Uroczystość ćwierćwiecza Stacji Opieki Caritas Diecezji Opolskiej
We wtorek, 10 października 2017 r., w Zespole Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim, miała miejsce uroczystość upamiętniająca 25-lecie utworzenia i działalności Stacji Opieki Caritas Diecezji Opolskiej.
Placówki domowej pielęgnacji chorych zostały ufundowane przez rząd Niemiec, który w ten sposób chciał pomóc mieszkającym na Śląsku Opolskim członkom Mniejszości Niemieckiej. Ofiarodawcy z Niemiec, podzielając wizję społeczności ludzkiej biskupa Alfonsa Nossola jako wspólnoty, w której nikt nie jest obcy i wszystko co dobre służy wszystkim, przystali na jego prośbę, aby Stacje Opieki Caritas objęły opieką wszystkich bez wyjątku mieszkańców diecezji opolskiej. Obecnie 150 pielęgniarek Stacji Opieki wykonuje co roku ok. 300 tysięcy wizyt u blisko 15 tysięcy pacjentów. Działalność Stacji Opieki Caritas Diecezji Opolskiej umożliwiła rozprzestrzenienie się tej formy pomocy w diecezjach w całej Polsce.
Wydarzenie w Kamieniu Śl. rozpoczęła uroczysta msza św. sprawowana przez 13 kapłanów odpowiedzialnych za posługę Caritas na terenie diecezji opolskiej pod przewodnictwem biskupa Rudolfa Pierskały. Biskup w prostych i przejmujących słowach mówił o posłudze pielęgniarek Stacji. „Pełnicie nie tylko funkcje lecznicze ale wchodzicie w role domowników, osób najbliższych, córek tych, którym posługujecie. To ciężka i wyczerpująca ale jakże piękna praca.”
Po mszy świętej, której godną oprawę muzyczną przygotowała schola Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchowego w Opolu pod dyr. ks. dra Joachima Waloszka, około 150 zaproszonych gości zasiadło do obiadu, a następnie wysłuchało wykładu o. dra Huberta Matusiewicza OH, wieloletniego wicedyrektora Caritas Polska i asystenta kościelnego Caritas Internationalis w Rzymie. Wśród prelegentów znaleźli się także Henryk Wróbel, wójt Gminy Dobrzeń Wielki, na terenie której powstała pierwsza Stacja Opieki Caritas w Polsce oraz Marszałek Województwa Opolskiego.
Dla Marszałka i Samorządu Województwa Opolskiego uroczystość jubileuszowa stała się okazją do nadania Caritas Diecezji Opolskiej Honorowego Odznaczenia „Za zasługi dla województwa opolskiego”. „Opolska Caritas to cenny dar dla całej wspólnoty regionalnej – napisał w liście gratulacyjnym Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego. To wielkie chrześcijańskie dzieło pomocy ludzi wrażliwych i zaangażowanych … Opolska Caritas jest dojrzałą, znakomicie zorganizowaną i działającą kompetentnie armią ludzi, niosących pomoc w duchu miłości bliźniego, każdemu kto jest w potrzebie. Dobroczynna posługa Caritas jest dla nas wszystkich wspaniałym przykładem człowieczeństwa”.
Również dla pozostałych zaproszonych gości, w tym 59 reprezentantów samorządów lokalnych woj. opolskiego i śląskiego, które współpracują z opolską Caritas, uroczystość w Kamieniu Śl. stworzyła dogodną sposobność do podkreślenia zasług Stacji Opieki Caritas m.in. w dziele pojednania między Niemcami i Polakami w regionie i rozwiązywania wielu socjalnych problemów (Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim) oraz wyrażenia:
- słów najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności Stacji Opieki Caritas (dyrektor NFZ O/Opole)
- wdzięczności za nieocenioną pracę na poczet lokalnych społeczności (Wójt Gminy Łubniany), za ulgę w cierpieniu ale również pociechę i nadzieję na przyszłość (Wójt Gminy Dąbrowa)
- szacunku za odpowiedzialne podejście do zadań (Burmistrz Miasta Kolonowskie) i wytężoną pracę (Burmistrz Miasta Nysa)
- wielkiego uznania i zaufania ze strony najbardziej potrzebującej grupy społeczności (Wójt Gminy Walce), ogromnego uznania i wdzięczności całej lokalnej społeczności (Burmistrz Miasta Krzanowice)
- podziękowania za służbę i pomoc potrzebującym, bez zważania na narodowość, wyznanie, zasługi lub winy (Wójt Gminy Komprachcice)
- gratulacji za zaangażowanie i trud godny podziwu i naśladowania (Burmistrz Miasta Gogolin), za cenny wkład w życie gminy (Wójt Gminy Jemielnica)
- wdzięczności za codzienne działania na rzecz ludzi zmagających się z cierpieniem, będących w potrzebie oraz oczekujących bliskości drugiego człowieka (Burmistrz Miasta Leśnica)
- uznania za codzienny trud i okazywane miłosierdzie wszystkim ludziom potrzebującym pomocy (Burmistrz Miasta Niemodlin)
- wdzięczności za wieloletnią misję troski o każdego człowieka, jego potrzeby duchowe i materialne, za ofiarną pracę, oddanie, poświęcenie, życzliwość, za podjęte i zrealizowane inicjatywy i za dobre słowo niesione potrzebującym (Burmistrz Miasta Kluczbork), za pracę wymagającą dużej mobilizacji, pokładu sił i energii (Wójt Gminy Turawa), za nieoceniony wkład w opiekę nad chorymi i starszymi (Prezydenta Miasta Racibórz), za zaangażowanie w niesienie pomocy, które owocuje szerokim uznaniem społecznym (Wójt Gminy Popielów), za charytatywną pomoc potrzebującemu człowiekowi, która niech będzie dla kolejnych pokoleń wzorem owocnej służby Bogu i ludziom (Burmistrz Miasta Ozimek)
- zapewnienia dalszego wsparcia Samorządu Gminy w realizacji celów związanych z pracą na rzecz drugiego człowieka (Wójt Gminy Zębowice).
Nieoceniony wkład Stacji Opieki Caritas w dzieło pogłębiania przyjaźni i pokojowej przyszłości między Polakami i Niemcami podkreśliła obecna na uroczystości Sabine Haake, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Ofiarodawcy z Niemiec – mówiła –zawsze pragnęli, aby działalność Stacji Opieki służyła wszystkim mieszkańcom rejonu. Opieka pielęgniarska miała w zamyśle nie tylko powstrzymać zjawisko emigracji starszych ludzi do Niemiec ale pogłębiać proces integracji ludności mieszkającej na Śląsku Opolskim.
Ostatni z prelegentów emerytowany biskup opolski arcybiskup Alfons Nossol w krótkich słowach przypomniał kontekst historyczny powstania Stacji Opieki Caritas. Będąc jak najdalej od mieszania się do rządów państw – przyznał – został przez Stacje mimo woli wciągnięty w politykę. Intuicyjnie jednak wyczuwał, że powikłania w ich powstawaniu, występujące czy to ze strony przedstawicieli Kościoła, czy to ze strony rządzących w Polsce świadczyły, że chodzi tu o coś bardzo wielkiego. Był przekonany, że prawdziwy pokój w relacjach między Polską a Niemcami może zrodzić tylko caritas – miłość, którą jest Bóg. Nigdy o własnych siłach nie staniemy się wspólnotą w pełni braterską, ponad wszelkimi podziałami. Pokój musimy czynić i możemy osiągnąć tylko poprzez miłość, która jest z Boga. Dlatego też w efekcie ten piękny ale i odpowiedzialny projekt Stacji Opieki został zlecony diecezjalnej Caritas – podsumował arcybiskup.
Arcybiskup podziękował zebranym za dotychczasowy trud i odwagę współpracy i współodpowiedzialności wspólnoty kościelnej i jednostek samorządu terytorialnego oraz życzył, aby dzieło Stacji Opieki Caritas nadal przynosiło błogosławione owoce dla wszystkich mieszkańców regionu, a zwłaszcza dla osób chorych i starszych w naszej diecezji.
Na zakończenie uroczystości 59 przedstawicieli Samorządów, na terenie których działają Stacje Opieki Caritas Diecezji Opolskiej, odebrało z rąk biskupa Rudolfa Pierskały upominki oraz pamiątkowe dyplomy podpisane przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję.
opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej