kibic ROW Rybnik, Gabriel -bokser, Piotr - zawodowy żołnierz, Krystian - hardrock zespół Scorpions, Madzia K. - czerwony kapturek, Marzena K. - policjantka, Agnieszka - motyl, Dominika - księżna Kate, Wojtek - cowboy. Michał miał maskę kota, Waldek - marynarz, Dominik - clown, Magda M. - kucharka, Beata - trażak, Bogusia - królewna, Bogdan - pasterz, Grażyna - panienka. Były trzy I miejsca, które zajęli: Beata, Martin, Madzia K., II miejsce: Piotr, Agnieszka, Bogusia, III miejsce: Marzena i Dominika. W czasie przerwy był poczęstunek: kawa, oranżada, woda do picia, a do jedzenia pączki z adwokatem, pierniki, chrupki, słodkie czekoladowe cukierki. Muzykę puszczaliśmy przez nowy głośnik. Martin przyniósł dyskotekową lampę, która dawała świetne efekty. Potem było karaoke: Wojtek śpiewał piosenkę Czadomana ,,Hey Hey Bawmy Się” oraz Stana Borysa „Jaskółka Uwięziona”, Ewelina śpiewała piosenkę Modern Talking ,,Chery Chery Lady”, Marzena Lombardu „Przeżyj to sam”. Wcześniej była puszczana muzyka z przygotowanej przez na listy przebojów. Zabawa była wspaniała. Mamy nadzieję, że powtórzymy to w przyszłym roku.
oprac.: Wojtek, Ewelina
Wyjazd na kręgle
W dniu 06.02.2024 r. pojechaliśmy busami na kręgle do „Family Club” w Raciborzu. W klubie dostaliśmy zmienne obuwie, które przebraliśmy i poszliśmy na kręgielnię. Na miejscu podzieliliśmy się na grupy i tory. Na każdym torze było 5 osób. Przed rozpoczęciem gry zostaliśmy wpisani na tablicę, każdy swoim imieniem. W czasie gry, na bieżąco wyświetlały się punkty każdego gracza. Kilka osób poszło również zagrać w inną ulubioną grę: bilard. Tam dzieliliśmy się po dwie osoby i graliśmy na dostępnych stołach. W czasie przerwy każdy z uczestników dostał pizzę oraz sok. Wyjazd na kręgielnię wszystkim nam się podobał. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.
oprac.: Bogusia, Mirek, Krzysiu
Spotkanie ze św. Mikołajem
W środę 06.12.2023 r. naszą Świetlicę odwiedził wyjątkowy gość: Święty Mikołaj, który przyniósł nam prezenty. Na przywitanie zaśpiewaliśmy kilka piosenek. Kto był odważny i chciał mógł św. Mikołajowi zaśpiewać piosenkę czy powiedzieć wierszyk. Każdy zrobił sobie zdjęcie ze św. Mikołajem, a na końcu było wspólne pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie spotkania Agnieszka z Michałem podarowali prezent i złożyli życzenia naszemu gościowi. Spotkanie było bardzo udane, każdy był szczęśliwy i zadowolony.
oprac.: Marzena Krzysiek
Świetlicowe Walentynki
Z okazji walentynek na zajęciach w pracowniach przygotowywaliśmy laurki dla swoich koleżanek i kolegów. Przez cały tydzień wszystkie kartki wrzucaliśmy do specjalnego walentynkowego pudełka. W walentynki 14 lutego otworzyliśmy pocztę walentynkową. Kartek było bardzo dużo, Pani Dorota je wyciągała, czytała adresata i rozdawała. Każdy dostał od Pań terapeutek po lizaku z serduszkiem i miłym cytatem. Kolega Martin każdego poczęstował wafelkiem. Każdy z nas bardzo się cieszył jak dostawał walentynkę. Niektórzy otrzymali ich na prawdę dużo. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z walentynek, sprawiły nam one wiele radości.
oprac.: Bogusia, Mirek
Wycieczka do Międzybrodzia Żywieckiego na Górę Żar
W dniu 20.07.2023 r. pojechaliśmy autobusem do Międzybrodzia Żywieckiego, na Górę Żar. Ze Świetlicy wyjechaliśmy rano. Jechaliśmy około 3 godzin. Po drodze zobaczyliśmy zaporę kaskadową, którą podziwialiśmy przez okna autobusu w czasie jazdy na Górę Żar. Po przyjeździe na miejsce, udaliśmy się do kasy, gdzie Panie zakupiły bilety na kolejkę, by każdy mógł wjechać na Górę Żar wagonikiem, który jechał po szynach. Będąc na miejscu, na szczycie góry podziwialiśmy przepiękny krajobraz. Widzieliśmy jezioro oraz góry, które były w oddali. Patrzyliśmy także przez lunetę. Porobiliśmy sobie tam pamiątkowe zdjęcia, patrzyliśmy na loty szybowców. Były tam też sklepiki, w których można było zakupić pamiątki, coś do jedzenia lub picia. Były tam również budki z lodami i napojami oraz restauracja, z których chętnie skorzystaliśmy w czasie wolnym.
Następnie udaliśmy się do stacji kolejki, by zjechać w dół. Tam poszliśmy na stragany, by pooglądać i zakupić pamiątki. Później udaliśmy się do naszego autokaru i podjechaliśmy na parking niedaleko restauracji. W restauracji "U Francuza" mieliśmy obiad dwudaniowy, deser oraz coś do picia: woda z cytryną oraz kompot truskawkowo-rabarbarowy. Restauracja bardzo nam się podobała, na ścianie namalowana była Wieża Eiffla i francuskie kamieniczki, lokal zdobiły rowery z kwiatami, które bardzo nam się podobały. Po posiłku i odpoczynku wsiedliśmy do autokaru udając się w drogę powrotną. W połowie drogi, w ramach przerwy zrobiliśmy postój w McDonaldzie, tam kto chciał mógł sobie coś kupić. Po zakończonej przerwie ruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Raciborza.
Było bardzo fajnie, wszystkim się bardzo podobało. Humor wszystkim dopisał, pogoda również udana, mimo tego że troszeczkę wiało i troszkę popadało. Słońce też nas przy okazji ogrzało.
oprac.: Krzysztof, Madzia K., Mirosław, Piotr, Martin, Bogdan, Wojtek i Waldek
Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej "Egzotarium" w Sosnowcu
W dniu 22.03.2024 r. pojechaliśmy na wycieczkę autokarową do Sosnowca. Wejście do Egzotarium było o godzinie 10-tej. Oglądaliśmy tam ekspozycje roślin i zwierząt. Widzieliśmy różne gatunki ryb dużych i małych m.in. skalary, neonki, papuzie, Karpie Koi oraz inne gatunki zwierząt: gady, płazy, ssaki, ptaki. Z ptaków zobaczyliśmy tam dużą zieloną papugę: Arę, czarnego ptaka z czubem: Czubacza zmiennego, a także pięknego Tukana czarnego z dużym żółtym dziobem. Były tam różne gatunki żab m.in.: niebieski drzewołaz, a także zielone wodno-lądowe. Natomiast żółwie były: pustynne, błotne oraz greckie. Znajdowały się one w dużych terrariach. Zobaczyliśmy także różne gatunki węży, duże i małe oraz jaszczurki. Były też tam duże pająki np. tarantula. Potem przeszliśmy piętro wyżej, a tam oglądaliśmy to co może rosnąć w strefie śródziemnomorskiej. Tam zobaczyliśmy różne gatunki roślin takie jak: Bananowiec, Oleandry, Mandarynka, Cytryna, Figowiec, Lawenda, Oliwka i inne. W strefie Pustynnej znajdowały różne odmiany kaktusów - Euphorbia i Opuncja oraz inne. Z drzew owocowych była Czerwona Pitaja. Tam robiliśmy sobie zdjęcia pamiątkowe. Następnie poszliśmy do kawiarenki „Botanika” na kawałek sernika, kawę oraz herbatę. Kto chciał to dodatkowo mógł sobie z własnych kieszonkowych zakupić coś do picia lub zjedzenia. Na koniec poszliśmy do sklepiku z pamiątkami. Zrobiliśmy sobie także pamiątkowe grupowe zdjęcie z Krokodylem o imieniu Celinka. Następnie poszliśmy do autobusu i pojechaliśmy w stronę Rud Raciborskich na Jarmark Wielkanocny. Tam mogliśmy zobaczyć różne ozdoby świąteczne wykonane ręcznie: świece, kartki wielkanocne, a także potrawy wielkanocne i nie tylko. Spacerkiem doszliśmy do restauracji „Rudzianka” na obiad. Bardzo nam się ten wyjazd podobał. Pogoda w tym dniu również nam dopisała.
oprac.: Madzia K., Marzena, Krzysztof, Mirosław, Wojtek oraz Martin
Wyjazd do Katowic, do Centrum Nauki, Kultury i Zabawy „Bajka Pana Kleksa”.
W czwartek 08.02.2024 r. już o godz. 6:30 mieliśmy wyjazd autokarem na wycieczkę. W tym dniu musieliśmy bardzo wcześnie wstać, by zdążyć na czas. W czasie jazdy mieliśmy jeden postój - kilka minut przerwy na pilne potrzeby. Na miejscu byliśmy już o 8:30. Od razu poszliśmy do Centrum Kultury i Nauki. Tam dostaliśmy specjalne „kleksowe” skarpetki zakupione przez nasze terapeutki, które musieliśmy założyć na stopy i w nich zwiedzaliśmy „Bajkę”. Kilka minut później zaczęliśmy zwiedzanie z bardzo sympatyczną przewodniczką panią Alą „Adą Niezgódką”. Na początku pani Ala zaprosiła nas wszystkich koło drzewa oraz zaczęła opowiadać bajkę o Panu Kleksie. Przed rozpoczęciem zwiedzania powiedziała co musimy znaleźć, jakich wskazówek szukać i gdzie. Były to magiczne przedmioty: czerwony guzik z czapki bogdychanów, magiczny kałamarz oraz szmaragdowa szkatułka. Weszliśmy najpierw do pokoju Mateusza - szpaka, gdzie rozwiązywaliśmy pierwszą zagadkę, czytając wskazówki, które tam się znalazły. Wspólnie udało nam się odszukać czerwony guzik. Tam były senne lustra oraz zegar i szuflady. Następnie poszliśmy piętro wyżej do „Psiego Raju”, stamtąd kto chciał mógł zjechać zjeżdżalnią na dół. Zwiedziliśmy tam kilka fajnych miejsc: Królestwo Bajdocji, Planetę Fantazji. Potem mieliśmy przerwę w kawiarence. Kto chciał to sobie kupił pączka do zjedzenia albo coś do picia np. cynamonową bajkę na białej czekoladzie lub coś innego. Po odpoczynku udaliśmy się windą na wyższe piętro gdzie odbyły się warsztaty z chemii. Ciekawe doświadczenia pokazał nam Adaś Niezgódka. Bardzo ciekawie opowiadał na czym polega samozapłon. Potem pojechaliśmy windą jeszcze wyżej do krainy zabaw i łamigłówek. Na sam koniec można było kupić jakąś pamiątkę, a każdy z nas otrzymał kolorowe piegi. Po zwiedzeniu „Bajki Pana Kleksa” udaliśmy się do pobliskiej restauracji „Prodiż” na przepyszny obiad, który wszyscy zjedliśmy. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Raciborza.
Bardzo nam się w tym centrum podobało i polecamy to miejsce każdemu. Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzach.
oprac: Madzia K., Krzysztof, Marzena, Bogusia oraz Mirosław
Wyjazd do Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu.
Dnia 29.02.2024 r. w ramach zajęć kulturalno-rekreacyjnych i integracji społecznej mieliśmy zorganizowane zawody sportowe w dwóch kategoriach: Badminton oraz Tenis Stołowy tzw. Ping - Pong. Na zawody pojechaliśmy na godzinę 10.00. Po długiej i zaciętej walce odbyło się ogłoszenie wyników. W konkurencjach brały udział dziewczyny i chłopcy. W kategorii Badminton z dziewczyn, które brały udział, miejsce I zajęła Madzia K., II – Ewelina, a III- Grażyna. Z chłopaków I miejsce zajął Waldek, II Krzysztof, a III Dominik. W Ping - Pongu tj. tenisie stołowym z chłopców wygrał Gabriel, a z dziewczyn Bogusia. Drugie miejsce zajęła Beata z dziewczyn, a z chłopaków drugie miejsce zdobył Mirosław, a trzecie Piotr. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy puchar za zdobyte miejsca, dyplomy oraz nagrody rzeczowe i coś słodkiego. Osoby, które wzięły udział w tegorocznych zawodach sportowych, a nie zdobyły żadnego miejsca także otrzymały mały puchar i dyplom. Wręczenie nagród odbyło się na podium, było to dla nas ważne przeżycie. Bardzo nam się tam podobało, z chęcią znów tam pojedziemy. Do Świetlicy wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni. W nagrodę dostaliśmy także poczęstunek z McDonalda.
oprac.: Madzia K.
Wyjazd do „Stajni Podkowa” w Żerdzinach.
W dniu 14.03.2024 r. w naszej Świetlicy była zorganizowana wycieczka do „Stadniny Podkowa" w Żerdzinach. Pojechaliśmy tam dwoma busami. Na miejscu przywitali nas właściciele oraz pracownicy. Przygotowano dla nas wiele miłych atrakcji. Pierwsza z nich to przejazd bryczką po okolicy, czyli zwiedzanie wsi Żerdziny. Jak przyjechaliśmy to poszliśmy karmić alpaki, kózki oraz konika. Karmienie było bardzo ciekawe, musieliśmy uważać bo wszyscy mieszkańcy byli bardzo głodni i podkradali marchewki. Byliśmy zachwyceni ich obecnością. Następnie poszliśmy zobaczyć konia, którego mogliśmy pogłaskać i wyczesać, a także trenerka pokazała nam jak osiodłać konia. Potem kto odważny mógł wsiąść na konia i się przejechać lub oprowadzić konia. Chętni mogli też oprowadzić kucyka Kokoska. Zrobiliśmy sobie tam pamiątkowe zdjęcia. Po tych atrakcjach była chwila przerwy na grilla i poczęstunek. Mieliśmy kiełbasę, chleb, napoje, paluszki, cukierki, chipsy, popcorn i watę cukrową. Poczęstunek mieliśmy w altance. Później poszliśmy na pobliską łąkę, by wyprowadzić alpaki, które chętnie skubały trawę. Trzymać alpaki na smyczy to było nowe i ciekawe doświadczenie. Wyjazd był bardzo udany. Wróciliśmy z uśmiechem na twarzy i nowymi doświadczeniami. Wszystkim nam się bardzo tam podobało.
oprac.: Mirosław, Krzysiu, Magda K., Waldek, Piotr, Bogusia, Marzena
Występ jasełkowy w naszej Świetlicy
W dniu 19.01.2024 r. w naszej placówce zorganizowaliśmy przedstawienie jasełkowe pt. ”A Ty nam królem na wieki bądź Chryste” dla naszych rodziców i uczniów szkoły podstawowej ze Studziennej oraz pracowników naszej świetlicy. Dzieci wraz z księdzem i z nauczycielkami oraz pracownikami naszej placówki byli zaproszeni na godz.10.00, a nasi rodzice na godz.12.00. Podczas śpiewania pieśni „Dzielmy się wiarą jak chlebem” rozdaliśmy każdemu po małym chlebku. Wszystkim uczniom bardzo się podobał nasz występ. Każdy z uczniów dostał po aniołku i po czekoladzie, a my dostaliśmy także od nich upominek w postaci słodkości. Potem udaliśmy się na mały poczęstunek, a następnie czekaliśmy na kolejnych gości. Podczas naszego występu jasełkowego zaprezentowaliśmy taniec z pomponami do pastorałki pt. ”Nieś się biała pastorałko”, którą śpiewał nam pan Andrzej przygrywając na gitarze, zaśpiewaliśmy także inne znane kolędy i pastorałki: Cicha Noc, Bóg się rodzi, Przybieżeli do Betlejem, Bracia patrzcie jeno, Mędrcy świata, Maleńka Miłość, Dzielmy się wiarą jak chlebem, Mój maleńki Panie oraz Pastorałka prosto z nieba - do której tańczyliśmy z lampionami, a gwiazda prowadziła Świętą Rodzinę. Nad scenerią pracowaliśmy wspólnie wraz z Paniami terapeutkami, przygotowywaliśmy niebo, gwiazdy, serca, rozwieszaliśmy lampki, układaliśmy skrzynki, lampiony itd. W tym roku nowością była gitara, na której przygrywał nam Pan Andrzej. Nasze przedstawienie jasełkowe wszystkim zaproszonym gościom bardzo się podobało, bili brawa oraz gratulowali nam wszystkim tak wspaniałego występu. Bardzo nam się to podobało, czuliśmy się jak prawdziwi aktorzy.
oprac.: Madzia K., Krzysztof, Marzena