Post – surowiec dla dobroczynności
Zmiana jaka w ostatnim stuleciu dokonała się w rozumieniu słowa „jałmużna” może przyprawić o zawrót głowy. Przed niespełna wiekiem słowo „jałmużna” było kluczem w pomaganiu potrzebującym i obronie praw należnych najsłabszym. Używane dzisiaj w potocznym języku, posiada najczęściej negatywne znaczenie i opisuje sytuacje, które urągają ludzkiej godności i wymogom sprawiedliwości.
Aby słowo „jałmużna” nie znikło zupełnie ze słownika współczesnego człowieka, potrzebuje nowych impulsów i inspiracji. Caritas w Polsce od 1996 roku, w okresie Wielkiego Postu, proponuje dzieciom i młodzieży projekt papierowej skarbonki zwanej także jałmużną wielkopostną. Stara się w nim połączyć ideę postu z praktyką jałmużny.
Post pomaga nam monitorować swoje skłonności, głody i uzależnienia. Jałmużna z kolei pomnaża zdolność do dzielenia się, która zbliża nas do drugiego człowieka. Ubóstwianie dóbr materialnych i przyjemności cielesnych, umieszczanie ich na pierwszym miejscu w życiu, nie daje tego co obiecuje ale czyni nas samotnymi, rodzi dystans i obojętność wobec drugich. Post i jałmużna pomagają nam uświadomić sobie, w jakiej sytuacji żyjemy my sami, a w jakiej żyją inni. Nasz wolny wybór, jakim jest rezygnacja z czegoś, aby pomóc innym pokazuje, że bliźni przeżywający trudności nie są nam obcy. Taki był styl życia pierwszych wspólnot chrześcijańskich, w których organizowano specjalne zbiórki, a wierni byli zachęcani do dawania potrzebującym tego, co dzięki postowi udało się odłożyć.
Ofiary składane od 26 lat przez dzieci i młodzież do papierowych skarbonek jałmużny wielkopostnej służyły wielu celom. Najczęściej korzystały z nich dzieci z Centrum Rehabilitacji w Opolu oraz pacjenci Centrum Opieki Paliatywnej w St. Siołkowicach. Dzięki jałmużnie powstała łaźnia dla osób bezdomnych w Opolu oraz zakupiono busa do transportu seniorów dla Dziennego Domu Pomocy Sancta Trinitas w Gorzowie Śląskim.
W 2022 r. jałmużnę wielkopostną chcemy przeznaczyć na działalność Hospicjum św. Anny w Kędzierzynie-Koźlu. Po trudach pandemii i pełnieniu funkcji izolatorium, placówka ma szanse rozpocząć działalność jeszcze przed Wielkanocą.
Bezpłatne skarbonki wielkopostne są dostępne w parafiach diecezji opolskiej od Środy Popielcowej.
Osoby dorosłe, które pragną uczestniczyć w 27. dziele jałmużny wielkopostnej mogą to również uczynić wpłacając pieniądze na konto Caritas Diecezji Opolskiej: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Jałmużna wielkopostna”.
Serdecznie zachęcamy dzieci, młodzież i wszystkich wiernych do udziału w 27. dziele jałmużny wielkopostnej.
Ks. dr Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej