Per aspera ad astra.
Personel ośrodków Diecezji Opolskiej „Skowronek” w Głuchołazach, „Rybak” w Głębinowie i Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Nysie „staje na głowie”, aby wynagrodzić 217 Gościom z Ukrainy wojenną tułaczkę oraz sprostać wyzwaniom, które postawiło przed nimi życie.
Największym wyzwaniem jest stan zdrowia dzieci. Uciekając przed wojną Goście nie zdążyli zabrać dokumentacji medycznej. Tytaniczna praca kilku lekarzy i pielęgniarek tworzyła na cito diagnozy i opis jednostek chorobowych dzieci. Wszystkie 175 osób posiada upośledzenie umysłowe stopnia umiarkowanego, wiele z nich stopnia głębokiego. Najczęstszymi chorobami są: porażenie mózgowe, epilepsja, schizofrenia, autyzm, syndrom Downa, zaburzenia rozwojowe mowy i języka. Wsparciem dla personelu placówek jest obecność 34 opiekunów, którym towarzyszy dziesięcioro własnych, zdrowych dzieci. Niestety wielu z nich nie posiada kwalifikacji do opieki nad podopiecznymi i zgłasza stan wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Kolejnym problemem ośrodków jest niespełnianie wymagań jakie stawia się pomieszczeniom, w którym mogą przebywać osoby z upośledzeniem umysłowym. Brak zabezpieczeń w oknach, drzwiach balkonowych oraz na klatkach schodowych sprawia, że opiekunowie muszą mieć „oczy dookoła głowy”, i być w stałej gotowości reagowania.
Niestety w kilku sytuacjach wymagana była interwencja pogotowia, a nawet kilkudniowy pobyt dwóch osób na oddziale Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu.
Caritas Diecezji Opolskiej czyni starania o relokację dzieci do specjalistycznych ośrodków w celu zapewnienia im jak najlepszej opieki zdrowotnej i terapeutycznej. Pojawiło się światełko w tunelu.
Wszystkim osobom, darczyńcom indywidualnym i podmiotom gospodarczym, które wspierają nasze wysiłki w zakresie wyżywienia i zapewnienia dzieciom bezpiecznego pobytu, składamy serdeczne podziękowanie. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem Sióstr zakonnych, które ofiarnie pełnią posługę przy dzieciach.
ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej