Wiara żywa uczynkami – Tydzień Miłosierdzia
69. Tydzień Miłosierdzia obchodzony jest w Kościele w Polsce po raz pierwszy bezpośrednio po Wielkanocy. Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca to wydarzenie zwraca uwagę, że Kościół rodzi się i żyje z miłosierdzia Bożego. Tajemnica Bożego miłosierdzia jest również źródłem i celem posługi charytatywnej Kościoła.
Z niej czerpie natchnienie miłość Kościoła względem najmniejszych i ona staje się inspiracją do miłowania nawet nieprzyjaciół. Tydzień Miłosierdzia, w kontekście gwałtownego rozwoju wolontariatu i instytucji użyteczności publicznej, skupiających ludzi o różnym profilu światopoglądowym, stwarza dogodną okazję do zaakcentowania specyfiki kościelnej posługi charytatywnej i tożsamości kościelnych instytucji dobroczynnych. W opinii papieża Benedykta XVI, wyrażonej w encyklice Deus caritas est, posługa charytatywna Kościoła, realizowana zarówno przez pojedynczych wiernych jak i na sposób wspólnotowy, zakorzeniona w Słowie Bożym i w liturgii, może wciąż jaśnieć swoim blaskiem.
Tydzień Miłosierdzia stanowi również dogodną okazję do przybliżenia jednego z ważnych aspektów działalności Caritas Diecezji Opolskiej, a mianowicie kooperację z partnerami społecznymi.
Caritas Diecezji Opolskiej jest organizacją pozarządową, która niemal od początków swojej działalności korzysta z prawnej możliwości współpracy z organami administracji publicznej. Wszystkie dotacje na realizację zadań publicznych, Caritas Diecezji Opolskiej pozyskuje wyłącznie w trybie otwartego konkursu ofert. Dotacje zachowują charakter tzw. funduszy celowych tj. bezwzględnie związanych z konkretnym rodzajem zadań.
Największym obszarem współpracy Caritas z administracją publiczną jest służba ludziom starszym, chorym, samotnym wymagającym usprawnienia. Obszar ten można opisać terminem działalności leczniczo-pielęgnacyjnej. Drugim szerokim obszarem współpracy jest działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Organami administracyjnymi, z którymi Caritas Diecezji Opolskiej współpracuje jest 60 gmin woj. opolskiego, 5 powiatów oraz NFZ i PFRON, Wojewódzki Urząd Pracy, Agencja Rynku Rolnego.
Opolska Caritas prowadzi 120 placówek leczniczych i terapeutycznych, w których zatrudnia 454 osoby na 377 etatach. 53% personelu posiada wyższe wykształcenie, 39% średnie, 8% pozostałe. W 2012 r. z usług placówek terapeutyczno-leczniczych Caritas skorzystało 55 tys. osób.
Na terenie woj. opolskiego działa najgęstsza na terenie kraju i jedyna tego typu sieć kościelnych placówek domowej pielęgnacji chorych pod nazwą Stacje Opieki. 53 Stacje Pielęgniarskiej Opieki domowej w 2012 r. wykonały 320 tys. wizyt domowych u 16 tys. pacjentów. Aby dotrzeć do najbardziej oddalonych sołectw pielęgniarki Caritas wykonały samochodami służbowymi 1,6 miliona kilometrów. W przypadku zaprzestania przez Caritas domowej pielęgnacji chorych z dnia na dzień, organy administracji publicznej woj. opolskiego zmuszone byłyby znaleźć co najmniej 400 miejsc pobytu w placówkach opieki stacjonarnej: DPS-ach lub ZOL-ach.
To samo dotyczy usług paliatywnych dla osób w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Przy Stacjach Opieki Caritas działa 9 hospicjów domowych i 8 Poradni Paliatywnych, które w ub. roku otoczyły najlepszą domową opieką paliatywną 2.500 pacjentów. Swoistą perłą w koronie placówek paliatywnych jest hospicjum stacjonarne tzw. Centrum Opieki Paliatywnej w St. Siołkowicach i ZOL-apaliczny, które co roku otaczają opieką ok. 300 pacjentów.
W celu poprawy dostępności do stanowisk usprawniania leczniczego, Caritas Diecezji Opolskiej od 19 lat realizuje program rehabilitacji środowiskowej tj. zlokalizowanej najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta. Ta okoliczność gwarantuje dwie przesłanki o kapitalnym znaczeniu dla rezultatów rehabilitacji. Z placówki, która jest blisko można korzystać szybko i często! Połowa z 37 gabinetów rehabilitacyjnych Caritas zlokalizowana jest w środowisku wiejskim. W 2012 r. w gabinetach wykonano 610 tys. zabiegów dla 35 tys. pacjentów.
Działalność 37 gabinetów rehabilitacyjnych nie wyczerpuje aktywności Caritas na rzecz środowi-ska osób wymagających usprawniania lub niepełnosprawnych. Caritas prowadzi Centrum Rehabilitacji Dzieci w Opolu, które rocznie rehabilituje ok. pół tysiąca dzieci (uprzywilejowaną grupą pacjentów są dzieci w wieku od kilku tygodni do trzeciego roku życia), oraz 4 WTZ, Środowiskowy Dom Samopomocy i Środowiskową Świetlicę, łącznie dla 201 osób niepełnosprawnych.
Drugą, niezmiernie cenną grupą współpracowników Caritas Diecezji Opolskiej są wolontariusze. Jest ich około trzy tysiące, działają w 330 Parafialnych Zespołach Caritas (PZC) i 28 Szkolnych Kołach Caritas (SKC). Katalog ich działań jest bardzo szeroki. Wartość finansowa programów pomocowych, które Parafialne Zespoły i Szkolne Koła Caritas adresują do dzieci, młodzieży, starszych, samotnych, chorych wynosi ok. 1,5 miliona złotych rocznie. Niezależnie od projektów pomocowych finansowanych z funduszy kościelnych, wolontariusze angażują się w realizację projektów finansowanych przez innych partnerów społecznych. Dla przykładu w 2011 r. wolontariusze Caritas Diecezji Opolskiej rozprowadzili wśród 118.355 potrzebujących osób, 1716 ton żywności w ramach europejskiego programu pomocy żywnościowej. Wartość artykułów spożywczych opiewała na łączną kwotę 4.949.000 złotych. Koszty, które Caritas Diecezji Opolskiej poniosła na obsługę tego programu z własnych pieniędzy, wyniosły co najmniej 200.000 złotych.
Z okazji Tygodnia Miłosierdzia Caritas Diecezji Opolskiej wyraża szacunek i wdzięczność wszystkim współpracownikom za całoroczną pracę na rzecz szerokiego grona potrzebujących. Słowa podziękowania kierujemy również pod adresem przyjaciół i ofiarodawców, którzy pomagają Caritas pomagać.
opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej