Srebrny jubileusz Caritas.
9. listopada 2014 r. Caritas Diecezji Opolskiej obchodziła 25. rocznicę swojej działalności. Opolska Caritas była pierwszą Caritas diecezjalną, która powstała w Polsce po czterech dekadach ograniczania przez państwo działalności charytatywnej Kościoła. Już na początku lat 80-tych, w sytuacji totalnego kryzysu polityczno-gospodarczego państwa, władze komunistyczne tolerowały działalność tworzonych w niektórych parafiach grup charytatywnych. One też – zmieniając po 1989 r. nazwę na Parafialne Zespoły Caritas - stały się podstawowym narzędziem w zaradzaniu materialnym i duchowym potrzebom wiernych.
Co roku trzy tysiące wolontariuszy, skupionych w 330 Parafialnych Zespołach Caritas, świadczy pomoc rzeczowo-finansową o łącznej wartości ok. 1,5 miliona złotych.
Obok wolontariuszy w Caritas Diecezji Opolskiej pracuje ok. 460 pracowników etatowych, są to głównie pracownicy medyczni. Do najbardziej znanych dzieł Caritas należą Stacje Opieki Caritas oraz Gabinety Rehabilitacyjne. Co roku korzysta z ich posługi ok. 45 tysięcy pacjentów. Oprócz placówek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych opolska Caritas prowadzi szereg ośrodków dla osób niepełnosprawnych m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej, Dom Samopomocy i Świetlice, Centrum Rehabilitacji dla Dzieci a także hospicjum stacjonarne dla umierających. Wielce pożyteczną rolę pełnią cztery kuchnie dla ubogich i misja dla osób bezdomnych. Działalność formacyjną ale również wypoczynkową prowadzą dwa nowoczesne ośrodki w Głuchołazach i Głębinowie.
Organami administracyjnymi, z którymi Caritas Diecezji Opolskiej współpracuje jest 60 gmin województwa opolskiego i śląskiego, 5 powiatów a także Narodowy Fundusz Zdrowia i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Istniejący po 1989 r. stan prawny umożliwia organom administracji publicznej zlecanie zadań publicznych, to jest własnych, kościelnym osobom prawnym, prowadzącym działalność społecznie użyteczną.
Występujące stare i pojawiające się nowe problemy społeczne skłaniają Caritas do poszukiwania różnych inicjatyw charytatywnych. Do najbardziej znanych należą Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz Jałmużna Wielkopostna. Także mądra działalność ustawodawcza państwa pomaga kształtować solidarność społeczną i pomnażać dobro wspólne. Do cennych praktyk, z których korzysta opolska Caritas, należy przyjmowanie 1% podatku od osób fizycznych na cele dobroczynne.
Z okazji srebrnego jubileuszu działalności, Caritas Diecezji Opolskiej dziękuję wszystkim swoim Współpracownikom, Przyjaciołom i Partnerom społecznym za pomoc w pełnieniu służby dla Kościoła i społeczeństwa na miarę człowieka, jego godności i powołania.
Ks. dr Arnold Drechsler
Dyr. Caritas Diecezji Opolskiej