17 Lis2008
List otwarty
List Caritas Diecezji Opolskiej do Dyrektorów, Nauczycieli, Wychowawców
i Uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych diecezji opolskiej
i Uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych diecezji opolskiej
Opole, dnia 29 września 2008 r.
Niech będzie pochwalony Jezus ChrystusSzanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego Caritas Diecezji Opolskiej pragnie przystąpić do akcji tworzenia Szkolnych Kół Caritas (SKC) na terenie placówek oświatowych diecezji opolskiej.
Szkolne Koła Caritas to katolicka, dziecięcomłodzieżowa organizacja, działająca na zasadzie wolontariatu na terenie szkoły. W diecezji opolskiej działa już sześć SKC - w Kluczborku, Długomiłowicach, Kędzierzynie, Naroku, Zimnicach Wielkich i Kielczy. Praca tych Kół wprowadza bardzo dużo cennych inicjatyw i wydarzeń w życie szkoły. Młodzi wolontariusze współorganizują festyny, przedstawienia dla młodszych uczniów, zbiórki i kwesty, a zgromadzone środki wykorzystują na pomoc dla gorzej sytuowanych kolegów (np. zakup podręczników, biletów miesięcznych, obiadów w szkolnej stołówce, paczek na święta) i wspomaganie uczniów dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością. Wolontariusze z SKC podejmują szereg innych akcji jak "adopcja na odległość" czyli finansowanie nauki dzieciom z ubogich krajów misyjnych, praca w świetlicach szkolnych i parafialnych, wspomaganie Parafialnych Zespołów Caritas, pomoc w rozdzielaniu żywności dla ubogich i w organizowaniu Dnia Chorego itp. Oczywiste jest, że takie działania kształtują wrażliwość młodego człowieka, formują jego postawę społeczną i wpływają na rozwój osobowości. Wolontariat wychowanków promuje również samą placówkę oświatową i zwiększa jej oddziaływanie wychowawcze.
Dlatego chcemy zaproponować Państwu, aby w Waszej szkole powstało Szkolne Koło Caritas. Procedura założenia SKC jest bardzo prosta:
- Uczniowie chcący działać w SKC wraz z opiekunem proszą dyrektora szkoły, aby wystąpił do Caritas Diecezji Opolskiej o powołanie Koła.
- Dyrektor szkoły ustala termin zebrania założycielskiego, na którym w tajnych wyborach uczniowie wybierają zarząd Koła: przewodniczącego, sekretarza i skarbnika.
- Dyrektor szkoły występuje do dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej z wnioskiem o powołanie SKC, informując jaki jest skład zarządu Koła, kto będzie opiekunem SKC oraz asystentem kościelnym (wniosek można wydrukować ze strony internetowej Caritas Diecezji Opolskiej: formy działania - SKC informacje ogólne).
- Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej powołuje Szkolne Koło Caritas i nadaje mu regulamin.
- Uroczyste powołanie SKC, połączone z wręczeniem jego członkom legitymacji członkowskich, następuje w ustalonym z dyrektorem Caritas Diecezji Opolskiej terminie.
Opiekę nad Kołem sprawuje powołany przez dyrektora szkoły opiekun, a asystentem kościelnym jest zazwyczaj ks. katecheta lub miejscowy ks. proboszcz albo ks. wikary.
Celami Szkolnego Koła Caritas są:
- kształtowanie aktywnej postawy miłości bliźniego,
- niesienie pomocy potrzebującym,
- rozpoznawanie konkretnych problemów występujących w najbliższym otoczeniu, szczególnie w środowisku szkoły,
- współpraca z organizacjami młodzieżowymi, społecznymi, państwowymi, samorządowymi, fundacjami i stowarzyszeniami,
- współpraca z Parafialnymi Zespołami Caritas,
- włączanie się w akcje charytatywne Caritas Diecezji Opolskiej (Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Tydzień Miłosierdzia, rozprowadzanie żywności dla najuboższych, pomoc w świetlicach, warsztatach terapii zajęciowej, współpraca z pielęgniarkami Stacji Opieki Caritas).
Ideami przewodnimi Szkolnych Kół Caritas są:
- Formacja młodego człowieka w kierunku pozytywnych wartości duchowych i moralnych.
- Wspieranie i uatrakcyjnianie działań wychowawczych szkoły.
- Wspieranie rodziców w procesie wychowania.
- Kształtowanie ludzkiego i chrześcijańskiego oblicza naszego społeczeństwa.
W działalności Szkolnego Koła Caritas podkreślić należy ważny aspekt formacyjny i edukacyjny projektu. Praca w Kole uczy przede wszystkim miłości bliźniego, kształtuje wrażliwość na potrzeby innych ludzi, wpaja zasady tolerancji, zrozumienia, wspólnej pracy oraz poszanowania człowieka chorego i starszego. Przyczynia się również do wzrostu samodzielności i odpowiedzialności uczniów. Szkolny wolontariat zaprawia uczniów w działaniach na rzecz godności i praw człowieka, poczynając od praw dziecka.
Zwracamy się zatem do Szanownych Dyrektorów, Nauczycieli i Wychowawców z prośbą o życzliwe wsparcie naszej inicjatywy, która w perspektywie rozwoju młodego człowieka może przynieść wspaniałe owoce, pomoże budować autentyczne więzi koleżeństwa i przyjaźni, poszerzy zasób wiedzy i doświadczeń wychowanków i może stać się dodatkową “szkołą życia” na terenie Państwa placówek.
Więcej informacji na temat Szkolnych Kół Caritas i ich działania można uzyskać na stronie internetowej Caritas Diecezji Opolskiej www.caritas.diecezja.opole.pl.
Z wyrazami szacunku
Ks. Jarosław Staniszewski
Koordynator Szkolnych Kół Caritas na terenie Diecezji Opolskiej