Do Trzebnicy, choć nie boso.
„Proszę, nie zamieniajcie Trzebnicy na żadne inne miejsce. Jadwiga tam jest”, powiedział jeden z biskupów opolskich do księży odpowiedzialnych za posługę Caritas w diecezji opolskiej, wśród których pojawiła się propozycja zmiany miejsca pielgrzymki z Trzebnicy na inne centrum duchowe.
W pierwszą sobotę października 2019 roku blisko 900 wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Opolskiej po raz 27 zjawiło się u grobu świętej Jadwigi Księżnej Śląska. Na czele pielgrzymów stał biskup pomocniczy Paweł Stobrawa. Pielgrzymom towarzyszyło 15 kapłanów.
Niebo było pochmurne, od czasu do czasu padał deszcz, ale na twarzach pielgrzymów gościła radość. Szczególnym powodem do zadowolenia była 30 rocznica działalności Caritas Diecezji Opolskiej. Opolska Caritas jest najstarszą Caritas diecezjalną w kraju. Biskup opolski Alfons Nossol powołał ją 9 listopada 1989 roku. Po niej, w tym samym roku reaktywowano jeszcze kilkanaście Caritas diecezjalnych. Do tego faktu nawiązał w swym kazaniu biskup Paweł: „Życzliwe i systematyczne wsparcie dzieł miłosierdzia przez biskupów opolskich, poczynając od arcybiskupa Alfonsa Nossola aż po obecnego ordynariusza biskupa Andrzeja Czaję powodowało, że posługa Caritas szybko zadomowiła się w parafiach i stała się integralną częścią duszpasterskiej działalności Kościoła opolskiego.” Przy okazji zwrócił uwagę na istotny aspekt posługi charytatywnej, o której mowa w Dziejach Apostolskich. Mówił: „Apostołowie usiłując sprostać obowiązkowi pomagania biednym, wybrali siedmiu mężczyzn i kładąc na nich ręce, w modlitwie prosili o moc Ducha Świętego. Dla nas ludzi przyzwyczajonych do oceniania wszystkiego miarą produktywności i skuteczności jest to cenna wskazówka. Pełniąc dzieła miłosierdzia, nie możemy być tylko działaczami, organizatorami, którzy potrafią działać, lecz winniśmy działać w Duchu Świętym, w Duchu Chrystusa. W posłudze miłosierdzia, podejmowanej zarówno na szczeblu diecezjalnym jak i parafialnym, musi być wyczuwalny Duch Chrystusa. To nie działanie nas odróżnia ale duchowość. Chrystus posiada względem kościelnej Caritas „prawa autorskie”. Caritas Kościoła nie jest wymysłem ludzi, efektem ich ustaleń. To Chrystus ofiarował ludziom Caritas, a nie ludzie spod znaku Caritas wybrali sobie Chrystusa. Kościół – jak pisze św. Paweł w liście do Efezjan – ma ogarniać duchem czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość miłości Chrystusa. Tak rozumiała to osiem wieków temu św. Jadwiga.”
Z okazji trzeciej dekady działalności opolskiej Caritas, program pielgrzymki był szczególny. Pielgrzymom towarzyszyła orkiestra dęta z Wrocławia, która grała nie tylko w czasie eucharystii ale także na błoniach przed bazyliką. W przywiezionych z Opola na tę okazję trzech namiotach, trzy kuchnie Caritas z Kluczborka, Nysy i Raciborza przygotowały dla wszystkich pielgrzymów gorący bogracz, bigos i bułkę. W namiotach, obok 500 miejsc siedzących, znalazły się stoiska z pracami osób niepełnosprawnych z Nysy, Raciborza, Kluczborka i Starych Siołkowic. Wszystkie prace nawiązywały do osoby św. Jadwigi i historii z Jej życia. Wyjątkowo emocjonalnym momentem była inscenizacja o św. Jadwidze, którą zaprezentowało kilkunastu niepełnosprawnych uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nysie. Wielu pielgrzymów nie potrafiło ukryć wzruszenia.
Zwieńczeniem pielgrzymki było nabożeństwo eucharystyczne w bazylice, które prowadził ks. prał. Edward Bogaczewicz. Nabożeństwo poprzedziło słowo dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej.
Grupka pielgrzymów z Bawarii, ziemskiej ojczyzny św. Jadwigi, która była świadkiem opolskiej pielgrzymki Caritas zauważyła, że „Święta z Andechs z pewnością jest szczęśliwa, gdy widzi ludzi, którzy posługując bliźnim sławią Boga i są radośni.”
opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej