Pomagamy uchodźcom razem z Fundacją Biedronki!
Organizatorem programu „Witamy i pomagamy – zakupy” jest Fundacja Biedronki, która za pośrednictwem partnerów przekazuje uchodźcom karty na zakupy. Caritas Diecezji Opolskiej otrzymała 150 kart oraz 300 e-kodów. Wszystkie karty i e-kody zostały już rozdane. Karty trafiły do kilkudziesięciu rodzin wielodzietnych. Otrzymały je również osoby niepełnosprawne, chore i w podeszłym wieku. Cieszymy się, że mogliśmy niektórym Gościom sprawić radość.
- Chcieliśmy mieć pewność, że pomoc dotrze do najbardziej potrzebujących, dlatego podjęliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi, które bezpośrednio opiekują się uchodźcami. Dużym plusem programu jest fakt, że opiera się on na rozwiązaniach, które dają możliwość wyboru – uchodźcy sami decydują, co jest im najbardziej potrzebne w danej chwili – mówi prezeska Fundacji Biedronki, Katarzyna Scheer.
Oprócz środków własnych Fundacji Biedronki program „Witamy i pomagamy - zakupy” wsparły darowizny finansowe od Fundacji EDEKA (ponad 4,5 mln złotych zł), EDP Renewables (ponad 2,3 mln zł) i Grupa Fuste (ok. 230 000 zł).
Od wybuchu wojny na Ukrainie, Caritas Diecezji Opolskiej organizuje pomoc dla uchodźców poprzez:
- Udział w projekcie „Miejsce, które jest domem”. Caritas we współpracy z KPRM przyjęła grupę 219 niepełnosprawnych sierot wraz z opiekunami z Domów Dziecka w Kijowie w ośrodkach wypoczynkowych w Głuchołazach, Głębinowie i Nysie. Dzięki międzynarodowej współpracy Caritas Diecezji Opolskiej z Caritas Niemiec Behindertenhilfe und Psychiatrie z Berlina wszystkie osoby niepełnosprawne z opiekunami po trzech tygodniach zostały relokowane do specjalistycznych ośrodków dla osób niepełnosprawnych prowadzonych przez Caritas w Nadrenii-Północnej Westfalii, Dolnej Saksonii, Badenii-Wirtembergii oraz Bawarii.
- Zbiórkę pieniędzy dla uchodźców z Ukrainy przed kościołami diecezji opolskiej – kwota 2.500.000 zł.
- Realizację projektu „Paczka dla Ukrainy”. Wysłano 5.243 żywnościowe paczki na Ukrainę, o łącznym tonażu ok. 83 ton.
- Przygotowanie miejsc długotrwałego pobytu dla co najmniej 50-ciu osób w Dobrodzieniu, Zimnicach Małych i Długomiłowicach.
- Przyjęcie ponad 1.700 uchodźców w 104 parafiach, w tym na ponad 30 plebaniach.
- Organizację kursów j. polskiego dla uchodźców z Ukrainy.
- Organizację ośmiu transportów na Ukrainę o łącznym tonażu 87 ton: trzy do Lwowa, trzy do Tarnopola, jeden do Odessy i Iwanofrankiwska. Wartość finansowa transportów wyniosła ok. 450 tys. złotych.
- Bezpośrednia pomoc finansowa dla diecezji Odesko-Symferopolskiej – 20 tys. Euro oraz Kijowsko-Żytomierskiej -5 tys. Euro.
O Fundacji Biedronki
Fundacja Biedronki powstała w kwietniu 2020 roku. Jej misją jest pomaganie najbardziej wrażliwym grupom społecznym, w szczególności seniorom. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Fundacji Biedronki rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy „Na codzienne zakupy” i „Karta Dobra”, w ramach których potrzebujący seniorzy otrzymują kartę na zakupy do sklepów Biedronka. To wsparcie pozwala beneficjentom lepiej się odżywiać – seniorzy spożywają więcej warzyw, owoców, nabiału i mięsa.
Fundacja Biedronki jest laureatem prestiżowej nagrody Dobroczyńca roku 2021 w kategorii pomoc społeczna, a także Wizjoner Zdrowia 2022 w kategorii Wizjoner Społecznik. W ciągu pierwszych dwóch lat działania Fundacja Biedronki przeznaczyła na programy społeczne ok. 60 mln złotych.