Caritas na Targach Zdrowia.
W niedzielę 22 listopada br., Caritas Diecezji Opolskiej uczestniczyła w I Kędzierzyńsko-Kozielskich Targach Zdrowia. Organizatorami imprezy, którą odwiedziło kilka tysięcy osób, byli Ludowy Klub Jeździecki Lewada oraz Medison sp. z o.o. Patronat honorowy nad Targami objął Marszałek Woj. Opolskiego, Starosta Powiatu i Prezydent Kędzierzyna-Koźla oraz Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W hali Sportowo-Widowiskowej Azoty pojawiło się 40-tu wystawców.
Dużą frekwencję sprawiły darmowe konsultacje i badania. Nie zabrakło stoisk ze sprzętem medycznym, pielęgnacyjno-rehabilitacyjnym oraz zdrową żywnością. Swoją ofertę przedstawiły pielęgniarki Stacji Opieki i rehabilitanci gabinetów Caritas Diecezji Opolskiej. Oprócz przekazywania informacji na temat świadczeń w zakresie opieki środowiskowej, długoterminowej, hospicyjnej, rehabilitacji a także edukacji i promocji zdrowia, reprezentanci Caritas wykonali około półtora tysiąca czynności diagnostycznych głównie pomiaru ciśnienia, tętna, glukozy oraz laseroterapii.
W ramach Targów wygłoszono 13 wykładów na tematy związane z ochroną zdrowia. Wśród prelegentów znalazł się dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej ks. dr Arnold Drechsler, który relacjonował temat domowej pielęgnacji chorych. Dyrektor opolskiej Caritas zwrócił uwagę na to, że pielęgnacja chorych w Polsce w ogromnym zakresie sprawowana jest w rodzinie i przez rodzinę. Zapytał czy ten model, w którym rodzina pozostaje dla człowieka podstawową instytucją i środowiskiem przeżywania choroby i starości należy utrzymać i wzmocnić, czy też należy go zmienić i dążyć do innych rozwiązań? Duchowny przedstawił działalność Stacji Opieki Caritas, które od 23 lat na Opolszczyźnie nie tylko utrzymują i wzmacniają zdolność opiekuńczo-pielęgnacyjną osób chorych i ich rodzin ale również pierwsze sygnalizują o granicach możliwości takiej pomocy.
W opinii ks. Drechslera, mądry i odpowiedzialny system opieki zdrowotnej nie może „wciągać” rodziny do opieki nad chorymi i umierającymi domownikami, wkładać na nie ciężary nie do uniesienia i pozostawiać je samym sobie. Zasada: pielęgnacja i opieka domowa (ambulatoryjna) przed szpitalną (stacjonarną), zakłada istnienie niezawodnego i dostępnego systemu opieki ambulatoryjnej, środowiskowej. Obecność człowieka chorego i starego w rodzinie jest rozwiązaniem idealnym pod warunkiem, że rodzinie zostanie zapewniona skuteczna pomoc socjalna i medyczna.
W podsumowaniu ks. Drechsler stwierdził, że „niedające się na razie zatrzymać procesy demograficzne i cywilizacyjne spowodują, że polityka senioralna, w tym pielęgnacja osób starszych i chorych, stanie się wkrótce największym wyzwaniem dla polskiego społeczeństwa. Obraz naszego społeczeństwa będzie cechowała coraz bardziej zauważalna obecność osób starszych”.
opr. mgr Monika Kocot
Pielęgniarka Naczelna Caritas Diecezji Opolskiej