Pilotażowy program medycznych świadczeń pielęgnacyjnych.
Numer projektu: RPOP.08.01.00-16-0061/16
Całkowite koszty projektu: 1 201 072,56
Wartość dofinansowania EFS i Budżetu Państwa: 1 135 013,54
Projekt przewiduje przeprowadzenie pilotażowego wdrożenia świadczenia medycznych usług o charakterze opiekuńczym realizowanego przez profesjonalnych opiekunów medycznych.
Projekt przeprowadzony zostanie trzyetapowo.
W pierwszej części okresu realizacji przeprowadzona zostanie rekrutacja grupy 5 kandydatek na opiekunki medyczne, które skierowane zostaną do odbycia przeszkolenia zgodnie z wymaganiami określonymi w stosownych przepisach dot. nabywania kompetencji zawodowych – nauka taka odbywa się w formie dwusemestralnego studium policealnego lub kwalifikacyjnego kursu zawodowego (zależnie od posiadanego wykształcenia). Rekrutacja pierwszego rzutu obejmować będzie osoby z obszaru działania pięciu Stacji Opieki zlokalizowanych w: Kolonowskiem (obejmuje swoim zasięgiem gminę Kolonowskie), Zagwiździu (gm. Murów), Kotorzu Małym (gmina Turawa), Kluczborku (gm. Kluczbork) oraz Otmicach (gm. Izbicko). W każdej ze Stacji Opieki funkcjonuje interdyscyplinarny zespół pielęgniarek, położnych oraz rehabilitantów świadczący usługi zdrowotne na rzecz mieszkańców gmin.
W ramach etapu drugiego opiekunowie medyczni, po uzyskaniu wymaganych kompetencji, przekazani zostaną do dyspozycji dedykowanych pielęgniarek (po jednym na każdą z ww. gmin), aby zgodnie z ich dyspozycjami i pod ich bezpośrednim nadzorem rozpocząć udzielanie świadczeń. Świadczenia kierowane będą do osób, których stan zdrowia powoduje średnio głębokie niedobory czynnościowe (45-80 pkt w skali Barthel), będąc zarazem niemożliwym do objęcia opieką systemową w ramach świadczeń NFZ. W tym samym czasie zrekrutowanych i przeszkolonych zostanie kolejnych 5 opiekunek, które podejmą pracę w Stacjach Opieki w Zębowicach (gm. Zębowice), Dobrzeniu Wielkim (gm. Dobrzeń Wielki), Dąbrowie (gm. Dąbrowa), Baborowie (gm. Baborów) i Przysieczy (gm. Prószków) w ramach etapu trzeciego projektu. W etapie tym wykorzystane zostaną doświadczenia poprzedniego okresu w celu osiągnięcia najlepszej organizacji i jakości udzielanych świadczeń.
Zasadniczym celem projektu jest poprawa jakości życia coraz liczniejszej grupy osób w wieku podeszłym, chorych i niepełnosprawnych, u których, wskutek starości i współistniejących chorób lub urazów, występuje istotny stopień niepełnosprawności określony zgodnie ze skalą Barthel w przedziale od 45 do 80 punktów poprzez zapewnienie im dostępu do sprawnych i profesjonalnie świadczonych zdrowotnych usług opiekuńczych realizowanych bezpośrednio w miejscu zamieszkania, rozwijanych w obrębie społeczności lokalnej i wykorzystujących zasoby bezpośrednio w terenie, a więc definitywnie zdeinstytucjonalizowanych, przy jednoczesnym zwiększeniu w regionie liczby osób dysponujących rzeczywistymi i formalnym kompetencjami w zakresie świadczenia usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej określonych dla zawodu opiekuna medycznego.
Projekt zaplanowany jest w trybie pilotażu – jego konstrukcja przewiduje poszerzenie zasięgu działania oraz zwiększenie liczby personelu po pierwszym okresie zdobywania doświadczeń w niespotykanej w chwili obecnej formie świadczeń zdrowotnych oraz stanowczo zakłada dalszy rozwój już po okresie finansowania ze środków EFS.