Post - intrygująca praktyka
Zachętę do niej odnajdujemy już na pierwszych stronach Biblii. Św. Bazyli pisze, że post został ustanowiony przez Boga w raju, a pierwsze takie polecenie zostało wydane Adamowi: „Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz.” (Rdz 2,16-17) Po przekroczeniu zakazu Adam utraci dar nieśmiertelności. Również Ojcowie Kościoła mówią o mocy postu, który tłumi pragnienia „starego Adama”. Św. Augustyn, który dobrze znał swoje złe skłonności, widzi w poście „terapię”, która pomaga uzdrawiać ludzką wolę.
Używając języka współczesnego możemy powiedzieć, że post to monitoring naszych pragnień i skłonności, diagnostyka głodów i uzależnień, kontrola naszych relacji.
W przygodzie uwalniania się od wszelkich możliwych, nieuporządkowanych przywiązań, Caritas Diecezji Opolskiej pragnie zaproponować – zwłaszcza dzieciom i młodzieży – papierową skarbonkę jałmużny wielkopostnej. Dobrowolna rezygnacja z czegoś, umiar i ofiarowanie tego co dzięki postowi udało się odłożyć, może pomóc w odnowieniu naszych więzi z bliźnimi. Stąd już niedaleka droga do Boga.
O skarbonki wielkopostne można pytać we wszystkich parafiach diecezji opolskiej. Zebrane w okresie Wielkiego Postu ofiary, Caritas przeznaczy na działalność łaźni dla osób bezdomnych w Opolu przy ul. Szpitalnej 3A.
opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej