Pielęgnowani w domu nie zostaną sami.
Rodzina jest w Polsce największym filarem opieki. Kryzys koronawirusa uderza szczególnie mocno w tych, którzy pielęgnują swoich bliskich w domach. Co się stanie gdy osoby pielęgnujące chorych same zapadną na Covid-19?
Codziennie, w czasie epidemii, 112 pielęgniarek Stacji Opieki Caritas oraz 12 lekarzy troszczy się o chorych, którzy przebywają w domach. W okresie od 9 marca do 31 marca 2020 r. personel medyczny Caritas wykonał 13.615 wizyt domowych. 51% chorych wymagało opieki długoterminowej, w tym 20% opieki paliatywno-hospicyjnej. Każda pielęgniarka Caritas odwiedzała codziennie 6 chorych. Aż 15% podopiecznych Caritas mieszka w jednoosobowych gospodarstwach domowych.
Przypomnijmy, że miejscem pracy pielęgniarek Stacji Opieki Caritas nie jest ośrodek zdrowia, zakład opiekuńczo-leczniczy czy szpital ale mieszkanie chorego. Nierzadko jest nim dom położony w szczerym polu, w oddalonym sołectwie, do którego prowadzi droga gruntowa o słabym stopniu utwardzenia. Na szczęście, każda pielęgniarka Caritas dysponuje samochodem służbowym. Cechuje ją duża samodzielność zawodowa oraz wysokie kwalifikacje techniczne. Od prawie 30 lat personel Stacji Opieki zaprawiany jest do dźwigania dużej odpowiedzialności w trudnych sytuacjach.
Epidemia koronawirusa mocno ograniczyła i zmodyfikowała styl pracy Stacji Opieki Caritas. Oprócz 13.615 wizyt domowych, część świadczeń została wykonana w formie telewizyt lub teleporad pielęgniarsko-lekarskich. W ciągu trzech tygodni marca br. ich liczba wyniosła 3.216.
Caritas Diecezji Opolskiej dziękuje Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego za wydatną pomoc pieniężną w zakupie środków ochrony osobistej dla personelu Stacji Opieki Caritas m.in. kombinezonów, fartuchów, masek, rękawic, przyłbic, gogli i płynów do dezynfekcji powierzchni i ciała. Pomoc ta trafia w sedno zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, aby chronić zarówno ratowników jak i pacjentów. Caritas Diecezji Opolskiej wyraża jednocześnie zatroskanie o psychiczną wytrzymałość i siły fizyczne personelu medycznego, potrzebne do przetrwania kryzysu, szczególnie w kontekście braków kadrowych.
ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej