100 projektów na 100 lecie Odzyskania Niepodległości Polski
1. Międzypokoleniowy Szlak Wspomnień - część II.
W dniu 18 września br., ulicami miasta Nysa po raz kolejny przeszedł biało-czerwony marsz pn. ,,Międzypokoleniowy Szlak Wspomnień" organizowany przez Caritas Diecezji Opolskiej. W przemarszu, upamiętniającym 100-lecie Niepodległości Polski, uczestnicy projektu szli w strojach sportowych, wyposażeni w kijki nordic walking. Wyjście nastąpiło spod placówki Caritas Diecezji Opolskiej dla Osób Niepełnosprawnych w Nysie przy ul. Grodkowskiej 26. Przy żwawych dźwiękach marszowej muzyki wędrowano do Bastionu św. Jadwigi. Na mecie przygotowano radosne powitanie uczestników przemarszu, gości, zaprzyjaźnionych wolontariuszy i opiekunów. Prelekcję o historycznym miejscu tj. Bastionie św. Jadwigi i historii miasta Nysa wygłosił kustosz tego miejsca.
Następnie w sali kinowej Bastionu św. Jadwigi uczestnicy projektu obejrzeli film historyczny. Zwiedzili salę pamięci i fortyfikację Bastionu. Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne pn. „Historia węglem malowana”. Przy słonecznej pogodzie, z pasją powstawały prace o tematyce historyczno-niepodległościowej, których wystawa odbędzie się na zakończenie projektu.
Radość z upamiętnienia przedsięwzięcia patriotyczno-edukacyjnego, spotkania i wspólne rozmowy, posiłek regeneracyjno-dietetyczny, a nadto wymiana doświadczeń udzieliła się nie tylko osobom niepełnosprawnym, starszym ale także przybyłej lokalnej społeczności i wolontariuszom.
opr. mgr Małgorzata Kołek
kierownik WTZ Nysa
2. Międzypokoleniowy Szlak Wspomnień. Relacja z wydarzenia.
Upamiętniając 100-lecie Niepodległości Polski, w dniu 27 czerwca 2018 roku, ulicami miasta Nysa przeszedł biało-czerwony korowód pn. ,,Międzypokoleniowy Szlak Wspomnień" organizowany przez Caritas Diecezji Opolskiej. Wyjście nastąpiło z placu obok największego obiektu sakralnego w Nysie - Bazyliki św. Jakuba i św. Agnieszki. Przy dźwiękach orkiestry przemaszerowano pod pomnik Patriotom Polskim na Placu Kopernika. W tym historycznym miejscu delegacja złożyła biało czerwone kwiaty, a następnie przedstawiciel władzy lokalnej Pan Marcin Nowak opowiedział historię Pomnika ,,Patriotom Polskim".
Po prelekcji chór seniorów ,,Czerwony goździk" odśpiewał pieśni patriotyczne. Następnie szlakiem wspomnień udaliśmy się do parku miejskiego, w którym to rekreacyjnie i przy muzyce uczestniczono w zajęciach sportowych. Radość i duma z upamiętnienia przedsięwzięcia patriotyczno-edukacyjno-aktywizującego poruszyła nie tylko osoby niepełnosprawne, starsze, przybyłą lokalną społeczność i wolontariuszy ale także zaangażowała władze lokalne i media.
opr. mgr Małgorzata Kołek
kierownik WTZ Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie
Mój film 2 skonwertowany.avi
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2089400001318989&id=1505363489722646
http://doxa.fm/aktualnosci/region/upamietnili-stulecie-odzyskania-niepodleglosci/
https://www.facebook.com/nysa.eu/posts/1862552593801024
2. 100 par nóżek kroczy śladami Polski Niepodległej. Relacja z festynu.
Dnia 29.06.2018 r. w godz. 10.00 - 14.00 w Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu przy ul. Mickiewicza 5, miał miejsce festyn rodzinny, który licznie zgromadził dzieci niepełnosprawne wraz z rodzinami. W ramach festynu pracownicy oraz wolontariusze Centrum przygotowali wiele różnych atrakcji, m.in. o tematyce historycznej w postaci zabaw sportowo- rekreacyjnych, a także plastycznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się turnieje siłowo – sprawnościowe, przy każdej stacji wisiała flaga Polski, biało – czerwone balony oraz plakaty z opisem fragmentu historii Polski Niepodległej. Najbardziej obleganymi było 10 stacji „Drogi do Niepodległości”:
1. Polska przed rozbiorami – ubieranie się na czas w stroje szlacheckie.
2. Upadek Rzeczypospolitej – burzenie ściany z cegieł gąbkowych z użyciem piłki.
3. Uchwalenie Konstytucji 3-go Maja- wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką „flagi”.
4. Rozbiory Polski – konkurencja rozwiązywania supłów na czas.
5. Powstanie listopadowe- instruktaż użycia miecza, strzelania z łuku do tarczy.
6. Powstanie styczniowe- przedstawienie innych sztuk walki (boks).
7. Represjonowanie Polaków – skok przez płotki.
8. I wojna światowa – tor przeszkód.
9. Bohaterowie odzyskania niepodległości: Marszałek Piłsudski, Roman Dmowski – malowanie twarzy.
10. Odzyskanie Niepodległości - bieg po flagę.
Różnorodność zaplanowanych atrakcji sprawiła, iż każdy mógł spróbować swoich sił na miarę swoich możliwości, każdy znalazł coś dla siebie. Pieczę nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą trzymali pracownicy oraz wolontariusze. Można było: pomalować twarze, stworzyć zwierzątko z balonów, dla najmłodszych była gra unihokeja, piłka plażowa i inne. Przybyli goście mogli obejrzeć atrakcyjny pokaz mażoretek z grupy „Perły” z Opola. W programie festynu nie mogło zabraknąć muzyki, którą puszczał zaprzyjaźniony DJ z Chróścic. Ogromnym wzięciem cieszyły się skoki na trampolinie oraz pamiątkowe zdjęcia z foto-budki. W ofercie festynu znalazły się również stoiska gastronomiczne: z ciastami, lodami, napojami, pizzą oraz grill. Każdy uczestnik otrzymał medal upamiętniający ten dzień. Podczas imprezy panowała miła i pogodna atmosfera, a z góry świeciło słoneczko. Zorganizowany festyn spełnił oczekiwania jego twórców, dzieci i młodzieży uczestniczącej w zabawie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do wspaniale spędzonego czasu.
opr. mgr Agnieszka Dora
kierownik Centrum Rehabilitacji