Łaźnia dla Osób Bezdomnych. Sześć lat czystego pomagania.
6 lat działa już prowadzona przez Caritas Diecezji Opolskiej w Opolu przy ul. Szpitalnej 3a Łaźnia dla Osób Bezdomnych. Jej położenie w ścisłym centrum Opola, które jest typowym miejscem przebywania osób bezdomnych, umożliwia najuboższym opolanom regularne poprawianie kondycji higienicznej.
W ciągu sześciu lat nieprzerwanej służby osobom bezdomnym, w Łaźni wykonano prawie 15.000 kąpieli. 239 osób figuruje w ewidencji usług. Ponad sześćdziesiąt osób odwiedza to miejsce w każdym tygodniu. Utrzymywanie stałej gotowości Łaźni wymaga niemałych nakładów finansowych. Od początku działalności rozdano ponad 30.000 ręczników. Zużyto prawie 3.500 litrów mydła, szamponów, środków higienicznych i czystości. Największym sukcesem, które generuje placówka jest utrzymująca się na wysokim poziomie regularność wizyt tych osób. Nieskomplikowana „po drodze” możliwość skorzystania z usług higienicznych, zmotywowała wielu beneficjentów Łaźni do utrzymywania wizerunku osoby zadbanej.
Pomaga w tym wydawana w Łaźni bielizna, odzież, obuwie, lekarstwa oraz suchy prowiant. W okresie jesienno-zimowym serwowane są gorące napoje. Podejmowanych jest szereg interwencji w sprawach urzędowych oraz pielęgniarskich. W trudnych miesiącach pandemii koronawirusa, Łaźnia bez przerwy była miejscem działań higienicznych. Także mijający rok 2021 wymusił na Łaźni dodatkową funkcję punktu wydającego pomoc rzeczową dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
Istnieje małe grono osób i firm wspierających potrzeby placówki. Szczególnie cieszą postawy młodych katolików, którzy w ramach Szkolnych Kół Caritas organizują zbiórki środków czystości, termosów, ręczników, plecaków itp. W minionych latach były to tematyczne kampanie: „Mój dom w plecaku”, „Pachnidła dla osób bezdomnych”, „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Do tych form pomocy skutecznie dołączają także wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas. Niskoprogowy i mądry punkt pomagania osobom najbiedniejszym, jakim od 2016 roku jest Łaźnia Caritas w Opolu przy ul. Szpitalnej 3a, rozsławiony jest w całej diecezji opolskiej, a nawet poza jej granicami i spotyka się z wielką aprobatą społeczną. Dla osób, których domem jest park, pustostan, wiadukt kolejowy, opuszczony garaż, kanał lub piwnica, jest miejscem przywracania ludzkiej godności.
Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za pomoc w prowadzeniu Łaźni i prosimy o dalsze wsparcie w towarzyszeniu naszym bezdomnym siostrom i braciom.
opr. Artur Wilpert
koordynator projektu