Przynaglony miłością Chrystusa.
Caritas Diecezji Opolskiej ze smutkiem informuje o śmierci ks. Prałata Wolfganga Globischa. Ks. Globisch odszedł do Boga w ostatnim dniu roku 2023, przeżywszy 91 lat życia i 67 lat kapłaństwa.
W osobie Księdza Prałata, Caritas Diecezji Opolskiej żegna swojego wieloletniego wicedyrektora. Tę funkcję pełnił od 27 sierpnia 1991 r. Z nominacji biskupa opolskiego Alfonsa Nossola, ks. Globischowi została zlecona odpowiedzialność za kontakty z Caritas Internationalis, celem przenoszenia jej doświadczeń oraz pomocy na teren diecezji.
Ks. Globisch wraz z referentem pastoralnym diecezji Aachen Toni Hommelsheimem posiadał wielkie zasługi w kształceniu pracowników Caritas, jak również w poszukiwaniu optymalnego modelu posługi charytatywnej w Kościele Opolskim. Ich dziełem było utworzenie Centrum edukacyjno-formacyjnego im. św. Jadwigi w Düren. Poświęcenia ośrodka dokonał w dniu 8 maja 1993 r. biskup Alfons Nossol. Placówka odegrała nieocenioną rolę w rozwoju Stacji Opieki Caritas na terenie naszej diecezji, który posłużył jako projekt modelowy dla programu Stacji Opieki w całej Polsce. Z edukacji w Düren skorzystało blisko dwa tysiące osób z diecezji opolskiej, wśród nich pielęgniarki, lekarze, duszpasterze, pracownicy socjalni, przedstawiciele administracji samorządowej i wojewódzkiej, wolontariusze i pracownicy Caritas, młodzież studiująca i pracująca.
Cennym przyczynkiem Ks. Prałata Globischa do pracy formacyjnej pracowników i wolontariuszy Caritas była działalność wydawnicza w ramach biuletynu Servite Domino. Biuletyn stanowił platformę prezentowania osiągnięć Parafialnych Zespołów Caritas i inspirowania działań charytatywnych na terenie całej diecezji. Języczkiem u wagi ks. Globischa były materiały homiletyczno-liturgiczne do spotkań formacyjnych wolontariuszy. Pragnął i podkreślał, aby posługa charytatywna nie była tylko praktycznym działaniem ale wypływała z przepowiadania Słowa Bożego i była zakorzeniona w liturgii.
Ks. Globisch pełnił ważną rolę w realizacji programu „Pomoc dla pozostania” (Hilfe zum bleiben). Był to autorski program biskupa opolskiego Alfonsa Nossola, który kierowany bezprecedensową, koncyliacyjną dalekowzrocznością pozyskał dla niego przychylność Rządu Niemiec, w ramach pomocy dla Mniejszości Niemieckiej mieszkającej na terenie naszej diecezji.
Obok utworzenia nowoczesnego systemu ambulatoryjnej opieki pielęgniarskiej nad ludźmi chorymi i starszymi w miejscu ich zamieszkania, integralną częścią programu było wyposażenie wszystkich szpitali, przychodni oraz gminnych i wiejskich ośrodków zdrowia w nowoczesną aparaturę medyczną, a także zaopatrzenie wszystkich DPS-ów, hospicjów i ZOL-i w sprzęt do pielęgnacji i rehabilitacji chorych. Wartość urządzeń wyniosła 16,2 miliona DM.
Warunkiem sine qua non programu pomocy, biskup opolski uczynił zasadę aby pomoc ta stała się udziałem wszystkich bez wyjątku mieszkańców diecezji opolskiej. Pomoc miała leczyć i integrować zróżnicowane narodowo społeczeństwo, miała chronić zdrowie aktualnych mieszkańców diecezji i goić rany bolesnej historii obydwu narodów. Na straży przestrzegania tego warunku stał ks. Globisch, któremu sprawa pojednania polsko-niemieckiego leżała bardzo na sercu. Osobiście boleśnie doświadczony wydarzeniami II wojny światowej, potrafił przebaczać i był zdolny do budowania pokoju. W dziele prowadzenia dialogu, tworzenia mostów, integracji i godzenia mieszkańców diecezji należał do najbliższych i najgorliwszych współpracowników biskupa opolskiego Alfonsa Nossola, największego autorytetu moralnego Śląska Opolskiego.
Za swoją postawę ks. Globisch został uhonorowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI tytułem Kapelana Jego Świątobliwości (Prałata), a przez Prezydentów Republiki Federalnej Niemiec oraz Rzeczypospolitej Polskiej Złotymi Krzyżami Zasługi.
Osoba i dzieło ks. Prałata Wolfganga Globischa wywarły głęboki wpływ na szerokie zastępy pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Opolskiej. W pamięci zachowamy Jego serdeczny, dziecięcy uśmiech, którym nas obdarzał w nagrodę za dobrze wykonaną pracę oraz następujące bezpośrednio po nim ponaglenie, żeby trzymać poziom i robić jeszcze więcej.
opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej