Stacje Opieki Caritas wobec problemów seniorów.
Na zaproszenie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", dwoje przedstawicieli Caritas Diecezji Opolskiej uczestniczyło w noworocznym spotkaniu samorządowców, podsumowującym XV Dzień Papieski. Włodarze miast i miejscowości, które św. Jan Paweł II odwiedził podczas swojego pontyfikatu, spotkali się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, aby przełamać się opłatkiem, a także pochylić się nad aktualnymi problemami społecznymi.
W tym roku uwagę prezydium Fundacji przykuł temat opieki nad ludźmi starszymi. W panelu dyskusyjnym „Integracja opieki ludzi starszych w Polsce”, prelegenci przybliżyli słuchaczom wzrastającą potrzebę troski o ludzi chorych, niepełnosprawnych i starszych w miejscu ich zamieszkania. Pielęgniarka Naczelna Caritas Diecezji Opolskiej mgr Monika Kocot, przedstawiła funkcjonujący od 1992 roku, na terenie diecezji opolskiej, projekt Stacji Opieki. Podkreśliła, że w naszym kraju ok. 90% osób wymagających pielęgnacji otrzymuje ją w warunkach domowych. Pielęgnacja sprawowana jest w rodzinie i przez rodzinę. Należy robić wszystko, by wesprzeć ją w tych działaniach. Kocot podkreśliła, że czas hospitalizacji pacjenta jest zazwyczaj bardzo krótki, pacjent zostaje wypisany do domu, często bez dalszych wskazówek i zaleceń dotyczących pielęgnacji i opieki. Pacjent i rodzina znajdują się w stanie bezradności i dezorientacji. Dlatego należy zbudować taki system opieki ambulatoryjnej, w którym dostępne i profesjonalne służby medyczne, pielęgnacyjne i socjalne współdziałają ze sobą, wspierając chorych i wzmacniając zdolności opiekuńcze rodziny.
- Wzorowany na modelu niemieckim, system domowej pielęgnacji chorych, odważną decyzją ks. abpa Alfonsa Nossola został na stałe wpisany w działalność Caritas Diecezji Opolskiej. Biskup opolski jako pierwszy dostrzegł problemy ludzi starszych, dotkniętych samotnością zarówno na skutek emigracji jak i spadku liczby urodzin - powiedział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Panelowy głos samorządowy należał do zastępcy burmistrza Kolonowskiego, Konrada Wacławczyka. Referował on o niezwykłej skuteczności pielęgniarek Stacji Opieki Caritas, wyposażonych w samochody służbowe, telefony komórkowe i szeroką gamę nowoczesnego sprzętu pielęgnacyjnego.
- Troska o pacjenta, także w niedziele i święta, nierzadko w porze nocnej, daje chorym bezcenne poczucie bezpieczeństwa i nadzieję przebywania w swoich domach tak długo jak to jest możliwe. Dofinansowanie przez nas samorządowców takiej formy opieki, jest jednym z bezdyskusyjnych elementów budżetu gminy - podkreślił. W trakcie dyskusji model Stacji Opieki Caritas został uznany za wzorcowy i bardzo skuteczny w obecnych problemach demograficznych Polski. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki oraz prezydent miasta stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
opr. Artur Wilpert
Więcej o wydarzeniu na stronie:
http://archidiecezja.warszawa.pl/spotkanie-przedstawicieli-miast-i-miejscowosci-papieskich/