Głodni mają prawo
Głód to nadal cichy zabójca na świecie - przypomina Caritas Internationalis w swojej kampanii "Jedna Ludzka Rodzina, Żywność dla Wszystkich", którą popiera papież Franciszek.
W ostatnich miesiącach cierpienie niewinnych osiąga zatrważające rozmiary. Wojny, prześladowania, katastrofy nie schodzą z medialnych czołówek. Jeden konflikt rodzi kolejny, a ich skutkiem niemal zawsze jest katastrofa humanitarna, czyli epidemie i głód. W Afryce głód przynosi też klęska suszy. Pamiętajmy o wszystkich ofiarach wojen i klęsk.
Przypomina o tym film rozpowszechniony przez Caritas na świecie. Film jest częścią kampanii "Jedna Ludzka Rodzina, Żywność dla Wszystkich". Przedstawiona alegoria "długich łyżeczek" uświadamia prawdę, że gdy chcemy nakarmić tylko siebie, głodnych na świecie nie ubywa. Ale kiedy skupimy się na głodnym sąsiedzie, odkryjemy sposoby, aby wyżywić więcej potrzebujących. Możemy ten przekaz potraktować symbolicznie: każdą ludzką biedę łatwiej pokonamy działając wspólnie i globalnie niż w pojedynkę.
Obecnie 870 milionom ludzi na świecie odmawia się podstawowego prawa, jakim jest dostęp do odpowiedniej żywności, a 1/3 światowej produkcji żywności marnuje się. Tylko odpowiednie reformy i zmiany dot. produkcji żywności pozwolą do roku 2025 zwalczyć głód, a do 2050 wyżywić 9,6 miliarda ludzi.