25 Kongres Renovabis w Berlinie
W dniach 15 – 16 września br., w Akademii Katolickiej w Berlinie, obradował 25 Kongres Renovabis, niemieckiej katolickiej organizacji, solidaryzującej się z narodami Środkowej i Wschodniej Europy. Na zaproszenie zarządu Renovabis w Kongresie uczestniczył ks. Arnold Drechsler dyr. Caritas Diecezji Opolskiej. Obok Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika oraz prof. Ireny Lipowicz z UKSW w Warszawie, był jedną z 50 osób z 15 krajów, które zostały zaproszone do osobistego udziału w wydarzeniu. Kilkaset osób uczestniczyło w Kongresie w formie on-line.
Uczestnikom kongresu na miejscu towarzyszył Arcybiskup Berlina Dr Heiner Koch, którego Matka - nota bene - pochodziła z Koźla w diecezji opolskiej. Berlin, zaznaczył Arcybiskup, jest bardzo mocno zeświecczonym, nowoczesnym miastem. W liczącej 3,7 miliona mieszkańców metropolii, zaledwie 10% stanowią katolicy. Ich misją jest niedopuszczenie do tego, aby Słowo Boże zamilkło, ale było zwiastowane w środowisku, które nigdy nie słyszało o Chrystusie.
Kongres obradował pod hasłem „Aby byli jedno. Ekumenizm w Środkowej i Wschodniej Europie; zadanie i obdarowanie.” Jedność chrześcijan jest pilnie potrzebna jedności świata, coraz bardziej zsekularyzowanego.
Rzymsko-Katolicki Arcybiskup Belgradu Stanisław Hocewar zauważył, że ekumenizm nie może być pojmowany wąsko, jedynie na płaszczyźnie debat teologicznych. Należy poszukiwać zbieżności także na gruncie nauk antropologicznych. Podkreślił interdyscyplinarny wymiar ruchu zjednoczeniowego chrześcijan. Ruch ekumeniczny między katolikami, ewangelikami i prawosławnymi, może stanowić antropologiczną i etyczną duszę procesu globalizacji.
W trakcie debaty padły słowa, „że pierwszym, który globalizował świat otwierając go na transcendencję był Jezus Chrystus.” Oczywiście istnieje wiele negatywnych przykładów globalizacji, których autorami są również chrześcijanie. Są to jednak przejawy niewierności wobec nauki Chrystusa.
Celem Kongresu było szukanie odpowiedzi na pytanie co robić, by globalizacja, a w niej ruch ekumeniczny chrześcijan, był skuteczniejszy w rozwiązywaniu problemów świata. Nie podano prostej odpowiedzi, wysłano jedynie impulsy; poprzez wierność chrześcijan wobec orędzia i osoby Jezusa Chrystusa promować inicjatywy, które będą usiłowały tworzyć nowy porządek naszego globu. Najlepszą i najbezpieczniejszą drogą ekumenizmu w dokonującej się globalizacji jest droga Wcielonego Słowa Bożego. Największy wkład w ekumenizm i to we wszystkich wyznaniach wnosili męczennicy, prawdziwi świadkowie Ewangelii.
Zwieńczeniem Kongresu była uroczystość „przekazania pałeczki” przez dotychczasowego dyrektora Renovabis ks. dra Christiana Hartla, nowemu dyrektorowi, swojemu koledze ze studiów i rocznika święceń, ks. Prof. Dr Thomasowi Schwartzowi.
Caritas Diecezji Opolskiej otrzymała dużą pomoc finansową ze strony Renovabis na usuwanie skutków powodzi w 1997 r. (600.000 DM). W ostatnich latach organizacja wspierała opolską Caritas w budowie Łaźni dla osób bezdomnych w Opolu (41.000 Euro), w wymianie windy osobowej w Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu (11.000 Euro) oraz w dociepleniu elewacji budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w St. Siołkowicach (13.000 Euro).
opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej