Kalendarium 09.2020 r. - 03.2021 r.
- Wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu ze względu na epidemię było podzielone na dwa razy. Pierwsza grupa była 30.09.2020 r. a druga 07.10.2020 r.
W bibliotece zajęcia prowadziła Pani. Na początku pokazała nam zdjęcia – wspomnienia z wakacji. Miejsca, które warto odwiedzić. Najbardziej podobał mi się Hejnał z Wieży Mariackiej, który nam Pani puściła. Jak głosi legenda na Kraków napadli Tatarzy, Hejnalista bił na alarm, grał nie do końca, ponieważ strzała przebiła mu gardło. Na mapie Pani pokazała nam góry, jeziora i morze. W Warszawie znajduje się Pałac Kultury i Nauki (jest to jak na razie największy budynek w Polsce), Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Stare Miasto. Następnie były omawiane i pokazywane Tatry, schroniska górskie, Zakopane, Szklarska Poręba, Mazury – kraina jezior, Kraków dawna stolica Polski, Wawel, Sukiennice.
Następnie były omawiane i przedstawiane postacie z legend. Potem były zajęcia praktyczne: każdy dostał kartkę przedstawiającą mapę Polski, na której musieliśmy wkleić obrazki w odpowiednie miejsca oraz dorysować Wisłę i morze. W prezencie otrzymaliśmy książki-przewodniki o Polsce: „O Polsce Bolek i Lolek w Krakowie”, „Tajemnice polskich miast”, „O rzekach Polski”, „Zakopane”, „O Krakowie” itp. Na zakończenie zajęć wręczyliśmy Pani prowadzącej mały prezent i podziękowaliśmy. Wyjazd bardzo nam się podobał.
opr. Bogusia, Wojtek
- Od 21.10.2020 r. do 23.01.2021 r. ze względu na zaostrzenie epidemii koronawirusa znów musieliśmy przejść na system pracy zdalnej.
Łączyliśmy się za pomocą dostępnych komunikatorów (kamerki), rozmawialiśmy telefonicznie, by mieć jak najlepszy kontakt ze sobą. Z chęcią i zaangażowaniem uczestniczyliśmy w spotkaniach on-line, gdzie uczyliśmy się, pracowaliśmy, tworzyliśmy, a także rozmawialiśmy i rozwiązywaliśmy różne problemy. Co tydzień terapeuci przygotowywali karty pracy według planu zajęć, które były realizowane w poszczególne dni. Chętni otrzymywali również dodatkowe prace. W tym czasie powstało wiele kartek, stroików, obrazów itp. Każdy angażował się jak najlepiej potrafił. Udało nam się zorganizować konkursy z nagrodami, na odległość np. „Stroik Bożonarodzeniowy”, „Mój Bałwan” itp. Zajęcia praktyczne także odbywały się w domu, a były to m.in. prace plastyczne, tworzenie kartek okolicznościowych, witraży, szycie, prace na komputerach, tabletach, ćwiczenia rekreacyjne, dbanie o porządek swojego miejsca pracy, pieczenie babek, ciasteczek, ciast, robienie sałatek, segregacja śmieci, porządki i wiele innych przydatnych zajęć.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Nasze Panie terapeutki przygotowały dla nas miłą niespodziankę. Dostaliśmy fajne paczki i świąteczny kubek. Bardzo się ucieszyliśmy z takiego prezentu.
opr. Marzena K.
- Wycieczka do Muzeum Ognia w Żorach
W dniach 19.02.2021 r. i 26.02.2021 r. odbyły się wycieczki w 2 grupach do Muzeum Ognia w Żorach. Jak przyjechaliśmy to na początku oglądaliśmy film pt. ”Śladami ognia”, opowiadający o ogniu oraz skąd się wzięła procesja ognia w Żorach. Później każdy uczestnik dostał test do uzupełnienia w czasie zwiedzania. W muzeum było wiele ciekawych rzeczy np. rozpalanie ognia, doświadczenia, różne ciekawe zadania do wykonania, gry interaktywne. Bardzo nam się podobał ognik. Przy ognistej szafie grającej puszczaliśmy i słuchaliśmy ulubionych piosenek. Potem robiliśmy świeczki z wosku, które ozdabialiśmy jak chcieliśmy. Każdy kto miał jakieś pieniądze mógł sobie kupić pamiątki. Potem ubraliśmy się i zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe na podwórku i wróciliśmy do Świetlicy. Wycieczka się nam wszystkim podobała.
opr. Bogusia, Marcin, Bogdan, Krzysztof, Wojtek,
- Dnia 08.03.2021 r. na Świetlicy obchodziliśmy Dzień Kobiet.
Nasi koledzy zaśpiewali nam Sto lat, złożyli życzenia i wręczyli drobne upominki. Później przyszedł Ksiądz Dyrektor Rejonu, który również złożył nam życzenia i obdarował słodkimi prezencikami. Było nam bardzo miło.
opr. Bogusia
- Na Świetlicy mamy nowe tablety i super tablicę multimedialną.
Wszyscy uczymy się na nich pracować. Tablica jest bardzo duża i fajnie się na niej maluje, rozwiązujemy interaktywne wykreślanki, oglądamy zdjęcia, słuchamy muzyki relaksacyjnej. Tablica jest super. Cieszymy się, że możemy z tych nowości korzystać.
opr. Marzena K.
W czasie pracy w trybie stacjonarnym wykonywaliśmy wiele różnych i ciekawych prac. Oto kilka z nich:
- Wyjście do kina
W dniu 10.03.2021 r. w środę oraz 15.03.2021 r. w poniedziałek pojechaliśmy busami z kolegami i koleżankami ze Świetlicy do kina Bałtyk na film pt. „Jak zostać gwiazdą?”.Pojechaliśmy w dwóch grupach, w dwóch różnych dniach. Kino było całe przeznaczone dla Świetlicy, każdy mógł sobie wybrać miejsce gdzie chciał usiąść. Pojechały z nami nasze panie terapeutki. Każdy dostał bilet wstępu na pamiątkę. Film był o skromnej dziewczynie, która mieszkała z matką i babcią, a jej ojciec był bardzo sławnym piosenkarzem. Nie miał czasu dla rodziny, nie chciał znać córki. Ola jest przewodniczącym telewizyjnego show: Music Race. Na castingu w rodzinnej miejscowości Ola dochodzi do awantury. Jego córka Ostra, zbuntowana nastolatka oburzona arogancją ojca, zachowuje się wobec niego zaczepliwie. Ojciec nie chce znać córki i ta wpada w coraz większe kłopoty. Ostatecznie Olo przyznaje się do ojcostwa, ale Ostra ucieka. Rodzice jej szukają i kiedy ją odnajdują ojciec ratując Martę, wpada pod samochód. Olo w ciężkim stanie leży w szpitalu, a Ostra go codziennie odwiedza. Gra mu na instrumencie, aż w końcu on się budzi i wszyscy się godzą. Film był bardzo wzruszający i ładny. Bardzo nam się wszystkim podobał. Wszyscy z niecierpliwością i zaciekawieniem czekaliśmy jakie będzie zakończenie.
opr. Bogusia, Mirek, Marzena K., Wojtek, Bogdan, Marcin