Żeby służyć. 20-lecie Stacji Opieki Caritas Diecezji Opolskiej
We wtorek, 9 października br., w ośrodku „Skowronek” w Głuchołazach miała miejsce uroczystość upamiętniająca 20. rocznicę utworzenia pierwszej Stacji Opieki Caritas na terenie diecezji opolskiej. Centralnym momentem spotkania było nabożeństwo Słowa Bożego z dziękczynnym Te Deum laudamus. „Kto w sposób uważny spojrzy na historię wydarzeń, które dzisiaj liczą 20 lat, dostrzeże wśród wielu rąk ludzkich, które darowały i przyjmowały, organizowały i podpisywały, wyraźny palec Boży, niewidzialną Bożą dłoń, która wszystkim z głębin kierowała.”- powiedział witając ok. 160 uczestników spotkania, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.
Ofiarodawcom z Niemiec, którzy wyposażyli stacje opieki, 59 przedstawicielom samorządów i dyrekcji Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy finansują ich działalność oraz kapłanom odpowiedzialnym za posługę Caritas, a nade wszystko pielęgniarkom stacji opieki dziękował w homilii biskup opolski Andrzej Czaja. Działalność stacji nazwał wielkim dobrem opolskiego Kościoła. Niezgłębionym cudem określił możliwość służenia Bogu w bliźnich.
W trakcie spotkania przy stole goście usłyszeli, że w 2011 roku 166 pielęgniarek Stacji Opieki Caritas otoczyło opieką w domu 15.665 pacjentów, wykonując u nich 319.656 wizyt i pokonując 1.582.363 kilometry. Pan Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, w imieniu 59 gmin diecezji opolskiej podziękował Caritas za ofiarną i wzorową pracę, bez której nie można wyobrazić sobie działalności leczniczej w gminach Opolszczyzny. Za to, że praca Stacji Opieki Caritas o siedem lat wyprzedziła reformę służby zdrowia w Polsce, dziękował wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek. Z powodów demograficznych na Opolszczyźnie, praca pielęgniarek Caritas będzie stale przybierała na znaczeniu. Pan Tomasz Uher, zastępca dyrektora NFZ w Opolu, przekazał słowa najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności kościelnych placówek tak w wymiarze świeckim jak i duchowym. Podkreślił, że praca stacji Caritas dowiodła, że najwyższym dobrem dla ludzi działających w jej strukturach jest człowiek.
Jako jeden z najważniejszych projektów pojednania między Polską a Niemcami określił 20-letnią działalność Stacji Opieki Caritas Peter Eck, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Rodowód placówek wyprowadził ze znaku pokoju wymienionego przez premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla w czasie mszy św. sprawowanej przez ks. biskupa Alfonsa Nossola w Krzyżowej w dniu 12 listopada 1989 r. Konsul Niemiec nazwał pracę stacji socjalnych Caritas, powszednim praktykowaniem pojednania między naszymi narodami. Jako ostatni z prelegentów głos zabrał emerytowany biskup opolski arcybiskup Alfons Nossol. Na wstępie delikatnie zaprotestował i prosił, aby przemawiający nie wymieniali stale nazwiska jednej osoby jako najbardziej zasłużonej. „Każdy kto byłby na tym miejscu, w tym czasie, musiałby zachować się podobnie. Historiozbawcze znaki z nieba musimy brać na serio. Bóg chciał nam coś powiedzieć poprzez znak pokoju wykonany w Krzyżowej przez przywódców Polski i Niemiec, podobnie jak poprzez znak wyboru papieża z rodu Teutonów bezpośrednio po papieżu z rodu Lechitów, którzy już za życia byli wielkimi przyjaciółmi i najbliższymi współpracownikami."
Pracę Stacji Opieki Caritas abp Nossol nazwał najskuteczniejszą postawą wobec autorytetu ludzi cierpiących. Samo pocieszanie, sama modlitwa za cierpiących to za mało. Trzeba dla nich organizować pomoc. Ta pomoc musi być bardzo konkretna, tak jak konkretne było przed 20 laty wyjście na przeciw naszego sąsiedniego narodu. To był przykład działania Polaków i Niemców „razem dla siebie.” Działania, którego tradycja sięga czasów św. Jadwigi księżnej Śląska, kiedy to Polacy i Niemcy wzajemnie ubogacali się dobrami kultury. Szczyt czasów „przeciw sobie”, został osiągnięty w znaku obozów koncentracyjnych. Tę sytuację trzeba nam stale uzdrawiać od nowa. Na zakończenie spotkania biskup opolski Andrzej Czaja wręczył gościom pamiątkowe dyplomy. Zwieńczeniem uroczystości był występ muzyków z Krasnojarska, ze Wschodniej Syberii.
opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej