Dzień Pielęgniarki Caritas
Kościół opolski od dziesięcioleci składa intensywne świadectwo posługiwania chorym w ich domach. Dzieje się tak głównie za sprawą Stacji Opieki Caritas. Placówki te są swoistym „implantem”, przeniesionym prosto z Niemiec na teren diecezji opolskiej. Aby ten „implant” nie odspajał się od żywej tkanki naszej rzeczywistości, potrzeba dużej uwagi i nieustannego wysiłku organizacyjnego. Za szczególną formę zatroskania o jak najlepsze wypełnienie etosu placówek medycznych Caritas, należy uznać zorganizowany 5 czerwca 2018 r. w Kamieniu Śląskim, Dzień Pielęgniarki Caritas Diecezji Opolskiej.
Blisko dwieście osób (pielęgniarki Stacji Opieki i fizjoterapeuci Gabinetów Rehabilitacyjnych) wzięło udział we mszy świętej koncelebrowanej w kaplicy Sebastianeum Silesiacum przez arcybiskupa Alfonsa Nossola, emerytowanego biskupa opolskiego oraz księży odpowiedzialnych za posługę Caritas w diecezji opolskiej. Arcybiskup Nossol, który był pomysłodawcą Stacji Opieki, a także swoistą „pompą ssąco-tłoczącą”, która przez 32 lata pozyskiwała nowoczesny sprzęt medyczny i lekarstwa za granicą i tłoczyła je w placówki medyczne województwa opolskiego, wyraził obecnym najwyższe uznanie za posługiwanie 50 tysiącom osób rocznie. Podziękował pielęgniarkom za użyczanie swoich twarzy Kościołowi Opolskiemu. Zaapelował, aby w posługiwaniu chorym i starszym pozostawały świadkami wielkanocnej radości. W kulturze, w której poczucie wykroczeń przeciw życiu ludzkiemu ginie w sposób zastraszający, wartość chrześcijańskiej służby życiu i osobom najsłabszym, nabiera bezcennej wartości.
Po mszy świętej uczestnicy spotkania zjedli obiad, a następnie wysłuchali koncertu akordeonowego Lukasa Gogola, laureata programu „Mam talent” i jego kolegi Grzegorza Kuryły. Po koncercie, pielęgniarka naczelna Caritas Diecezji Opolskiej mgr Monika Kocot, złożyła wszystkim pielęgniarkom życzenia z okazji ich święta. Dziękowała za ofiarną i wzorową pracę, która stale przybiera na znaczeniu, zarówno w kontekście rosnącej liczby osób wymagających opieki jak i malejącej na rynku pracy liczby pielęgniarek. Pielęgniarki, które wyróżniały się postawą zostały nagrodzone symbolicznym kwiatkiem. Chwile spędzone we wspólnocie przy kawie z ciastem, pozwoliły na moment odetchnąć i nabrać sił do dalszej pracy.
opr. Anna Spałka