Wielkanoc 2016
Wielkanoc 2016
Czcigodni Współbracia w kapłaństwie
Drodzy Współpracownicy
w dziełach Caritas Diecezji Opolskiej
"Jeśli się weźmie pod uwagę znaczenie, jakie – na podstawie opisu stworzenia i Dekalogu – miał szabat w tradycji starotestamentalnej, wtedy oczywiste jest, że tylko jakieś porażające swą mocą wydarzenie mogło doprowadzić do zerwania z szabatem i zastąpienia go pierwszym dniem tygodnia. Tylko wydarzenie, które z niezwykłą siłą odcisnęło się w duszach, mogło spowodować tak istotne przeobrażenie w religijnej kulturze tygodnia. Spekulacje teologiczne byłyby tutaj niewystarczające.
Dla mnie celebrowanie dnia Pańskiego, od samego początku specyficzne dla społeczności chrześcijańskiej, jest jednym z najmocniejszych dowodów tego, że w tym dniu wydarzyło się coś niezwykłego – odkrycie pustego grobu i spotkanie ze zmartwychwstałym Panem … W konsekwencji poranek pierwszego dnia stał się w sposób naturalny momentem kultu chrześcijańskiego, a niedziela – „dniem Pańskim” … Dzień Zmartwychwstania jest dniem Pana i dlatego jest również dniem Jego uczniów, Kościoła."
(J. Ratzinger / Benedykt XVI, Jezus z Nazaretu t. II s. 275n, s. 155n)
Kochani Współpracownicy,
nowy, chrześcijański układ roku i dni tygodnia ustalony został w jasny sposób. Wielkanoc i niedziela są zakorzenione w Zmartwychwstaniu Pana. Każda Eucharystia celebrowana jest jako spotkanie ze Zmartwychwstałym.
Niech świętowanie Zmartwychwstania i celebrowanie niedzieli, od dwóch tysięcy lat cechujące chrześcijan i odróżniające ich od żydowskiej kultury szabatu, także dzisiaj wyróżnia uczniów Chrystusa od współczesnych pogan.
Nasz Pan i Bóg prawdziwie zmartwychwstał. Jemu się powierzamy i wiemy, że znajdujemy się na właściwej drodze.
Z życzeniami radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Ks. dr Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej