Rehabilitacja w kombinezonie
W dniach od 10 - 12 września 2010 r. w Centrum Rehabilitacji Caritas dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu przeprowadzono pierwszą część szkolenia z wykorzystaniem ortezy rehabilitacyjnej Dunag 02, potocznie zwanej „kombinezonem”. Twórcą ortezy jest pan Robert Kwiatkowski, który prowadzi również szkolenia w zakresie poprawnego jej stosowania.
Orteza składa się z kamizelki, spodenek, podpór na kolana i stopy, między którymi indywidualnie rozmieszczone są naciągi. Występuje w siedmiu rozmiarach, gwarantujących dokładne dopasowanie jej do sylwetki pacjenta. Istotą stosowania tej metody jest umiejętne rozmieszczenie elementów cięgnistych, celem uzyskania optymalnego i zgodnego z koncepcją terapeuty obrazu ciała. Połączenie poszczególnych poziomów: stopy, kolana, tułowia, daje całościowy obraz ortezy dynamicznej Dunag 02.
Ortezę z powodzeniem stosuje się w rehabilitacji dzieci i młodzieży z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, dziecięcym porażeniem mózgowym, u osób z zakłóceniem postawy i aktywności ruchowej. „Kombinezony” wspomagają i ułatwiają indywidualną pracę z pacjentem, nie wykluczają rehabilitacji innymi uznanymi metodami, np: NDT Bobath, PNF.
Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym jest pierwszą placówką na Opolszczyźnie, która stosuje „kombinezony”. Placówka planuje przeprowadzenie jeszcze dwóch część szkolenia.
opr. Pelagia Chojak
kierownik Centrum Rehabilitacji