Święto Pielęgniarek i Rehabilitantów Caritas Diecezji Opolskiej w Skowronku
Dwieście osób wzięło udział w obchodach Dnia Pielęgniarki i Rehabilitanta Caritas Diecezji Opolskiej w ośrodku Skowronek w Głuchołazach we wtorek, 29 maja br. Około 60 osób „białego personelu” Caritas musiało pełnić dyżury przy łóżku chorego. Spotkanie zainaugurowała msza św. z uroczystym Te Deum laudamus, celebrowana przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję oraz dyrektorów Caritas.
W homilii ordynariusz opolski dziękował pielęgniarkom za służbę, którą nie sposób zapłacić pieniędzmi. Pielęgniarki Caritas nazwał bezhabitowymi siostrami bł. Marii Luizy Merkert, elżbietanki, która w XIX w. dojrzewała do świętości w Nysie. Na jej przykładzie pokazał, że pielęgniarki Caritas są nie tylko filantropami (miłującymi człowieka) ale teofilami (miłującymi Boga) „Maluczcy i prostaczkowie – mówił biskup – którzy najczęściej są adresatami waszej posługi, są mało zauważanym miejscem obecności Boga, który często zajmuje ostatnie miejsce, wybiera to co małe, objawia się w tych, którzy nie wiele znaczą. W tej posłudze jest wasze uświęcenie. Ta posługa jest waszą drogą do świętości, innej nie trzeba szukać”. Po raz kolejny ksiądz biskup napomniał personel Caritas, aby obowiązki służbowe, pracę zawodową nie wykonywał kosztem obowiązków stanu, życia rodzinnego i małżeńskiego.
Po mszy św. uczestnicy spotkania spożyli obiad, a potem przeszli do ogrodu zdrojowego nad wodospadem rzeki Biała, gdzie przy lodach, kawie i ciastach prowadzili przyjacielskie rozmowy i znaleźli chwilę odprężenia. Zwieńczeniem uroczystości był występ chóru Capricolium, laureata wielu prestiżowych krajowych i zagranicznych nagród pod dyrekcją Jana Dolnego, który w 2011 r. otrzymał nagrodę Pozytywista Roku w kategorii oświata, przyznaną przez Fundację Wokulski z Warszawy.
opr. Anna Spałka