Seminarium w Nysie
13 stycznia 2015 r. w Nysie odbyło się seminarium promująco-upowszechniające projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich, Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, Fundacją Aktywnej Rehabilitacji „FAR” oraz Caritas Polska, której biuro projektu ma siedzibę w Nysie.
Celem spotkania było przedstawienie dobrych praktyk wypracowanych w ramach projektu oraz podejmowanych działań służących aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych ruchowo. W spotkaniu wzięli udział Beneficjenci projektu, ich opiekunowie, przedstawiciele instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, jednostek samorządowych, firm szkoleniowych, a także lokalni pracodawcy.
Konferencję rozpoczął Marcin Pryciak z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który przywitał wszystkich gości oraz przybliżył zainteresowanym program spotkania.
Następnie głos zabrała Marta Fecko – psycholog w Biurze Projektu Caritas Polska w Nysie, która omówiła bariery w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ten temat kontynuowała Małgorzata Duda, która spojrzała na problem z perspektywy doradztwa zawodowego.
Z kolei Joanna Skrzyńska – kierowniczka projektu po stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedstawiła główne założenia oraz wskaźniki realizowanego projektu.
Omówieniem „Dobrych Praktyk”, wypracowanych w ramach projektu systemowego „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy IV” zajęła się Barbara Smyrak – regionalny specjalista ds. aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Podczas tej prezentacji szerzej przedstawiono modelowy obraz pracy z beneficjentem w kontekście kompleksowości form wsparcia. Podczas prezentacji podkreślono rolę szkoleń zawodowych i podnoszących kwalifikacje, które są dla beneficjentów inspiracją do dalszej aktywności i szansą na zaistnienie na rynku pracy.
O krótką prelekcję na temat potrzeb szkoleniowych osób z niepełnosprawnością poproszono Bogumiłę Patołę – Dyrektor Szkoły Biznesu w Nysie. Prelegentka zwróciła uwagę, jak ważne jest indywidualne podejście do klienta oraz dostosowanie tematyki szkolenia do jego potrzeb i oczekiwań zawodowych.
Kolejnym punktem programu były wypowiedzi uczestników projektu, którzy mówili o swoich doświadczeniach i sukcesach związanych z podjęciem zatrudnienia, jednocześnie zachęcając do podejmowania różnego rodzaju aktywności. Agnieszka Mizia, beneficjentka, która od września pracuje jako nauczyciel języka angielskiego, opowiedziała o swojej drodze do aktywności społeczno-zawodowej. Konsultacje z doradcą zawodowym oraz regionalnym specjalistą ds. współpracy z pracodawcami realizowane w ramach projektu pozwoliły jej na pokonanie istniejących barier oraz wypracowanie indywidualnej ścieżki, która zaowocowała znalezieniem zatrudnienia.
O potrzebie służby bliźniemu, zaangażowaniu w pracę oraz korzyściach wynikających z podjęcia zatrudnienia mówił Dariusz Podruczny – beneficjent Biura Projektu Caritas Polska w Nysie, który swoim wzruszającym wystąpieniem zainteresował i poruszył uczestników konferencji.
Przedstawione prezentacje oraz wypowiedzi prelegentów zmotywowały gości seminarium do dyskusji. W panelu dyskusyjnym, oprócz prowadzących, udział wzięli Irena Kłakowicz – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie, Joanna Niedźwiedź – dyrektor Opolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ewa Jawasreh – koordynator projektu z Caritas Polska oraz Paweł Woźniak p.o. Kierownika Działu planowania PFRON. Podczas rozmowy poruszono temat dotyczący możliwości wykorzystania wypracowanego modelu wsparcia osób niepełnosprawnych w nowej perspektywie. Zwrócono również uwagę na zróżnicowanie poziomu rozwoju cywilizacyjnego jako wyznacznika sytuacji osób niepełnosprawnych. Podczas dyskusji omówiono funkcjonowanie lokalnych instytucji i organizacji wspierających osoby niepełnosprawne. Goście sympozjum radzili też, jak wspólnie pokonywać słabości instytucjonalnego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, które w znaczny sposób ograniczają skuteczność polityki integracji.
Na zakończenie seminarium wyświetlono krótki film, przedstawiający uczestników poprzednich edycji projektu opowiadają o stażach, które odbywali w ramach projektu. Ostatnim punktem programu było wyróżnienie lokalnych pracodawców oraz przedstawicieli firm szkoleniowych, którzy wykazują się dużą aktywnością i zaangażowaniem w realizację zadań na rzecz osób z niepełnosprawnością.