Głodnych nakarmić, spragnionych napoić, podróżnych w dom przyjąć.
Wielowymiarowa pomoc, jaką Caritas Diecezji Opolskiej niesie uchodźcom wojennym z Ukrainy, nie ustaje. Jednym z jej widocznych do dzisiaj znaków jest funkcjonująca w Długomiłowicach „Przystań św. Benedykta”. W niej nasi bliźni zza wschodniej granicy znajdują ciepłe, przytulne i bezpieczne schronienie, z dala od huku armat i dźwięku nadlatujących rakiet. W tym ich tymczasowym domu trzy z zapisanych w Katechizmie Kościoła Katolickiego uczynków miłosierdzia względem ciała są wcielane każdego dnia w życie.
W należącym do Caritas Diecezji Opolskiej budynku po byłym klasztorze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Długomiłowicach powstało w 12 pokoi długotrwałego pobytu, z sześcioma łazienkami i sanitariatami, wspólną kuchnią z jadalnią oraz pralnią. Od września 2022 roku przebywa w nich grupa uchodźców wojennych z Ukrainy. Wśród nich są seniorzy oraz matki samotnie wychowujące dzieci. „Przystań św. Benedykta”, bo taką nazwę otrzymała placówka, jest miejscem, w którym nie tylko znajdują dach nad głową, ale jednocześnie otrzymują szansę na integrację, poprzez możliwość zdobycia wykształcenia przez młodzież i dzieci oraz podjęcie pracy przez osoby pełnoletnie. Po zakończeniu pobytu uchodźców z Ukrainy miejsce to otrzyma status „mieszkań interwencji kryzysowych".
Finansowego wsparcia w zapewnieniu żywności mieszkańcom Przystani dwukrotnie udzielił nam już samorząd województwa opolskiego. Oba projekty nosiły taką samą nazwę: „Miejsce. które jest domem. Przystań dla rodzin i osób w sytuacji kryzysowej”. Pierwsza edycja trwała od 19 września do 31 grudnia 2022 roku. Druga – od 20 czerwca do 30 listopada 2023 r. Pozostałe koszty działalności, czyli opłaty za media, pelet i bieżące utrzymanie są pokrywane z darowizn przekazanych przez osoby indywidualne lub parafie dla Caritas Diecezji Opolskiej na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
opracował: Mateusz Gajewski